„Věřím, že Leši nebude muset nasazovat betony," prohodil včera odpoledne během tiskové konference jednatel PSG Zlín Patrik Kamas vedle k sedícímu útočníkovi Petru Leškovi v narážce na zdravotní stav zlínských brankářů.

I tenhle nevinný a zároveň trefný vtípek dokumentuje současnou pozitivní náladu v klubu. Snad jen zdravotní stav týmu a právě situace kolem brankářů jsou v současnosti jedinou vráskou na čele Patrika Kamase.

„Neříkám, že jsou to starosti, ale je to rarita," narážel člen vedení na fakt, že během 27 zápasů se v brankovišti protočili hned tři brankáři.

Úvod sezony totiž pro zranění nestihla předpokládaná jednička Horčička, přesto ho výtečně zastoupil Štůrala. Po návratu Horčičky do klece dostal šanci i talentovaný Kašík. Jenže jeho nyní aktuálně trápí svalové zranění, Štůrala je v Šumperku, k dispozici nebyl ani Kevin Rozum, proto do Litvínova cestoval s týmem junior Martin Svoboda, v gólmanské hierarchii až číslo pět.

„Osvědčilo se nám brankářské kolečko. Navíc máme se Šumperkem nadstandardní vztahy, proto Štůralu můžeme dál využívat. Zdravotní potíže gólmanů se nám daří řešit," mnul si ruce Kamas.

Kromě Kašíka však marodku zaplnilo hned dalších pět hokejistů. Obránci Valenta s Kotvanem (na hostování v Jihlavě – pozn. aut.) i útočník Fořt mají potíže s ramenem, Okál zase laboruje s krční páteří a Honejsek nedohrál úterní zápas v Litvínově pro údajné virové onemocnění.

„I proto nejel nakonec nájezd. Snad to není dlouhodobější. Uvidíme, jak na tom bude, v pátek by případně mohl naskočit. Máme obavy, aby se marodka dál nerozrostla. Snad do reprezentační přestávky dohrajeme s tím, co máme a dáme se do kupy," věří kouč Rostislav Vlach, který vloni dovedl berany nejen k extraligovému stříbru, ale také k zisku Prezidentského poháru pro vítěze základní části.

Jen pro srovnání, v polovině uplynulé sezony byli sice čtvrtí, zato měli ještě o bod méně (44 bodů) než před úterním zápasem v Litvínově (45 bodů). Tam navíc ziskem 46 bodů a pátým místem v tabulce vykročili do druhé části sezony.

„Jsem rád, že se daří plnit plán 20 bodů za čtvrtinu. Dodává nám to klid a nadhled. Zisk osmdesáti bodů nám dodá jistotu play off. Navíc je pozitivní, že máme ještě malou rezervu. Je důležité, že se nám daří bodovat doma, a tím dělat radost fanouškům," libuje si spokojený Kamas.

Berany letos ani v uplynulé sezoně nepotkala vážnější krize. Pravidelně bodují, letos maximálně prohráli dva zápasy v řadě. „A když to přijde, tak zbystříme a zabereme. Nechceme, aby se to prohloubilo. Svědčí to o kvalitě týmu a dává to najevo jeho sílu," myslí si útočník Leška.

„Těší nás to. Když se totiž dostanete do krize, těžko se dostáváte zpět. Snažíme se to držet. Je to ale na hráčích, že z nevydařených zápasů sami chtějí vyvodit důsledky, a situace rozebíráme. Kluci nám naslouchají a poté tomu odpovídají i výsledky. Snad to tak bude fungovat i dál," věří Vlach.

Ač to může znít z pozice kouče vicemistrů extraligy jako alibistické gesto, Vlach by byl spokojený i s účastí v předkole play off. „Jsme rádi za každé play off, tedy i za předkolo. Při vyrovnanosti to není málo. Důležitý je konečný výsledek po play off," vysvětluje svou filozofii a uvažování Vlach.

Ten si v posledních zápasech dokonce „dovolil" přeřadit kapitána a vůdce Čajánka až do třetí formace. Na centru druhé řady nyní totiž alternuje Petr Holík.

„Třetí centr ještě neznamená, že je nyní horším hráčem. Nyní máme tři velmi dobré útoky. Zkoušeli jsme variantu dát oba vedle sebe, ale nefungovalo to podle představ. Nyní mají větší zodpovědnost za výsledky mladí kluci," vysvětluje Vlach.

Čajánek bez trestu

Faul kapitána zlínských hokejistů Petra Čajánka ve třetí třetině úterního zápasu v Litvínově na Petra Chaloupku zůstane bez dodatečného postihu. Zlínský útočník zasáhl litvínovského obránce u mantinelu do hlavy a vyfasoval za drsný zákrok trest 2+10 minut a duel ani nedohrál.

„Již by to mělo zůstat bez dodatečného trestu. Nebude se to ani projednávat," tvrdí jednatel PSG Zlín Patrik Kamas.