Pro cíle projektu byla zvolena forma textilní panenky, kterou může každý vyrobit i sám doma“ prozradila zakladatelka klubu Dagmar Doleželová.

Poprvé byl tento projekt uveden v roce 1988 v Itálii a od té doby se rozšířil do celého světa. Zúčastnit se může každý, a to dvojím způsobem. Buď panenku ušít a nebo si ji naopak koupit. Každá panenka se vyrábí podle střihu a po zhotovení ji její tvůrce opatří rodným listem, na kterém je uvedeno její jméno, její fotografie či obrázek, země odkud pochází a další údaje. Poté se panenky prodávají v prodejnách UNICEF či na internetu (www.unicef.cz) za 600 korun. A to je právě částka, která stačí k naočkování jednoho dítěte proti šesti hlavním smrtelným dětským chorobám – spalničkám, záškrtu, černému kašli, tetanu, tuberkulóze a dětské obrně. Nákupem – tedy adopcí panenky, tak může každý zachránit život jednomu dítěti.

Zatím mají v Podolí připravenou první dvacítku panenek. „Pořádně se do šití chceme pustit až po prázdninách. Přes léto není tolik času, ale na podzim se do toho dáme naplno. Nejvíc panenek se totiž prodává před Vánoci,“ uvedla Doleželová. Do akce se mohou zapojit všichni, malí i velcí. „Na panenkách může pracovat klidně i celá rodina. Jeden šije panenky, druhý vymýšlí oblečení, třetí třeba maluje obličej či dělá vlásky. Nezáleží na tom, zda je panenka profesionální dílo, či jde poznat, že je dělaná dětskou rukou. Všechny panenky mají stejnou cenu a tou je cena jednoho lidského života,“ doplňuje Doleželová.

Charitativní akce patří mezi nejdůležitější aktivity podolského klubu. Ale jeho členky nezapomínají ani na sebe a své nejbližší. Svědčí o tom i výlety například do brodského muzea na výstavu panenek nebo návštěva Solné jeskyně v Luhačovicích. „Člověk by však neměl myslet jen na sebe, ale i na ostatní. A především na ty, kteří to potřebují,“ prozradila s úsměvem Doleželová.

V minulém roce se členky Klubu dobré pohody poprvé zapojily do charitativních aktivit, když pro nemocné z leprosárií v Indii pletly obinadla nebo uspořádaly sbírku starých brýlí pro chudé z Afriky. Ty pak byly prostřednictvím Bohumila Riedla, dobrovolného pracovníka Oblastní charity v Uherském Hradišti, předány potřebným.

V letošním roce se rozhodly svou pomocí podpořit dětské oddělení uherskohradišťské nemocnice. V jarních měsících upletly více než dvě desítky bačkůrek pro předčasně narozená miminka v inkubátorech. Zástupci dětského oddělení hradišťské nemocnice členkám klubu poděkovali za všechny dárky, které věnovaly jejich oddělení. Dárky pak v nemocnici využili ve prospěch malých pacientů.

Hadrové panenky, které Podolanky ušily, hrají pro malé pacienty v nemocnici velmi důležitou roli. Většina dětí si je po uzdravení odnáší také domů. „Velice děkuji Klubu dobré pohody v Podolí za zaslané panenky. Nemocné děti si je mohou také zkrášlit barevnými pastelkami podle své vlastní fantazie, přičemž mohou rozvíjet své duševní schopnosti i vlastní tvořivost,“ poděkoval všem členkám Riedl.