Když jeho spoluhráči rádi přivítali reprezentační přestávku na krátký oddech, on se rval v národním dresu na všech třech akcích v rámci Euro Hockey Tour (EHT), kde stihl odehrát osm zápasů. V pondělí v jednu v noci přiletěl z posledního turnaje ve Švédsku a dnes vyjede v dresu beranů opět do boje ve finiši základní části extraligy.

Jste unavený?

V pondělí jsem dostal volno, takže uvidím až v zápase. Na tréninku jsem nohy cítil, ale vzhledem k tomu volnu jsem únavu snad rozjezdil a v zápase to bude v pohodě.

Musíte o to více regenerovat?

Ano, snažím se tělu dopřát klid a nějakou relaxaci. Když máme den volna, tak jej využívám k odpočinku. Samozřejmě, když cítím fyzické manko, tak si přidávám, protože kondice rychle ubývá. Je opravdu potřeba hodně regenerovat, ale baterky dobíjet i tréninkem.

Jaké formy odpočinku preferujete?

Všechny dostupné prostředky, které jsou k dispozici. Například chodím na masáže, do sauny, do whirlpoolu a kryo komory.

Absolvoval jste zatím všechny turnaje EHT. Cítíte se už jako stabilní člen reprezentační­ho kádru?

Možná to tak trochu vypadá, ale pořád nepatřím ke kostře týmu, která by měla jet třeba na mistrovství světa. Pro mě je už úspěchem, že jsem se zúčastnil tří akcí po sobě a že se mi daří v extralize. V národním týmu si odvádím roli, která mi přísluší, takže hraji třetí, ale spíš čtvrtou lajnu. Myslím, že jsem si ji na každé akci naplnil na sto procent. Na poslední akci mě jen mrzí neproměněné šance, které naše formace měla. Proti Finsku jsme mohli jít do vedení a s Ruskem jsme nedali snad tři vyložené příležitosti. Mrzí to, ale na druhou stranu se neúspěch na nás házet nemůže. My tam nejsme od toho, abychom zápasy rozhodovali. Když už se nám herně dařilo, měli jsme je proměnit.

Už jste zmínil účast na světovém šampionátu. Věříte, že se dostanete do závěrečné nominace?

Vůbec nad tím nepřemýšlím. Když si projdu všechny evropské soutěže a NHL, kolik hráčů může jet, tak šance je opravdu malá. Hráčů, které si může trenér vybrat, je spousta. Navíc není jisté, kolik hokejistů z extraligy vůbec pojede. Jediné, co by mohlo hrát v můj prospěch, je fakt, že jsou potřeba i hráči, kteří na ledě nechají všechno a soupeřovy střely jsou ochotní chytat všemi možnými částmi těla. Někteří hráči tohle plnit nikdy nebudou, protože na to nejsou zvyklí. Mně to problém nedělá. Navíc nás čeká ještě turnaj v Brně. Důležité bude, jak se mi také bude dařit v extralize.

Na Švédských hrách jste dokázali získat pouze jeden bod za porážku v prodloužení s Finskem. Kde hledat příčiny posledního neúspěchu na mezinárodní scéně?

Z hlediska bodového zisku opravdu nebyla akce povedená. Extrémně nepovedený zápas byl se Švédskem. S Finskem a Ruskem jsme se herně zlepšili. Bohužel jsme neproměnili své šance. Osobně si myslím, že s Finskem jsme mohli vyhrát. Byly tam nadějné příležitosti, po kterých jsme mohli jít do vedení. S Rusy to bylo to samé. Jelikož jsme získali pouze jeden bod, bere se to jako neúspěšný turnaj. Mít bodů víc, pohled novinářů se zase změní.

Jak moc se na týmu projevilo, že scházeli klíčoví beci bratr Karel Rachůnek, Blaťák a Barinka?

Určitě dost, ale vymlouvat se na to nemůžeme, zvláště když soupeři byli hratelní. V zápase se Švédskem ale panovala na ledě totální anarchie. Nedodržovali jsme taktiku, naše hra byla šílená. Byla to strašná ostuda. Po první třetině se mělo něco změnit a někdo zasáhnout. Ale pokračovali jsme bohužel ve stejném duchu a vypadalo to hrozně. Další zápasy už byly z naší strany lepší.

Vraťme se ale k extralize. Čekají vás poslední tři zápasy, ve kterých vám půjde o setrvání v první šestce. Už kvůli vašemu odpočinku v době předkola play off bude důležité pozici udržet, že?

Určitě. Když budu mluvit za sebe, tak dotáhnu tři zápasy a po neděli si odpočinu a pak budu tvrdě trénovat, abych byl v plné síle na play off. Určitě se celou přestávku nebudu věnovat jen regeneraci. Po dvou dnech půjdu zpět do tréninkového zápřahu a budu dělat to, na co jsem zvyklý a čemu věřím, co mi pomáhá a co mě dostává do kondice. V play off jdou zápasy rychle po sobě a hráč musí být ve výborné kondici, aby vše zvládl.

Dnes jedete do Karlových Varů, se kterými jste už devět zápasů v řadě neprohráli. Co bude třeba dodržovat, abyste úspěšné tažení prodloužili?

O sérii jsem ani nevěděl a raději ani vědět nechci, protože každá série jednou končí. Doufám, že to nebude zrovna nyní. Bylo by plus, kdybychom dovezli další body a už si pojistili první šestku. K úspěchu v Karlových Varech opět povede disciplinovaná hra a dobrá obrana. To jsou ale všeobecné fráze, které platí na všechny soupeře. Zvláštní recept na Vary není.

Takže o sérii v kabině nepadlo ani slovo?

Zaprvé mám za sebou teprve první trénink po návratu ze Švédska, takže nevím, jestli to kluci probírali v kabině. Osobně nějaké série moc nevnímám.

Kapitán Jaroslav Balaštík po posledním vítězném zápase v Karlových Varech říkal, že využíváte i znalosti trenéra Venery, který tam tři roky působil…

Něco na tom bude, ale jejich kádr už nějakou obměnou prošel. Klub vystřídal několik trenérů, ale pan Venera k tomu má stále co říct, hlavně k jednotlivým hráčům, které zná. Ještě k tomu určitě dojde.

V minulých sezonách jste pravidelně se startem play off odložili žiletky.Už jste v kabině probírali toto téma?

Nevím, jestli už něco proběhlo. Uvidím, s čím kluci přijdou, ale myslím si, že s holením vousů přestaneme až po posledním zápase v základní části.