„Myslím, že by se měl začít stoprocentně učit ruštinu,“ vzkázal s úsměvem gólman a kamarád ze Zlína Jakub Sedláček, který strávil v KHL v dresu lotyšské Rigy poslední čtyři sezony. „Dá se to naučit,“ uklidňuje jiný parťák z českého nároďáku Michal Jordán, jenž uplynulou sezonu odehrál v Kazani.

„Moc anglicky se totiž nedomluví. To umí jen pár Rusáků,“ vypozoroval během angažmá v Kontinentální lize Sedláček.

Holík si angličtinu procvičoval v posledních měsících často i ve Zlíně, když komunikoval s parťákem z Lotyšska Robertsem Bukartsem. Teď mu přibude do výbavy i ruský slovník. „Nevím, jak je na tom Holas v angličtině, ale ruština je hodně podobná češtině. Jenže ikdyž jsem se ji učil na gymplu, až ke konci sezony jsem rozuměl. Je to přece jen rychlejší,“ popisuje své zkušenosti Jordán.

Hokejové pojmy a pokyny trenérů však měl v malíčku během dvou týdnů. „Je to pořád dokola. Měli jsme i hodně mítinků, takže i z toho se to do mě rychle dostalo. Ke konci jsem i s kluky mluvil. Je pak ale rozdíl, když něco řeším s doktory. To je složitější. Ale každodenní rytmus je podobný,“ vysvětluje Jordán.

Petr Holík
Potvrzeno. Holík se dohodl s Čerepovcem. Jdu to zkusit, prohodil reprezentant

I u něj během reprezentačního kempu před blížícím se světovým šampionátem sháněl cenné informace a rady. „Trochu jsme se bavili, dával jsem mu nějaké tipy. Ale řekl bych, že měl víc informací od Bláta,“ zmínil zlínského beka Miroslava Blaťáka, který se právě z Čerepovce po deseti letech v KHL vrátil domů.

I jeho se včera Deník snažil kontaktovat, ale Blaťák, jenž údajně ukončil aktivní kariéru, nezvedal telefon. I mistr světa z roku 2010 by však zřejmě Sedláčkovi potvrdil názor, aby měl v týmu nebo doma někoho blízkého. „Bylo by dobré, aby tam s ním někdo byl. Jak se říká, ve dvou se to lépe táhne. Slyšel jsem, že podepsal slovenský gólman Julius Hudáček. Doufám, že je to pravda. Tím pádem bude pro Holase všechno snadnější,“ myslí si Sedláček. „Všechno pro něj bude nové. Ani já jsem tehdy do té doby toho moc nezažil,“ vzpomíná Sedláček svůj odchod v roce 2013, kdy odcházel do světa ještě o dva roky mladší než Holík.

Podle Jordána, který však měl v Kazani rodinu, je největší problém v cestování, s časovými posuny a tripy. Třeba do Chaborovsku, který leží jen dvacet kilometrů od čínských hranic a necelých devět tisíc kilometrů po transsibiřské magistrále od Moskvy.

Letní příprava hokejistů PSG Zlín
Nabídka na Holíka nepřišla. Rachůnek? Jedna z variant, reaguje vedení Zlína

„Ale na cestování a časové posuny si určitě zvykne. Je tam jiný svět i ve stylu trénování. Třeba když jsem přišel do Kazaně, neměli jsme v měsíci jediný volný den. Tam se pořád trénuje, je to náročné, ale zvyknete si a přijmete to jako styl, kterým oni hokej dělají,“ tvrdí Jordán.

Byť zlínský odchovanec i v organizaci Caroliny Hurricanes prožil spoustu nejistoty, i v Kazani na něj přišla krize. „Byla ale menší z tréninků, protože jste pořád na zimáku. Nechtělo se mi tam do posilovny. Byl jsem zvyklý na větší volnost. Ale přijal jsem to a bylo to v pohodě,“ popisuje Jordán poslední zkušenost.

Jenže na rozdíl od milionové Kazaně, která je kulturním centrem Tatarstánu s historickými památkami, je Čerepovec ocelářské město, kde největší dominanty jsou komíny hokejového mecenáše Severstal. „Město není ideální, ale Holas nepoletí chodit po městě, ale v první řadě hrát hokej. Je to jeho první štace v Rusku, nějak to přežije a může se odrazit do dalších mužstev,“ myslí si Sedláček, že podobná zkušenost kamaráda může pouze posílit.

