„Splnil se mi dětský sen," zářil nadšením 22letý zadák Michal Jordán v exkluzivním rozhovoru pro Deník, jenž byl do prvního týmu povolán jen pár hodin před zápasem z farmy Charlotte Checkers (AHL).

Jaké máte ze své premiéry v NHL dojmy?

Na to, že to byl můj první zápas, odehrál jsem ho slušně. Samozřejmě že tím, že jsme vyhráli, i odezva ze strany trenérů byla pozitivní a to je vždy jednodušší.

Co vás nejvíc uchvátilo?

Jak jsou tady propracované detaily. Přijde mi to jako partie šachu. Prostě velká strategie. Jako domácí tým jsme měli výhodu druhého střídání a každá lajna nastupovala proti předem určené formaci soupeře, kterou zvolili trenéři. Před zápasem jsme měli video a tam se rozebíraly drobnosti. Například na jaké straně máme mít položené hokejky v oslabení, kde jsou jejich slabiny a kde se pohybuje Phil Kessel v útočném pásmu. Na této úrovni už rozhodují maličkosti o výhře a prohře.

Splnil jste si sen?

Určitě. S tímto jsem odcházel v sedmnácti letech do zámoří a jsem rád, že pět let obětování, odloučení od rodiny a přátel se mi vrátilo. Chtěl bych také poděkovat těm, co mi házeli klacky pod nohy a říkali, že nemám šanci se tam dostat. Moc mě tím povzbudili.

Na ledě jste strávil 12 minut a 18 vteřin. Čekal jste takové vytížení?

Takové vytížení jsem ani nečekal. Byl jsem ze všeho vykulený a překvapený, co se ten den stalo. I kdybych hrál pět minut, tak si to užiji.

Kdy jste se o povolání do prvního týmu dozvěděl? Jak se to celé seběhlo?

Ve středu jsme letěli s Charlotte (farma Caroliny Hurricanes – pozn. aut.) do Chicaga. Měli jsme hrát ve čtvrtek zápas proti Wolves. Ráno jsem vstal a šel na snídani. Najednou vidím na telefonu zmeškaný hovor od trenéra. Říkám si, co to je? V první chvíli mě napadaly různé myšlenky, do jakého týmu mě vyměnili nebo kdy se mám sbalit. Zkoušel jsem mu volat zpět, ale nebral mi to. Rychle jsem se přesunul na zimák, kde jsme měli mít za hodinu a půl rozbruslení. Jdu ke kabině, a jak mě naši kustodi viděli, začali hned tančit a vyvolávat mé jméno. Říkal jsem si, co se to sakra děje? Hned mi gratulovali, přitom mi nic nedocházelo. Šel jsem k trenérům do kabiny a tam mi řekli, že za hodinu letím do Raleight (hlavní město státu Carolina – pozn. aut.). Nakonec se mě ptali, jestli vím, proti komu dnes večer budu hrát. Odpověděl jsem, že netuším. Proti Torontu, tak si to užij, řekli mi. Naskočil jsem do letadla, přijel 3.30 na hotel a 4.25 jsem se přesunul na zimák.

Měl jste nějaké náznaky, že by se to mohlo podařit?

Vůbec žádné. Jen v poslední době jsem dal pár gólů, dostal jsem se na AHL All star game (utkání hvězd – pozn. aut.), což byl parádní zážitek. Začalo se o mně více psát ve smyslu, že bych mohl dostat v budoucnu šanci. Ale jinak jsem nic víc nevěděl.

Zůstanete s týmem i do dalších zápasů?

Nevím, jak dlouho tady zůstanu. Zatím si mě nikam nevolali a nechtěli se mnou mluvit, což je vždy dobrá věc. Až si mě zavolají k sobě, bude mi jasné, že se vrátím zpět. Zatím zůstávám v prvním týmu a užívám si tady každou minutu.

O vítězství jste rozhodli třemi góly ve druhé třetině. Čím jste Toronto přehráli?

Dobře jsme bruslili a naši útočníci se dobře vraceli. Tím pádem my obránci jsme mohli rychle přistupovat k útočníkům soupeře ve středním pásmu. Tím jsme nutili Toronto k chybám a přecházeli rychle do útoku. Odvedli jsme dobrou práci i v útočném pásmu, kde jsme si dobře pokryli kotouče, strávili jsme v pásmu více času. Byli více unavení a to rozhodlo. Vždy je to lepší, když můžeme útočit a ne bránit a nahánět soupeře ve svém obranném pásmu.

Vyhráli jste potřetí v řadě, navíc jste třetí ve Východní konferenci. Vládne v týmu pohoda a dobrá nálada?

Určitě panuje dobrá nálada, když se vyhrává. Usnadnilo mi to i můj příchod. Nebyl tak velký tlak, jako kdyby šli od jedné porážky ke druhé a my museli vyhrát. Z toho pramenil i můj čas na ledě. Všichni mě uvítali v týmu a po zápase gratulovali k první výhře v NHL.

Michal Jordán:

Datum narození: 17. července 1990 ve Zlíně. Výška: 185 cm. Váha: 80 kg. Pozice: obránce. Draft NHL: V roce 2008 jako 105. celkově týmem Carolina Hurricanes. Přezdívka: Jordy.

Bývalé kluby: Zlín (jun., dor., 05–07), Windsor Spitfires (OHL, 07/08), Plymouth Whalers (OHL, 07–10), Charlotte Checkers (AHL, 10-?).

Největší úspěchy: zlato na MS 18 1. divize (2008, ČR), finále konference AHL (2011, Charlotte Checkers), Účastník zimní olympiády nadějí (2007).