Úkol mají jasný: navázat na úderné trio s Honejskem a Veselým. „Vůbec o to nemám strach. Věřím, že to bude klapat," tvrdí Čajánek, který se včera nezvykle rozpovídal…

Měl jste k finálnímu složení formace co říct?

Trenér je od toho, aby rozhodoval. Příprava se nějak vyvíjela. Ale v hokeji není nikdy nic stabilního. Přichází zranění i poklesy formy. Stálost formací v dnešní době už není tak častá a dochází k různým rotacím. Holas (Petr Holík – pozn. aut.) je vynikající hokejista. Musí si zvyknout hrát na pravém křídle, ale myslím, že bude mít dost prostoru i uprostřed. Pavel Kubiš je důrazný a poctivý kluk. Po pár zápasech těžko hodnotit. Možná nám to bude chvíli trvat, ale výkony budou v pořádku.

Střihli jste si s Petrem Holíkem o post centra, nebo vy jako starší a kapitán jste měl právo si říct, kde chcete hrát?

Výhradně trenér určuje, kdo kde bude hrát. Ale pro mě je hrát na pravém křídle těžší. Ale už jsem ho hrál. Navíc v našem systému se nedá říct, že jsem ten typický centr hrající dopředu. Je to hybridní post a záleží, jak se hráči sami sobě přizpůsobí. Třeba na buly budeme chodit oba, bude se to měnit během zápasu podle toho, jak se komu bude dařit. V některých herních situacích to bude výhoda.

Nějakou dobu jste již společně hráli. Zůstaly vám nějaké automatismy souhry?

To uvidíme v pátek. (Úsměv.) Hráli jsme v různém složení. Aby vám zůstaly naučené věci, je třeba na to delší doba než tři tréninky. Možná to bude trvat měsíc nebo dva. Ale o to vůbec nemám strach.

Poslední roky jste byl spojený především s kamarádem Veselým a Honejskem. Docela vám to všem šlapalo. Nemrzí vás, že vás nyní trenéři roztrhli?

Je to součást hokeje, který hrajeme pro mužstvo. Pokud to bude vyhovovat týmu, je to v pořádku. Nikde není psáno, že nějakou část sezony spolu zase nebudeme hrát. Chemie mezi námi prostě je. K tomu není potřeba se nijak sehrávat. V hlavách je všechno uložené. Ale nyní je to dané a není třeba přemýšlet o jiných variantách.

Budete hrát i jiný hokej?

Určitě. Musíme si navzájem sednout. Přípravné zápasy i utkání v Lize mistrů se hrály trochu jinak. Mužstva se tolik neznají. Nyní už to bude jiné. Holas je techničtější, umí zpomalit hru. Má výbornou přihrávku. Umí individuálně přejít přes hráče. Kluci byli zase přímočařejší a rychlejší. Pavel je podobný. I on umí dát gól. Věřím, že nám to bude klapat.

Ani on se přitom nebojí jít před branku. Budete se tam střídat?

Dnes už není hokej o jednotlivých postech, ale o střídání pozic a improvizaci. O tom, jak si hráči vyhoví a pomůžou. Samozřejmě jsou dané jakési role a mantinely. Každá pětka i mužstvo hrají jinak. Záleží na vzájemné chemii, jak si vyhoví.

Petrovi Holíkovi ale poslední sezona úplně nevyšla a začal výkonnostně stagnovat. Neberete to i vy trochu tak, že byste ho měl pomoct vytáhnout zase nahoru?

U mladých kluků je prostě strašně těžké sezonu restartovat. Holasovi loňská sezona nevyšla tak, jak by chtěl a sám si představoval. Vidím ale na něm obrovskou chuť. A jsem přesvědčený, že on bude tím tahounem tohoto mužstva a bude hrát výborně.

Vaši předchozí spoluhráči z formace Zámorský i Honejsek odešli do zahraničí. Může je i on jednou následovat?

Byl bych strašně rád. To, že se Zámek s Tonym dostali ven, je zároveň i obrovská motivace pro další kluky. Sami vidí, že to jde i ze Zlína. Nic lepšího se pro klub nemohlo stát. Je to pro všechny největší ocenění. Pro tým je to ale jistým způsobem oslabení. Musíme se s tím vyrovnat. Hráči, kteří přišli, jsou typologicky jiní.

Překvapilo vás, že právě Petr Zámorský vystřelil až do New York Rangers?

Nepřekvapilo. Shodou okolností jsem se byl na Rangers podívat v play off. Když jsem to viděl, typově by se jim hodil. Druhá věc ale je, že podepsali na volném trhu spoustu praváků a zkušených hráčů. Jak se kolem něj situace vyvine, je věc druhá. Ale věřím mu, že se tam proskáče a NHL hrát bude.

Věděl jste, že o něj Rangers mají zájem?

Ne, to jsme si dělali srandu. Jeho bruslení a drzost na puku jsou parádní. V nadsázce jsem proto říkal, že by tam mohl hrát.

Antonín Honejsek měl zase zřejmě nejšikovnější ruce v play off ze všech. Nemůže vám právě jeho dravost a chytrost chybět?

