Vaše smeknutí bylo ocenění práce souhry s Lakatošem a Kubišem?
Laky (Lakatoš – pozn. aut.) mi to krásně dával do prázdné. Piškot mě už předtím chtěl najít zpoza brány. To byl jejich gól. Nic jsem tam neudělal. Proto jsem před nimi smekl.

Jak vás takové gesto napadlo?
Párkrát jsem to viděl. Akce měla hlavu a patu, proto jsem to spontánně udělal.

Co vám spoluhráči říkali?
My jsme to neřešili. Jen jsem oba pochválil. Na 2:0 to byl důležitý gól. Ale věděli jsme, že výhra je ještě daleko. Takže jsme to víc neřešili.

Byla to nakonec zasloužená výhra, nebo byla Plzeň lepší?
Měli jsme tam pasáže, kdy jsme hráli dobře. A v další části špatně, Plzeň nás pak zavřela. Ale podržel nás Sedlo (Sedláček – pozn. aut.) jako už v zápase s Vítkovicemi a v Liberci. Asi jsme si nějaký bodík zasloužili dovézt, že to byly rovnou tři, byl bonus.

Váš parťák Pavel Kubiš nedávno po svém hattricku říkal, že se za střelce nepovažuje. Co vy?
Také vůbec ne. Nikdy jsem nebyl ten, co by pravidelně dával góly. Ani v mládežnických kategoriích. Vždycky jsem raději nahrával. Mám to tak i na tréninku. Ale samozřejmě, každý chce dát gól. Nemyslím si o sobě, že bych dal dvacet branek. Jsem nohama na zemi. Budu rád, když se nám bude dařit jako celému mančaftu.

Je pro vás hattrick reálná meta?
To se vám musí sejít. Dát gól hned na začátku. A během zápasu i druhý, aby na něj člověk mohl vůbec myslet. Ale párkrát jsem už po dvou gólech v zápase dal. Neříkám, že je to nereálné, ale nikdy jsem nad hattrickem nepřemýšlel. Bylo by to pěkné.

Dva zápasy jste odehráli s novým spoluhráčem Dominikem Lakatošem. Navzdory jeho krásné přihrávce o nějakém sehrání zatím nemůže být řeč. Přesto, jak jste si sedli?
Z Liberce je asi naučený na podobný styl. Návyky má zažité. Jen jsme si něco řekli ke konkrétním situacím. Povahově je to dobrý kluk, dá se s ním bavit. Takže není problém. Zapadl dobře. Je jen dobře, že tady je. Doufám, že se mu bude dařit a střelecky se chytne a my mu k tomu pomůžeme.

Aby ne, když hrajete v první formaci. Jak se z hráče, který byl dlouho ve stínu Čajánka, Lešky nebo Petra Holíka, stane člen elitní lajny, která by měla tým táhnout?
Neřekl bych, že jsme první lajna. Spíš chodíme první, abychom nastupovali proti nejlepším hráčům soupeře. A abychom je bránili a zápas odehráli bez inkasované branky. Vyplynulo to z toho, proto chodíme jako první. Ale u nás je jedno, jestli jsme první nebo třetí. Kádr v tomto ohledu máme vyrovnaný. Možná je to i tím, že jsme dlouho na svou šanci čekali. Dřív jsme nedostávali takový prostor jako nyní. O to víc si toho vážíme. Je to těžké v tom, že člověk nějakou dobu přesilovky a klíčové situace nehrál a nyní má v situacích rozhodovat. Musíme dokazovat, že i tyhle situace hrát můžeme. Doufám, že to budeme zvládat a body na play-off uhrajeme.

Je to asi jiný pocit, když víte, že i na vás tým spoléhá…
Samozřejmě, zodpovědnost tam je. Nejsme už nejmladší. Zodpovědnosti se nesmíme bát a musíme to táhnout. Ale tým není postavený na jednom nebo dvou hráčích. Je to minimálně o deseti lidech, u nás o celém mančaftu. Ale věkem jsme si blízcí a je dobré, že se známe dlouho a dokážeme si to vyříkat. Je výhoda, že o tom umíme mluvit.

