Jeden z bývalých parťáků bude muset z kola ven.

„Žádné hecování. Mezi námi to prestižní nebude," dušuje se hlavní kouč zlínských hokejistů Rostislav Vlach, který po osmi letech dovedl berany do semifinále extraligy.

Bezprostředně po posledním šestém čtvrtfinále ve Vítkovicích jste říkal, že si dáte na oslavu postupu pivo a možná i panáka. Chutnal vám?

Zůstali jsme jen u piva. Přijeli jsme z Ostravy pozdě. Sedli jsme si proto s vedením jen na pivo a kolem jedné hodiny jsme šli spát. Panák nakonec nebyl. Byli jsme unavení a postup jsme jen symbolicky oslavili.

Jak velkou roli ve čtvrtfinále sehrál proslov, který po druhé třetině čtvrtého zápasu ve Vítkovicích pronesl k týmu Petr Čajánek? Během něj dokonce vyhodil z kabiny i kameramana České televize.

Dozvěděl jsem se to až den poté. Ani jsem nevěděl, že k tomu došlo. Trenérskou kabinu jsme měli vedle, a když jsme přišli na poradu, bylo po proslovu. Snad to mělo ten efekt, který to mělo mít.

Co na to říkáte? Svědčí to třeba o Čajánkově obrovské motivaci něčeho velkého dosáhnout?

Dělo se to i v průběhu sezony. Čája tam měl poznámky ke hře. Je zkušený hráč a kapitán. Tým musí vést po všech stránkách. Patří to k jeho kapitánské práci. My trenéři to jen kvitujeme, protože předává zkušenosti a radí mladým. Měla by to být práce každého staršího hráče, aby mladší kluci šli nahoru po výkonnostní i psychické stránce.

Čajánek je v tomto směru nejaktivnější ze starších hráčů, nebo je tam ještě někdo jemu podobný?

Občas Lešoun (Petr Leška – pozn. aut.) promluví a samozřejmě i Larry (Martin Hamrlík – pozn. aut.). Ale především Čája se v tomto směru zapojuje.

Čeká vás Třinec, který jste vloni vyřadili v předkole. Čekáte podobně vyrovnanou sérii?

Bude to těžká série, protože oproti loňsku mají ještě posílený útok. Nehrál tam Růžička. Také mají vylepšenou obranu a dva vyrovnané brankáře. Momentálně ze čtyř mužstev je Třinec nejsilnější.

Postavíte se proti trenérskému kolegovi z loňské sezony Pepovi Turkovi. Budete to brát prestižně z tohoto pohledu?

Vůbec ne. Nás zajímá úspěch. Žádné hecování nebude. Aby to mělo pro mužstvo nějaký efekt, musí se série brát vážně. Mezi námi to prestižní nebude.

Ale nějaký telefonát proběhne, ne?

Zatím nic neproběhlo. Ani to nemám v plánu. Možná později.

Třinec má ve svém kádru nejproduktivnějšího hráče extraligy Martina Růžičku, který proti Zlínu ve čtyřech zápasech vstřelil jeden gól a na tři přihrál. Nyní se jim se sedmi góly ve čtvrtfinále play off proti pražské Spartě rozstřílel Adamský. Jak se dají uhlídat?

V ofenzivě mají tolik hráčů, kteří umí dát gól, že na jednoho hráče se soustředit nedá. Třeba Polanský nebo Peterek, všechno to jsou starší zkušení hráči. Proto nemůžeme sledovat jen Růžičku. Musíme je uhlídat celkově. Jsou šikovní, umí se prosadit a mají i obrovské zkušenosti nejen z extraligy, ale i ze zahraničí.

Jak jsou na tom zranění útočník Pavel Kubiš s Lubošem Horčičkou?

Pavel Kubiš je po operaci, kdy podstoupil artroskopický zákrok. Nebyl tak rozsáhlý, ale jen vyčištění kolena, takže podle vývoje je šance, že nastoupí. Doktor říkal, že do čtrnácti dnů by mohl začít hrát. Uvidíme, jak se mu to bude hojit. Každé tělo se léčí jinak. Horča začíná bruslit, ale na chytání nevypadá. Při rozkleku jej koleno bolí. Mates (Martin Matějíček – pozn. aut.) by snad měl být připraven. V Třinci už byl s námi ve výstroji, mohl naskočit. Věřím, že pět dní mu do startu ještě pomůže a bude to lepší.

Také Filip Čech již po zranění zad nastoupil. Je už tedy fit?

Měl by být. A pokud to není ještě stoprocentní, do konce týdne se dá dohromady.

Do posledních dvou zápasů naskočil dlouhodobě zraněný útočník Marek Melenovský. Jak reaguje na zátěž zraněná ruka?

Cítí se dobře. Nemá žádné omezení v pohybu. Jde o to, aby při nárazu ruka vydržela. Musí si v některých fázích hry dávat pozor.

Čekal jste, že nastoupí?

Myslel jsem, že nastoupí už ve třetím zápase, protože říkal, že se cítí dobře. Ale po vyšetření mu to doktor zakázal. Vypadalo to, že do konce sezony už hrát nebude. Ale rozhodl se sám, že hrát bude. Do ničeho jsme jej netlačili.

Co to pro vás jako trenéry vůbec znamená, když ne zcela doléčený hráč chce v play off nastoupit?

Pro mužstvo je to obrovská morální podpora. Jde vidět, že to není jen o penězích, ale pozná se, že hokejista chce opravdu hrát i za cenu vážnějších následků. Na Markovi jde vidět srdíčko a nadrženost. Hlavně pro nás trenéry je to pomoc, protože jsme měli další zraněné útočníky Filipa Čecha s Kubišem. Marek Melenovský je jeden z nejzkušenějších hráčů z play off. Každý podobný typ je potřeba.

Nevymlouval jste mu to?

Bylo těžké mu to vymlouvat. Řekl jsem mu, ať to zváží. Následky mohly být vážnější než jen druhá operace. Musel se rozhodnout sám, a pokud by řekl, že nenastoupí, pochopíme to. Sám ale říkal, že chce hrát. Bylo to jeho rozhodnutí, jsme rádi, že nastoupil.

Po postupu do semifinále jste měli dva dny volna. Odpočinul jste si, nebo jste měl hokej pořád v hlavě?

Trochu ano. Na zimáku jsem byl ve středu i ve čtvrtek, ale moc jsem nepracoval. Nechávám si to až na pátek.

Po dvou dnech volna dnes začínáte s tréninkem. Jaký máte program?

Budeme trénovat každý den až do úterý jednofázově. V této fázi už to není o nabírání kondice, ale je třeba se naladit tak, abychom na úterý a středu byli připravení.