Kouč Vlach má zatím neotřesitelnou pozici, k týmu se dnes připojí Tomáš Štůrala a do pátku další zatím nejmenovaný útočník z první ligy. A intenzivně se řeší hráčské výměny.

„Není to záležitost hodin, ale spíš dnů. Registrujeme zájem klubů o tři až čtyři hráče z první, druhé i třetí řady," prozradil včera před obědem jednatel klubu Patrik Kamas.

Jaká je aktuální situace?

Půjdeme krok po kroku, protože nechceme trejdy uspěchat a chceme získat adekvátní náhrady. Něco se na trhu objevilo, ještě ale čekáme na nabídky. Trejdy se týkají hráčů, které vnímáme jako členy základní sestavy. Nebudeme k tomu přistupovat zbrkle. Pokud to máme dotáhnout, bude to v řádu dnů, nikoliv hodin. Ideální by byl trejd na měsíc dva a sestavu oživit. Někdo se chce hráčů zbavit úplně, což my nechceme.

Do pátku má dorazit ještě jeden útočník z první ligy. O koho jde?

Jde o Richarda Říčku z Havířova. Je to šikovný pravák na střelu, který by měl trochu oživit útok a zvýšit konkurenci v útoku. Měl by se ve Zlíně objevit ve středu nebo ve čtvrtek. K týmu se také připojil Šťastný z Přerova, který s námi absolvoval celou přípravu. Také uvažujeme, že proti Spartě nastoupíme v jiném složení obran, než se obecně očekává.

Jsou v kabině hráči, kterých se výměny netýkají?

Samozřejmě. Klíčovým osobnostem týmu věříme. Nabídky na hráče jsou však z první, druhé i třetí lajny.

Nabízí se především návraty Melenovského a Důrase z Jihlavy, kteří stále patří Zlínu. Je to aktuální?

Máme je smluvně podložené. Nicméně Marek Melenovský se teď necítí úplně ideálně. Pokud to tak je, nemůžeme s ním počítat. Potřebujeme hráče, který je do toho schopný jít naplno a cítí, že chce pomoct. Ale v kontaktu s Markem, respektive s Jihlavou jsme pochopitelně byli. O Michalovi Důrasovi platí, že máme smluvní možnost využít jeho služeb. Ale zatím jsme si řekli, že dáme možnost dvěma jiným klukům.

V úvahu možná připadá i Antonín Honejsek, jehož angažmá v Blues Espoo se nevyvíjí podle představ a byl poslán na farmu. Kontaktovali jste ho?

Můžu říct jen to, že se s ním chceme spojit. Víme, že ve Finsku to zatím není takové, jak si představoval.

Jak se při příjezdu Štůraly vyřeší situace s brankáři?

Není to ale vyloženě o výkonech dvou zbývajících Kašíka s Horčičkou. Jeden z nich ale půjde do Třebíče. Který z nich to bude, se ještě rozhodneme.

Co jste v pondělí s trenérem Vlachem na schůzce řešil?

Probrali jsme všechny možné varianty. Debata se týkala změn v kádru, nikoliv v realizačním týmu. Už minulý týden jsme s týmem obědvali a snažili se atmosféru trochu uvolnit. Jenže ani víkend nedopadl podle představ.

Takže má vaši důvěru?

Po čtrnácti dnech, kdy tým drží pospolu, stojí trenéři za týmem a tým za trenéry. Tohle určitě není řešení. Máme za sebou plno těžkých chvil, ze kterých jsme se dokázali zvednout. Tři roky budujeme podobu kádru s nějakou návazností a teď během špatných čtrnácti dnů tohle všechno nevyhodíme oknem. Debata není o realizačním týmu, ale o hráčích a výkonech na ledě.

Musí to být i o přiměřené míře trpělivosti, že se všechno otočí a chytíme druhý dech. Není to alibismus, ale s faktem, že pokles může jednou přijít, jsme mohli a měli počítat. Mohli jsme se toho vyvarovat, ale nepovedlo se.

Proč k němu došlo?

Pravda je to, že jsme od jara upozorňovali na tom, že máme za sebou dvě dlouhé sezony, proto jsme váhali nad startem v Lize mistrů. Řada lidí to brala jako výmluvu a klišé. Teď jsme všichni překvapení, že to na nás dolehlo.

Statistika říká, že kdo měl po šesti kolech nulu v kolonce bodů, nikdy do play off nepostoupil. Věříte v něj stále?

Výzva teď pro nás bude každý zápas a sbírání bodů. Proher v sezoně je hromada. Pokud chceme myslet na play off, stejnou šňůru porážek budeme muset vyvážit ještě delší šňůrou bodového zisku. Každý tým během sezony poztrácí body. My si nyní nějakou rezervu vyčerpáváme. Když poztrácíte hromadu bodů v jejím průběhu a máte něco nahráno, nevypadá to tak děsivě.

Zase se potvrzuje, že když před sezonou říkáme, že budeme sbírat bod po bodu a chceme do desátého místa, není to klišé. Možná někdo měl pocit, že play off je tady automatické, ale realita nám ukazuje něco jiného.