Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Proč se odchovanci nevrací? Hokej je byznys, vysvětluje Hamrlík

Doba se změnila. Věrnost k mateřskému klubu se vytratila. Návraty domů ze zahraničních angažmá už nejsou samozřejmé jako před lety. Fanoušci Zlína realitu současného hokeje za poslední dva roky pocítili třikrát. Dvakrát během čtvrt roku.

6.10.2017 1
SDÍLEJ:

Martin HamrlíkFoto: DENÍK/Jan Karásek

Trio Antonín Honejsek, Petr Zámorský a naposledy Petr Holík z nejrůznějších důvodů přijalo konkurenční nabídky. Jak jejich rozhodnutí pochopit a vnímat?

„Chápu je. Hokej je normální byznys,“ ví Martin Hamrlík, někdejší obránce a nyní asistent trenéra Aukro Berani Zlín.

„Stejně jako je to i ve fotbale či basketbale. Jdete vždy za nejvyšší nabídkou. Nehrajete celý život,“ reagoval Hamrlík.

Právě on po svém návratu ze zámoří v roce 1997 strávil svou celou kariéru ve Zlíně. Za třináct let získal jako hráč mistrovský titul a tři stříbra.

„Tenkrát jsem ani nepřemýšlel, že bych šel jinam. Ale tehdy se ani nechodilo do cizích klubů. Tehdy to bylo jiné než dnes. Měl jsem v hlavě jen Zlín. Žádná jiná nabídka stejně nepřišla,“ vybavuje si Hamrlík.

V provinčním Zlíně fanoušci tíhnou k tradici a své legendy uctívají. Právě Hamrlík posbíral mraky úspěchů, dnes má především respekt. Ten se nedá vyhrát ani koupit. Pouze získat.

Z klubové osobnosti se stal legendou. I díky své věrnosti. Podobnou pozici má třeba i Miroslav Okál, jenž kromě vojny strávil celou osmnáctiletou kariéru ve Zlíně.

Když před dvěma lety útočník Antonín Honejsek po skončení finské štace kývl před návratem do Zlína nabídce Komety Brno, fanoušci v Baťově městě mu jeho rozhodnutí měli za zlé. „Žoldáku,“ vypisovali na sociálních sítích i skandovali na něj během vzájemných zápasů.

Honejsek se po dvou letech vrátil. Svůj krok považoval za chybu. Hlavu si posypal popelem. I tehdy však přijmout nabídku Komety bylo především jeho volbou. Stejně jako nyní se Holík domluvil s Mladou Boleslaví. Sparťanský bek Petr Zámorský nabídku ze Zlína v létě nedostal kvůli nejisté finanční situaci.

„My musíme akorát doufat, že hráči se budou chtít někdy vrátit a kariéru nedohrají jinde. Naopak ve Zlíně přidají dva tři roky a pomůžou,“ věří Hamrlík.

Ovšem lze očekávat, že při svém návratu do Zlína v dresu soupeře si Zámorský už tuto neděli i Holík později leccos vyslechnou.

„Klukům poradím, ať určitě neřeší fanoušky. Stejně jako já jsem je od jisté chvíle přestal řešit. I oni by se k tomu tak měli postavit. To je vše, co k tomu můžu říct,“ reagoval Honejsek.

„Každý má nějaké důvody. Stejně jako já jsem měl, kluci zase mají jiné. Ale nechci mluvit za ně,“ dodal zlínský útočník.

Optikou hráčů je však důležité připomenout, že hokej pro ně není zábava, ale zaměstnání a živobytí. Stejně jako vy úředníci či dělníci chcete mít na výplatní pásce víc peněz, i hráči jdou tam, kde jim nabídnou nejvíc.

„Vyjádření typu jako nová výzva a podobně jsou jen řeči okolo. Omáčka, co se vypustí, když podepíšete smlouvu. Máte nabídky třeba ze šesti klubů, rozhodnete se pro jeden z nich, ale vždy ta věta zůstane stejná. Je to o penězích. Kdo dá víc, vítězí,“ vysvětluje Hamrlík.

A šponovat platy a přeplácet konkurenci není již delší dobu stylem zlínského vedení.

