Zásah do brankářského dua je přitom ve Zlíně něco ojedinělého, neboť dvojice Molek, Matoušek funguje nikým nerušena od roku 2006!

Příchod Pastuchy je však vynucený. „Honzu Matouška čeká operace a rekonvalescence. Museli jsme zareagovat a přivést druhého brankáře. Trh je v Česku naprosto prázdný, a tak jsme byli nuceni sáhnout do ciziny," vysvětlil generální manažer SHK LAPP Zlín Petr Julina.

Kádr SHK LAPP ZLÍN na sezonu 2022/2023
Brankáři: Stanislav Molek, Miroslav Pastucha, Jan Matoušek (na marodce). Obránci: Pavel Julina (A), Zdeněk Hábl, Slavomír Ferenčík, Tomáš Mach. Útočníci: Marian Ligda (C), Martin Joppa (A), Dávid Korman, David Palát, Róbert Turic, Miroslav Zdražil, Petr Stodůlka, David Hábl, Josef Panák, Pavel Šafařík. Martin Zubek, Ladislav Zicha. Realizační tým: Petr Julina (generální manažer), Tomáš Sedláček (hlavní trenér), Michal Kuchař (trenér brankářů), Jaroslav Mikulka, Jaroslav Zubek (kustodi), Jakub Kudláč (PR manažer), Petr Krystýn (sekretář), Marek Bis (doktor), Hana Fusková (mentální koučka).

Sedmatřicetiletý brankář se mihl v Česku v sezoně 2015/2016, kdy měl roční epizodu v české soutěži slovenský tým z Dolného Kubína. Jinak je Pastucha stabilní člen slovenské reprezentace, v posledních letech s ní zažil například postup a následnou účast v elitní kategorie mistrovství světa či paralympijské hry v Pekingu letos v březnu.

„Když se Zlín ozval, byl jsem zaskočený, překvapený. Volal jsem s generálním manažerem i trenérem a je jasné, že jít do sezóny s jedním brankářem není standardní. Je mi ctí a radostí se začlenit do zlínského kolektivu," pověděl Pastucha po prvním tréninku v novém angažmá.

Pro něj je to teprve druhá štace v kariéře, předtím od roku 2013 působil v Dolném Kubíně, slovenském projektu pod hlavičkou reprezentace.

„Zlín má kvalitní kádr, který může každý rok pomýšlet na titul. S hodně klukama se znám z naroďáku, necítím se zde nijak cizí. Byl jsem se podívat už na pátečním zápase a kluci podali solidní výkon, byl to dobrý start do sezony. Moc se na ni těším," řekl Miroslav Pastucha, jenž bude nosit číslo dvanáct.

Spolehlivý gólman se ve Zlíně už párkrát ukázal jako host. V roce 2013 zde chytal za Slovensko v přátelském utkání, v oné zmiňované sezóně, kdy hrál Dolný Kubín českou soutěž, pak stál proti Moravanům.

Doma nezabránil porážce 1:5, ve Zlíně pak šel do branky od druhé třetiny místo svého kolegy poté, co byl stav po patnácti minutách 6:0. LAPP nakonec tehdy zvítězil 11:1.

Nyní už mu patří černo šedý dres.

Autor: Jakub Kudláč