Pozor také na volej od modré čáry obránce Kwiatkowskeho," radí Zlínu český 37letý forvard ve službách Znojma (EBEL) Pavel Rosa, který strávil v 35tisícovém městečku nedaleko Bernu dvě a půl sezony.

Jak na angažmá ve Fribourgu vzpomínáte?

Velice dobře. Především kvůli prostředí. Švýcarsko je v globálu čistá země. Všude kolem vás jsou Alpy, pole, krávy. Každý den to vidět a vnímat je nádherné. A ve Fribourgu bylo to samé. Vede se kolem města hodně vesnický život. V organizaci se ke mně chovali velice dobře. Měl jsem tam ještě smlouvu do konce sezony. Rozvázali jsme ji ale ve třetím roce v týmu na Vánoce. To byla škoda.

Jaký dojem na vás udělali fanoušci?

Fanoušky Fribourgu bych přirovnal k příznivcům Montrealu Canadians. Jsou to neskuteční srdcaři. Příznivci to berou vážně všude, ale konkrétně ve Švýcarsku v Bernu, Ženevě a právě ve Fribourgu jsou mnohem víc zapálení. Hokej neskutečně prožívají. Když se daří, nálada nejen na stadionu, ale i ve městě je vynikající. Ale když to nejde, dají vám to pocítit a vyvíjí na vás určitý tlak.

Jak jste si užíval pověstné děkovačky po celém světě?

Když ji kluci začali dělat, zrovna jsem v té době odcházel. Vymyslel ji obránce Kwiatkowski. Na ledě jsem ji ale nezažil. Jedná se ale o tanec hráčů, kteří takhle slaví s fanoušky.

Jaký je stadion a zázemí klubu?

Stadion už je staršího data. Vím ale, že v poslední době probíhají plány na výstavbu nové arény. Zimák je starší, útroby a šatny menší. To by bylo třeba zlepšit. Ale ve Švýcarsku s výjimkou pár týmů jsou stále starší zimní stadiony.

Jak se vám tam hrálo?

Skvěle. Led je tam vynikající a samozřejmě atmosféra. Člověk doma ani nic jiného nepotřebuje. Během sezony jsme měli vždycky plný dům. Takže chodilo k sedmi tisícům lidí. Vládla bouřlivá atmosféra a panovalo až živelné prostředí.

Fribourg žije jen hokejem?

Ano, vyloženě hokejem. Hraje se tam sice i basketbal a volejbal, ale to jsou nižší ligy. Hokej je tam hlavní věcí.

Jaký produkoval hokej?

Ofenzivní. Alespoň v době, kdy jsem tam byl já. Předtím byl Fribourg tým, který hrával každý rok na hranici baráže a play off. Rok poté, co jsem tam přišel, sponzoři poskytli peníze, trochu se zvelebilo zázemí. Do klubu se vrazilo víc peněz a stáhli strašně moc ofenzivních hráčů. Podle toho se taky hrál hokej. Také je to tím, že hodně dlouho tam mají lajnu Plüss, Sprunger, Bykov. A podle mě je to nejlepší švýcarská lajna v lize.

Jste dodnes s někým z klubu v kontaktu?

Ano. Hrával jsem tam s Kanaďanem Simonem Gamachem, se kterým si voláme. Trochu i s Dubé, který tam pořád ještě hraje. Víceméně si píšeme na Facebooku. Ale na Zlín se kluci nevyptávali.

Co poradíte Zlínu, na co speciálního se má připravit?

Hlavně aby se nenechali vylučovat. Přesilovky mají kluci opravdu vynikající. A speciálně když nahoře na modré bude Kwiatkowski. Je potřeba si jej hlídat na volej, protože ten má neuvěřitelnou ránu. Jinak musí očekávat ofenzivní hokej. Kluci opravdu chodí dopředu a fanoušci je ženou.

Jaké je centrum města? Co byste doporučil turistům?

Centrum samozřejmě není vesnice. Ve Fribourgu je nádherná historická část města. Teče tam říčka. Jsou tam hradby, údolí, přes to most. To je překrásné.