„Nejsou peníze. Kdybychom prachy měli, tak jsou tady určitě i jiní hráči. Holas (Holík) by se měl ke komu vrátit. Cítil by, že mužstvo je silné a že tady dostane stejné peníze jako v Boleslavi. Mrzí to nás trenéry i fanoušky. Přál bych si ho tady stejně jako Říčku, Zámorského, Kotvana….,“ líčil svůj pohled Hamrlík.

„S nimi bychom měli našlapané mužstvo. Ale taková je doba. Peníze jsou číslo jedna. Pracujete s určitým rozpočtem. Nikdo s tím nic nenadělá. A můžete jim nadávat, že jsou to žoldáci. Oni však nejsou první ani poslední hráči, co se rozhodli jít jinam,“ ví Hamrlík.

Ovšem i v minulosti hráči jako Čajánek, Blaťák, Balaštík či Leška měli nabídky odjinud. Ovšem Zlín jim ještě dokázal nabídnout adekvátní podmínky.

„Ozývaly se různé kluby z Moravy i Čech. Každopádně jsem chtěl už zůstat doma, protože jsem byl dlouho pryč. Pro Zlín rozhodly rodina a rodiče, kteří mě chtěli ještě vidět hrát za Zlín,“ vykládal před rokem na jaře 34letý Blaťák, když se vracel po devíti letech strávených v KHL. To už však končil s kariérou.

Petr Čajánek se zase vracel dvakrát. Nejdřív jen na rok kvůli výluce v NHL v roce 2004. Poté už o sedm let později ve 36 letech natrvalo z ruské KHL. Jenže i on se během dlouholeté kariéry v zahraničí se zabezpečil.

„Nastal čas se vrátit, byla to jednoduchá volba,“ tvrdil po návratu v roce 2011 Čajánek, který měl přitom nabídku třeba z brněnské Komety.

„Určitě mě těšil zájem Komety, ale oni i já jsme věděli, že moc velká šance není. Bylo by to lákavé, ale byla to jen alternativa, kdybych se nedohodl se Zlínem,“ dodal Čajánek.

Leška se vracel ze zahraničí dvakrát, pokaždé do Zlína. Nejprve po sezoně v zámoří v roce 1994. A o devět let později ze švédského Södertälje.

„Nikdy jsem neodcházel proto, že bych se rozhádal. Vždy jsem měl dveře otevřené. Nabídku jsem od Zlína vždy dostal. Nevadilo mi se sem vracet,“ dodal Leška.

Také Balaštík měl v roce 2007 jasno, když se upsal Zlínu, poté, co ukončil své angažmá v NHL.

„Z evropských klubů byl Zlín prioritou. Jsem rád, že jsme se domluvili,“ řekl tehdy 27letý hráč, o něhož přitom měly zájem třeba Pardubice.

„Momentálně nechci v české extralize hrát za jiný klub než za Zlín. Nikdy neříkej nikdy, ale nedokážu si představit, že bych působil v Česku jinde než tady,“ řekl tehdy Balaštík.

Oběma hokejovým dvojčatům se však ve Zlíně stalo, že se nedohodli na smlouvě. Leška v roce 2002 odešel do pražské Sparty, Balaštík v létě 2011 do Mladé Boleslavi.

„Byl jsem zklamaný. Byla to velká rána,“ přiznal.

„Měl jsem pokračovat, ale na klubu vznikl nějaký problém a moje smlouva se nevešla do rozpočtu,“ řekl tehdy Balaštík, který se následně do Zlína ještě vrátil.

A podruhé se nedobrovolně loučil v roce 2014, kdy s ním klub rozvázal smlouvu. Svou kariéru tak dohrával v Liberci…
Ano, už tehdy to bylo o penězích.

Případ Honejsek: Chyba, spálil jsem se…

Jako první svým rozhodnutím vyvolal ve Zlíně emoce tehdy 23letý Antonín Honejsek. Po nevydařeném angažmá ve finském Espoo stačilo místo návratu do Zlína kývnout na nabídku Komety Brno a ještě se na pokyn vedení postavit do kotle mezi fanoušky brněnského klubu.

„Spálil jsem se. Byl jsem trochu namyšlený. Myslel jsem si, že se nemůže nic stát,“ přiznal na tiskovce po svém návratu do Zlína Antonín Honejsek, jenž své rozhodnutí považoval za chybu.

