Jenže zatím ani žádnou adekvátní náhradu. Kromě dlouhodobě zraněného Filipa Čecha se v posledním zápase proti pražské Slavii zranil Pavel Kubiš. Kvůli drobným nespecifikovaným potížím navíc ve středu netrénoval ani Jakub Svoboda. Včera však už byl na ledě.

„Máme drobné zdravotní šrámy, ale není to nic výrazného. Přesto situace není taková, jak bychom si představovali," přiznal včera hlavní kouč Rostislav Vlach.

Zlín chtěl Patrika Moskala z prvoligového Šumperka, jehož měli ševci mezi vytipovanými hráči už během sezony. Jenže zkušený forvard však do Zlína nedorazí a série proti mateřskému Brnu se jej nejspíš týkat nebude.

„Kontaktovali jsme ho, ale bohužel má zápal plic, je to na delší dobu," litoval Vlach.

K využití není ani jiný útočník David Šťastný z druholigového Přerova, který ve Zlíně během sezony naskočil do 25 zápasů. Jenže nyní podle gentlemanské dohody má přednost Přerov v play off 2. ligy.

„Nechali jsme ho hrát tam, protože mají ambice a zodpovědnost vůči místním sponzorům a fanouškům. Nechtěli jsme je oslabovat, protože oni nám vyhověli a vypůjčili zase během sezony," vysvětluje Vlach.

Pomoct zatím nedorazí ani produktivní duo z Jihlavy Melenovský – Důras, které dotáhlo Duklu do semifinále první ligy přes favorizované Kladno. „Proto ani je zatím nemůžeme použít," podotkl Vlach. „V neděli tak přijede Jakub Šlahař, který se zapojí do přípravy na play off," vysvětlil zlínský trenér.

Přesto se zdá, že po zběsilé honičce ve druhé polovině základní části, kdy se ševci odpoutali ode dna tabulky a zastavili se až na šesté příčce, vládne nyní dobrá nálada.

„Do play off jdeme s čistou hlavou. Nechceme lidi zklamat, ale respektujeme, že v sérii může být někdo favorit. Doufáme, že i po náročné sezoně dokážeme přejít do dalšího kola play off," doufá jednatel PSG Zlín Patrik Kamas, že hokejisté v sobě najdou ještě psychické síly porvat se o obhajobu mistrovského titulu.

Proti nim se postaví brněnská Kometa, která na rozdíl od finále vypadá na papíře ještě silnější. „To nedokážu posoudit. I vloni byli silní. Přišel jim střelec od narození Ton. Každé mužstvo se dá porazit," zopakoval Vlach formulku, kterou mnohokrát proměnil v holou skutečnost.

Přesto Tonovi série play off nevycházejí. Například vloni ještě v dresu pražské Sparty právě proti Kometě strávil závěr semifinále jen na střídačce. Přesto právě od něj hrozí největší nebezpečí.

„Určitě ho ale osobně bránit nebudeme. Samozřejmě jim budeme věnovat větší pozornost, ale osobní obrana se málokdy dělá. Je to spíš o celkovém bránění," tvrdí Vlach.

Naopak scházet bude Kometě kvůli zranění reprezentační zadák Michal Kompný, což by pro Zlín mohla být výhoda.

„Oslabení asi bude, ale uvidíme, jak velké. To zjistíme až během série. Je využívaný v přesilovkách i oslabení, tráví na ledě spoustu času. Jeho nepřítomnost může hrát velkou roli, ale když chybí takový hráč, hokej se hraje jinak. Nejde říct, nakolik se to projeví. Budou hrát jednodušeji," myslí si Vlach, který se dobrovolně vzdá role favorita. „Jsou jím vzhledem k postavení v tabulce," řekl se šibalským úsměvem Vlach.