Tony byl rozdílový hráč. Dokázal ujet, přejít přes hráče, dát gól z ničeho, což je vždycky důležité. Ale jsou tady další hráči, kteří jeho roli převezmou. Třeba Holas může dát klidně tolik gólů jako Tonda v uplynulé sezoně. Někdo to musí vzít za něj. Byť jeho rychlost a dravost se v celé extralize nevidí. Proto i obraz naší hry se bude měnit.

Máte za sebou čtyři zápasy v Lize mistrů, vy jste nastoupil ve třech. Jak ji vnímáte?

Pozitivně. Po sportovní stránce se kluci dostanou ven, hraje se jiný hokej na jiných stadionech. Mají šanci se ukázat. Zápasy jsou kvalitnější než jakákoliv jiná příprava s týmy od nás i Slovenska. Nevýhody mohou nastat, když se zraní dva klíčoví hráči a pro tým to může být obrovský problém. A i to cestování.

Vedení soutěže by chtělo, aby soutěž měla zvuk jako ve fotbale. Ale v Evropě to tak snadno nepůjde, fotbal je stále větší fenomén, aby se k tomu alespoň přiblížila. Souhlasíte?

Nejsem odborník přes ekonomii a marketing. Vůbec nedokážu posoudit, kam se to může posunout. Já to můžu hodnotit po sportovní stránce, což je přínos pro mladé hráče. Pokud by liga byla finančně soběstačná a dokázala pokrýt náklady na cestování, bylo by to skvělé. Dnes jsou možnosti v podobě online přenosů, televizí, takže nějaký zájem o to je. Ale hodnocení ze strany soutěže i klubů přijde až po sezoně.

Zlínem také otřásla „kauza" třetí sady bílých dresů, které fanoušci za své nepřijali. Nepřekvapila vás jejich hysterická reakce?

Dresy jsme viděli v prvním návrhu a nám se líbily. Jsou stejné jako žlutý i modrý. Je to varianta třetího dresu. Udělat hysterii, která kolem toho vznikla, něco napsat a zakřičet je v dnešní době internetu strašně jednoduché . Divák ale na to má právo a my to samozřejmě respektujeme. Osobně si myslím, že je úplně jedno, v jakých dresech budeme hrát. Když budeme prohrávat, pískat na nás budou lidi, ať už budeme v jakémkoliv dresu. Rozhodovat bude náš výkon. Jsme ale strašně rádi za podporu fanoušků, že vnímají, co se tady děje. Byli bychom rádi, kdyby nám fandili. Řešit třetí dres takovou panikou je jejich volba. Zlín vždy býval žlutomodrý. A různé návrhy typu, že se snad na dres mají vrátit hvězdičky, to snad nikdo nemůže myslet vážně.

V létě jste se rozhodoval, jestli pokračovat s hokejem. Kde jste našel motivaci i po zisku vysněného titulu pokračovat?

Starších hráčů je tam víc. Je to individuální. Rozhoduje to, jestli ji někdo najde. Našel jsem ji, jsem rád. Snad to bude vidět i na ledě.

Až na dva hráče, kteří nejsou místními odchovanci, je tým poskládaný výhradně z místních hokejistů. Jak dlouho podle vás tato filozofie klubu může trvat, aby čerpal jen ze svých zdrojů?

Když se podíváme do historie, což je vaše práce, tak zjistíte, že byla období, kdy se tady hráči nakupovali a střídali se. Někteří s nadsázkou Zlínem jen projížděli. Když přišel trenér Augusta z Jihlavy, vzal s sebou spoustu kluků z Vysočiny. Byla období, kdy sem chodili kluci ze Vsetína. Vždy to bude nějaká sinusoida, protože přijde doba, kdy bude kádr potřeba doplnit a v klubu zrovna hráči nejsou. Podobně se pohybují i výkony, protože mužstvo stárne. Přijde doba, kdy se hráči budou muset nakupovat. Ale směr a cíl jsou, aby zde hráli místní kluci. Nakolik se to podaří, ukáže čas a třeba i následující týdny. Zraní se tři hráči a nezbude nic jiného než přivést náhrady. Vždy je v prvé řadě potřeba zachránit extraligu.

Kdo bude pro mistra největší překážkou?

Sami sobě budeme největším soupeřem. Za poslední tři roky naše výkonnost vzrostla. Vždy je nejtěžší pracovat s vlastní hlavou. Naši hru nebudou ovlivňovat soupeři, ale samotný náš výkon. Věřím, že mužstvo bude hrát poctivý hokej, který přinese úspěch. A budeme hrát chytře.

Sedmnáct branek vám chybí do vstupu do Klubu hokejových střelců. Troufáte si?

To je pro mě novinka. To je v mém případě práce tak na tři sezony. (Úsměv.) Mám ale nové hokejky, třeba to vyjde.

Jednatel Patrik Kamas, šéf klubu a primátor města Zlína Miroslav Adámek, ale i Miroslav Okál nebo například Radim Tesařík kandidují v komunálních volbách. Vás některá ze stran neoslovila?

Myslím, že tam nemám co dělat. Hlas vhodím a nebudu žádným směrem ovlivňovat budoucnost města Zlína svým veřejným prohlášením.