V Kometě ani později v Hradci Králové však neměl na růžích ustláno. Před loňskou sezonou se vrátil do míst, kde začal se seniorským hokejem a oslavil mistrovský titul.

„Dívat se do minulosti, to by vás užíralo. Samozřejmě si můžeme na rovinu říct, že to byl chybný krok. Poslední dva roky jsem nepodával výkony jako předtím ve Zlíně. Ale na druhou stranu mi ukázalo nové věci, byla to zkušenost,“ popisoval tehdy Honejsek.

Případ Zámorský: Zlín prý v létě neměl co nabídnout

Letní sluníčko nebylo pro zlínské fanoušky tak pálivé jako fakt, že 25letý Petr Zámorský podepsal pražské Spartě. Faktem je, že vzhledem k letní nestabilní finanční situaci Zlín ani předložit adekvátní nabídku nemohl.

„Bavil jsem se i s jinými lidmi z klubu. A ti mi sami řekli, že mám jít hrát jinam, my tady nemáme co nabídnout. Nejsou tady peníze. Na stole jsem měl několik nabídek, ale ze Zlína se agentovi Radkovi Hamrovi nikdo neozval. Tím pádem jsem hrát za Zlín ani nemohl,“ vysvětloval Zámorský zlínským příznivcům. 

„Nedá se nic dělat. Fanoušci jsou věrní svému klubu. Ve Zlíně jsem zažil hezké chvíle, na které rád vzpomínám. Odehrál jsem tady tři famózní sezony. Doufám, že mi teď nebudou házet kameny do oken,“ věří.

Případ Holík: Chci zkusit něco nového

Nejčerstvější dávkou emocí pro zlínské fanoušky je Petr Holík. Po návratu z nevydařeného angažmá v KHL v Čerepovci se prohraboval nabídkami ambiciózních klubů Třince, Liberce, Sparty i Komety Brno. S nabídkou se ozval i Zlín, jenže nakonec nečekaně kývl Mladé Boleslavi.

„Zlín variantou určitě byl. Dostal jsem od Zlína nabídku a dlouho jsem ji zvažoval. Opravdu dlouho. Rozhodně jsem jeho nabídku hned neshodil ze stolu. Ale nakonec jsem došel k tomu, že chci něco nového,“ vysvětloval pro klubový web Mladé Boleslavi své rozhodnutí 25letý Holík.

„Uvidíme, jaký to bude pocit hrát proti Zlínu,“ je v očekávání Holík, který proti svému Zlínu nastoupí už dnes od 17.20 hodin před kamerami České televize.

„Bude to emotivní, ví Holík.

Autor: Daniel Ostrčilík

6.10.2017 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.
AUTOMIX.CZ
3

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

UEFA liga  FC Zlín -  FC Kodaň 1:1. Mlha.
145

Zlámala mlha nepřekvapila. Olomouc není na kopci, tohle tady bývá, smál se

Fotili jste se u voleb? Pošlete nám svoji fotku a my ji zveřejníme

Máte fotku, jak letos volíte? Pošlete nám ji na editori.zlin@denik.cz, rádi vám ji zveřejníme na našem webu a ty nejlepší i tištěném vydání.

AKTUALIZOVÁNO

VIDEO: Policisté rozháněli konflikt fanoušků v centru Olomouce

FOTOGALERIE / Čtvrteční fotbalový zápas evropské ligy mezi Zlínem a Kodaní v Olomouci se neobešel bez problémů.

Mlha? Neviděl jsem na brankáře Kodaně, přiznává Jiráček

Má zkušenosti z německé bundesligy. V roce 2012 se zúčastnil mistrovství Evropy, s Plzní a Spartou zase absolvoval několik těžkých pohárových bitev. V podobných podmínkách, jaké panovaly ve čtvrtek večer v Olomouci, ale zlínský záložník Petr Jiráček nikdy předtím nehrál.

Ford boural v mlze, tři cestující jsou zranění

Ford Mondeo boural dnes ráno v mlze, nehoda si vyžádala tři zraněné. Stala se před půl pátou na silnici I/55 mezi Otrokovicemi a Tlumačovem na Zlínsku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení