Po návratu do vlasti ve čtvrtek 7. ledna si na dvě hodiny zdříml v pražském hotelu a z postele vletěl přímo do zápasu se Slavií.

„Volal jsem si s trenéry a domlouvali jsme se předem, kdy budu k dispozici. Necítil jsem se až tak špatně, přesto jsem únavu cítil,“ přiznal gólman Beranů.

Na světový šampionát jste odjížděl s ambicemi na medaile. Ovšem hned po prvním zápase se Švédskem jste se asi vrátil zpět do reality.

Přitom před mistrovstvím světa jsme odehráli dva zápasy s Kanadou a Amerikou, ve kterých jsme dobře bránili. Vůbec si ale nedokážu vysvětlit, co se s námi stalo v první třetině se Švédy. Hned v úvodu jsme ale neproměnili samostatný únik. Pokud by jej Knotek využil, zápas by určitě vypadal úplně jinak. Bohužel, nestalo se. Pak jsme úplně přestali hrát a Švédové nám dali lekci z produktivity.

Po čtyřech inkasovaných brankách jste odjel na střídačku a přepustil místo náhradníku Francouzovi. Co vám v první chvíli blesklo hlavou?

Po rychlých gólech bylo otázkou času, kdy vystřídám. Už jsem přemýšlel, že pojedu po třetí trefě Švédů, ale čtvrtý už byl i na mě moc. Říkal jsem si, že ještě máme před sebou celý turnaj, tak jsem nechtěl riskovat, že bych se psychicky rozhodil. Snažil jsem se uklidnit, že i mně se něco podobného může stát. Ale rozhodně to nebylo nic příjemného.

Následně přišel nešťastný duel s Finskem, ve kterém jste ztratili tříbrankové vedení. Co se stalo, že jste ve druhé polovině zápasu přenechali iniciativu soupeři?

Připadalo mi, že nám najednou odešly síly. Osobně ještě teď nechápu, jak jsme mohli ztratit takový náskok. Přece není možné, že když vedeme a můžeme hrát v klidu, abychom lítali jak splašení. Mohli jsme si zbytek střetnutí poctivě ubránit. Takhle hrát na mezinárodní úrovni nejde. Ale hlavně si celý turnaj musejí zanalyzovat trenéři.

Po jednoznačném vítězství 7:1 s Rakouskem přišel klíčový duel s Ruskem. Přestože jste neodehráli špatný zápas, nakonec jste prohráli 2:5. Souhlasíte, že klíčovým momentem byla inkasovaná branka na 2:3?

Určitě. Šest minut před koncem jsme vyrovnali na 2:2. Ale těžko nyní hodnotit. Kdybych chytil nájezd Sborné, kdy jeli dva soupeři na mě samotní, byl by zápas dál otevřený. Ale jsou to výborní hráči, kteří volné místo dokážou přesně trefit.

Z pěti odchytaných zápasů jste inkasoval celkem 16 gólů. Vyčítáte si některý z nich?

Pár gólů jsem určitě mohl chytit. Soupeři na mě velmi zapůsobili svou kvalitou. Již v tak mladém věku patří mezi špičkové hokejisty. Jasně jste viděli, že nestíháme bruslením a fyzickými předpoklady, což se odráží na hře celého mužstva.

Český mládežnický hokej je na tom v posledních letech špatně. Jak zastavit tento strmý sešup dolů?

Těžko říct. Tohle není moje věc a nerad bych se do toho míchal. Především by si to měli zanalyzovat lidé, kteří systém mají na starost. Nerad bych se tohle více rozebíral.

Na boje o záchranu jste se stěhovali z Reginy do Saskatoonu. Údajně jste tam měli katastrofální podmínky. Co je na tom pravdy?

Ideální prostředí tam rozhodně nebylo. Ale nechci si do novin moc stěžovat.

Ale třeba kabiny jste měli dokonce v maringotkách. Nerozhodilo vás to?

Máte pravdu, ale podobně na tom byli třeba Švédové. Tam bych problém neviděl, i když extra zařízené šatny jsme neměli. Chodili jsme ven, ale to byl nejmenší problém.

Hned po příletu domů jste hned nastoupil do extraligového zápasu na Slavii. Byl jste vůbec odpočatý?

Za den a půl jsem naspal asi jen dvě hodiny, ale profesionální sportovci se na únavu vymlouvat nemůžou. Volal jsem si s trenéry a domlouvali jsme se předem, kdy budu k dispozici. Necítil jsem se až tak špatně, přesto jsem únavu cítil. Na zápas jsem si však věřil. Škoda, že nedopadl lépe. Měli jsme na tři body, ale naštěstí jsme uhráli alespoň jeden. Smolně jsme inkasovali, je to škoda. Takové branky padnou snad v jednom utkání z deseti.

Přivezl jste sobě nebo příbuzným z Kanady nějaké dárky nebo talisman?

Jen příbuzným jsem něco málo dokoupil, nic velkého.

Zvýší vám ještě víc reprezentační neúspěch motivaci do konce sezony a do dalších let?

Chci na něj co nejrychleji zapomenout. Doufám, že mě nakopne k ještě lepším výkonům v extralize.