Také podle Jordána má Holík kvality se v KHL prosadit. „Je to výborný hráč, objezdil spoustu akcí nároďáku, říká si o šanci hrát na mistrovství světa. Bude to jiný styl, než na jaký byl zvyklý. Je tam osm fakt kvalitních týmů, mezi nimi jsou zápasy výborné. Druhá polovina ligy je slabší. Tam to ale kluci vynahrazují bojovností a vůlí. Ani tyto zápasy nejsou snadné. V play-off pak už zápasy měly velkou úroveň,“ popisuje Jordán, který zářijový zápas v Čerepovci v dresu Kazaně nehrál, jelikož do klubu přišel až o měsíc později.

Obránce Tomáš Valenta
Valenta se vrací do Zlína. Už jsem to nečekal, přiznal bek

Podle Sedláčka u ruského obyvatelstva záleží, jak si jejich tým v soutěži vede. „Je tam klasický novější stadion pro sedm tisíc lidí. Stejně jako my, ani oni nehráli v tabulce nahoře. Na naše zápasy moc lidí nepřišlo, jelikož stejně jako my ani Čerepovec nehrál v tabulce nahoře. Vždy dost záleží, jak tým hraje. Když se budou držet na pozicích play-off, bude jim chodit hodně lidí,“ myslí si Sedláček.

Šolc piplal Holíkův talent odmala. Nemám o něj žádné obavy

Pomáhal jej brousit už jako surový diamant ve třetí třídě na začátku tisíciletí a procházel s ním až do juniorů. Včera sportovní manažer hokejistů PSG Zlín Jiří Šolc Deníku přiblížil zákulisí přestupu Petra Holíka do týmu KHL Severstal Čerepovec.

„Nemám obavu, že by se neprosadil a nezvládl by to,“ je přesvědčený Šolc o hokejových dovednostech i mentální a psychické síle vypiplaného talentu ze zlínské líhně.

Ještě v pondělí při zahájení přípravy jste říkal, že oficiálně vám na klub žádná nabídka nepřišla. Jak se tedy během tří dnů zrodil přestup?
Oficiálně na klub stále nic nepřišlo. Co se objevilo v novinách, byly dohady a spekulace. Samozřejmě jsme ale nějaké signály od hráčského agenta a ruských novin měli. Přišla nám oficiální zpráva od hráčského zástupce, kdy smlouva byla podepsaná. Počítali jsme s oběma variantami, že Petr Holík zůstává ve Zlíně i že odchází do Ruska.

Budete místo něj někoho hledat?
Petr Holík byl lídr mužstva, ale říká se, že každý hráč je nahraditelný. Budeme se jej snažit nahradit adekvátním hráčem. Máme v hlavě nějaké varianty, ale nyní nebudu konkrétní. Všechno je v jednání. Dokud věci nebudou dotaženy do konce, nebudeme tuto informaci dál pitvat.

David Nosek
Nosek: Návrat do Zlína byl přirozenou volbou

Tušil jste, že Petr odejde?
Myslel jsem, že odejde s ohledem na to, jakým způsobem se s Petrem podepisovala před rokem smlouva. Byla tam výstupní klauzule, už před rokem měl možnost do Ruska odejít. Nakonec ale i přes intervenci kamarádů z nároďáku, kteří už působili v ruském klubu, kam měl odejít, zůstal ještě sezonu ve Zlíně na základě gentlemanské dohody mezi hráčem a klubem. Předpoklad, že Petr odejde, pokud by byla dobrá nabídka, byl velký.

Nemáte zprávy, zda o něj usilovalo i více klubů?
Byly by to čistě spekulace. Někdo říká, že měl dva, jiný zase tři nabídky. Je to otázka na hráčského agenta, který vše s Petrem řešil.

Kolik za Holíka z Ruska přiteklo do klubové pokladny?
Tohle jsou interní záležitosti, které nebudeme zveřejňovat do tisku.

Takže předpokládám, že to nebude úplně zanedbatelná částka…
Jsou interní záležitosti, které nebudeme zveřejňovat do tisku. (úsměv)

Šesté kolo kvalifikace o WSM ligu, zápas mezi týmy HC Vlci Jablonec nad Nisou a VHK ROBE Vsetín, se odehrálo 13. dubna na zimním stadionu v Jablonci nad Nisou.
FOTO, VIDEO: Vsetín postupuje do WSM ligy!!!

