Síly změří devět týmů

„Hned druhý srovnatelný podnik se koná ve švédském Malmö. Zde je ale jen osm týmů. Přitom původně mělo být u nás mužstev jedenáct, ze Slovenska a Holandska ale účast odvolali,“ prozradil kapitán pořádajícího klubu Sedících medvědů ze Zlína Erik Fojtík.

Celkem se utká devět týmů ve dvou skupinách v šestnácti zápasech. Kromě domácích Sedících medvědů bude české barvy hájit tým z Karlových Varů a Prahy. Ze zahraničí se zúčastní tradičně německý klub z Drážďan a Wiehlu, Švédové z Malmö, Estonci z Tallinu a nově dva italské týmy. „Italové přivezou malou reprezentaci, oba domácí týmy jsou zde také poprvé,“ řekl Fojtík. Hráči přijedou ve čtvrtek, od pátku začíná boj. „Od osmi hodin odstartují první zápasy. Program je nabitý. Denně týmy sehrají dvě až tři utkání. V neděli se odehrají čtyři souboje o umístění, finále odstartuje poledne,“ sdělil předseda Krajské rady zdravotně postižených Roman Herink.

Turnaj má oproti běžným ligovým i mistrovským zápasům drobné odlišnosti. „Do žádné soutěže se nezapočítává. Navíc se hraje jen dvakrát patnáct minut a ne běžných třikrát dvacet. Jinak by totiž program musel být o den delší,“ uvedl Fojtík.

Není nouze o zranění i spoustu legrace

Přestože stadion již poněkolikáté hostí postižené, neposkytuje bezbariérové podmínky. „Problémy vznikají třeba při střídání. Většina střídaček má totiž dvaceticentimetrové schodky, a hráči tak musejí čekat přímo na ledě,“ prozradil Fojtík. Že je sledge hokej tvrdý jako klasický hokej, potvrzuje i Fojtík. „Před dvěma lety zlomil soupeř z Olomouce při ligovém zápase v Uničově naražením na mantinel jednomu našemu hráči nohy,“ popsal.

Nechybí ale také humor. „Před dvěma lety jsme vyhlásili soutěž Nejhezčí žena turnaje. Byla tam totiž jen jediná,“ zavzpomínal Fojtík.