Je váš posun v hierarchii týmu jen o sebevědomí, prostoru na ledě a důvěře trenéra?
Když člověk hraje hodně, přesilovky i oslabení, začne si věřit. Do šancí se dostáváme. Je lepší, než když naskočíte na šest sedm minut, máte jednu šanci za pět zápasů a ještě ji nedáte. To je pak horší. Už to také na téhle úrovni hrajeme víc než deset let, Piškot dokonce třináct. Nějaký pohled si na to člověk vytvoří. Jak nám pomáhali starší kluci, i my bychom chtěli pomoct mladším klukům. Podle mě je to jen o tom společně se bavit. A nemusíte ani na nikoho řvát. Křik ještě nikomu nepomohl. Hodně se i mladší kluci ptají, což je super.

Takže se pomalu dostáváte do rolí mentorů Čajánka, Lešky, kteří byli vašimi učiteli?
Nechtěl bych si hrát na Lešouna nebo Čáju. Hokejově i zkušenostmi byli jinde. Přece jen si prošli zahraničím i nároďákem. S nimi bych se nechtěl srovnávat. Ale některé věci nás naučili, a když za námi někdo přijde, jak má hrát oslabení, řekneme mu k tomu své, jak nás to učili oni. Každý nějak začínal. Je dobře, že mladí mají snahu se zlepšovat a pak sami situace budou hrát a zároveň je i zvládat.

Letos pouze jeden z vašich šesti gólů nevedl k výhře. Je to pro vás cenná statistika?
To jsem ani nevěděl. Je lepší, když dá člověk gól a zápas se zvládne. Snížení na 1:5 už není k ničemu a jedete domů naštvaný. Je super, když mančaftu takhle pomůžu. Ale spíš je to souhra náhod.

Po tréninku jsem nedávno zahlédl, jak si s Pavlem Kubišem při dohledu Ondřeje Veselého a Miroslava Blaťáka společně přidáváte bruslařská cvičení. Cítíte, že je to potřeba?
To bych ani nenazval přidáváním. Ale pilujeme s nimi techniku bruslení. Nejsem ještě tak starý, ale v našich letech člověk hledá, kde by si mohl technicky ulevit, aby to bylo co nejjednodušší a zároveň efektivní. Tohle by mohlo pomoct, proto se tam snažíme chodit. Je to super, ale je to pořád běh na dlouhou trať. Pro nás je to maličký základ, jsem rád, že nám kluci dali možnost se ho naučit. Je to spíš super věc pro děti. My jsme se toho chytli a uvidíme, co z toho bude.

To musí být ve vašich letech náročné přeučovat se staré návyky, co?
Právě proto je potřeba, aby se tomu věnovaly děti kolem páté, šesté třídy. V jejich věku to do hlavy i svého pohybu dostannou a už to tak zůstane. Nechci shazovat dřívější trenéry, ale tréninky techniky bruslení nebývaly. Když vidím, co mám udělat, abych bruslil správně, je to těžké. Návyk nejde předělat hned. Snažím se na tom nějak pracovat. Uvidíme, jestli to půjde někdy vidět.

Vzpomenete si během zápasu, že bruslíte špatně?
To je právě ten návyk. Ale takhle to nefunguje, že si člověk řekne, že musí zatlačit na levou nohu a vyjet bognu. Buď to má člověk zažité a dělá to automaticky, nebo ne. Když teď vím, jak bych to přibližně měl dělat, můžu se na to zaměřit na tréninku. Ale určitě to není tak, že si v zápase řeknu, že bruslím špatně, zlepším to. To by bylo moc jednoduché. (úsměv)

Ondráčkova čísla
Zápasy: ⋌20
Góly: ⋌6
Asistence: ⋌8
Kanadské body: ⋌14
Hodnocení +/-: ⋌0
Trestné minuty: ⋌6
Góly v přesilovce: ⋌4
Počet střel: ⋌45
% úspěšnost střelby: ⋌ 13,33
Průměrný čas na ledě: ⋌16:34