Petra jste trénoval už odmala, ví se o něm, že byl odjakživa talent. Ale tušil jste, že to dotáhne až do KHL?
Petr byl odmala velmi šikovný hráč, vždy patřil k nejlepším. Společně s Petrem Zámorským byli tahouni celé třídy. Potvrdili to až do nejvyšších kategorií. Pro Petra je nevýhodou jeho postava. Není to postavou velký hráč, ale svou výšku dokáže nahradit neskutečnou technikou a čtením hry. Na klubu takových příkladů bylo moc, hráči byli šikovní, ale v kategorii dorostu je už potřeba i silových parametrů hráčů, zastavili se a nepokračovali. Petr ale tyto mýty vyvrátil. Od nejmenších byl v pozici lídra. Když tady kluci v juniorce vyhráli v roce 2010 titul, Petr byl starší dorostenec. On, byť hráč o kategorii níž, se podílel na titulu. Od další sezony přecházel do dospělého hokeje.

Máte pocit, že měl nejvyšší čas vyrazit v pětadvaceti letech na zahraniční štaci, aby nezačal ve Zlíně stagnovat?
To bych neřekl. Každý hráč si dává cíle, a pokud cítí, že je mu extraliga už malá a vidí signál k další kariéře, musíme to všichni respektovat. Zase jde o level výš. Teprve se uvidí, jak to Petrovi sedne. Jsou to rozdílné soutěže pojetím i kvalitou hráčů. Ale Petr se dosud na všech úrovních dobře adaptoval, věřím, že i v Rusku dokáže, že je vynikající hokejista.

Antonín Honejsek
Honejsek zůstává ve Zlíně, podepsal novou smlouvu

Čerepovec je spíše průměrný až podprůměrný klub. Je pro něj dobře, že nejde do silného klubu, kde by hrál čtvrtou formaci a tým na něm může i stavět?
Tohle ukáže až čas, jak Petr zvládne KHL. Můžete jít do výborného mužstva a roli nedostanete a nebude to na vás tolik stát. Je to specifické. Můžete jít do renomovaného velkého celku, který má obrovské ambice a tlak na vás bude vyšší. Ale zároveň nebudete v prvních dvou pětkách. Pak můžete jít do „průměrného“ týmu, kde dostanete pozici lídra a za tři roky se posunete dál.

Petr dosud byl pouze doma ve Zlíně, naráz se ocitne v obrovské zemi nepřeberných možností, ale i ve specifickém prostředí. Je připravený i mentálně tuto změnu zvládnout?
Je to otázka spíš na něj. Ale ve své historii zvládl juniorské i dospělé nároďáky, dokázal se i zadaptoval z juniorského hokeje na dospělý. O Petra jako hráče nemám obavu, že by se neprosadil, že by to nezvládl.

Poznámka Daniela OstrčilíkaO nějakém Holíkovi ze Zlína jsem poprvé slyšel někdy na přelomu tisíciletí. Od mladšího kamaráda, se kterým jsem hrával na plácku za barákem bandy hokej. Zároveň byl spoluhráčem jistého malého prcka ve třetí nebo čtvrté třídě. „Je to obrovský talent,“ tvrdil nám kdysi. Tenkrát jsem ho nebral příliš vážně. Vnímal jsem to spíš jako vychloubání. S odstupem času mu musím dát za pravdu. Už to není jen talent, hráč s předpoklady. Včera tvořil hru v nároďáku hvězdám Voráčkovi s Červenkou. "Hrozně šikovný kluk. Pokaždé, když jsem zvedl hlavu, stál na správným místě. Hrál skvělý zápas," vysekl Holíkovi po výhře 3:2 nad Finskem Jakub Voráček. O den dřív klub KHL Čerepovec potvrdil přestup zlínského klenotu. Holík nám na zimáku za poslední dva tři roky mentálně vyspíval před očima. Stal se přirozeným lídrem nejen podle počtu kanadských bodů. Vstup na ruskou frontu je dalším krokem v jeho kariéře.
Nepochybujte jako já tenkrát na plácku.
Zvládne ho.