Stejný dres bude od nadcházející sezony oblékat i 18letý odchovanec zlínského hokeje Jiří Suhrada, který byl v uplynulém ročníku součástí konkurenčního Lahti Pelikans.

„Agent pan Vůjtek mi zavolal, že má pro mě nabídku, protože se o mě zajímá Tappara Tampere. Řekl mi, že mě chtějí. Přišlo mi, že v Lahti jsem byl, nechci říct nechtěný, ale měli šest obránců a nebyl jsem tam ani na letní přípravě. Tappara projevila zájem, za což jsem byl strašně rád. Hned jsem souhlasil,“ pochvaluje si reprezentační bek.

Ačkoliv Suhrada získal s juniorkou Lahti bronz, v hierarchii finského je na tom historicky lépe čtrnáctinásobný šampion SM-ligy.

„Tappara je slavnější klub, ale i vloni za Pelikans jsme vytvořili velmi silný tým a došli jsme až do semifinále. Ale ve finské juniorce je to o něčem jiném, hráči se tam často mění, starší odcházejí a někteří přestupují z týmu do týmu. Ale určitě si těším, jak to bude vypadat s kluky, se kterými budu hrát. Už se nemůžu dočkat, až nastoupím za Tapparu,“ je nedočkavý Suhrada, který už vloni trénoval s áčkem Lahti.

Postupně by se měl posouvat mezi elitu a hrát seniorský hokej také ve třetím největším, dvousettisícovém městě Finska.

„To se uvidí. Normálně jsem dostal smlouvu, ale začnu v juniorce a uvidíme, jak se mi podaří začátek. Ale do chlapského hokeje už bych chtěl. Ve Finsku je to nastavené tak, že ještě příští rok bych mohl hrát na výjimku s kluky o dva roky staršími. Ve Finsku je juniorka na vysoké úrovni, ale určitě bych si rád zahrál za chlapy. Musím ukázat, nějak se projevit, že hraji dobře a jít nahoru postupně,“ ví Suhrada.

Tomáš Valášek.
Manažerem zlínské hokejové mládeže je Valášek, do klubu se vrací i Kamas

Šanci má slušnou. Finové jsou pověstní, že tím, že dávají šanci talentovaným hráčům.

„V Lahti jsem byl branný od listopadu do půlky prosince jako osmý bek v áčku. Měsíc a půl jsem s nimi trénoval, byla to super zkušenost. Přece jen se pak cítíte lépe, když se vrátíte do juniorky,“ vycítil Suhrada.

Posledním z řady českých hráčů, kteří působili v dresu „Popravčích“, byl brankář Dominik Hrachovina. Brněnský rodák v letech 2016 a 2017 slavil poslední dva mistrovské tituly klubu.

„V Tappaře je za boha, naši tátové se znají, hráli spolu in-line hokej a když jsme byli menší, potkávali jsme se. Takže díky němu znám Tapparu nejvíc,“ vysvětloval Suhrada.

Titul však s Tapparou vyhrál i jiný zlínský odchovanec, někdejší obránce Jiří Marušák v roce 2003. Na sezonu 1999/2000 tam z Baťova města také odcházel někdejší útočník Roman Meluzín, který se do klubu ještě vrátil na závěr sezony 2001/2002 z Třince.

„To jsem nevěděl, ale vyzvídat od nich nebudu. Zeptám se Dominika, on mi rád poradí. Navíc je tam i Martin Hugo Has, který tam už bude třetím rokem,“ zmínil Suhrada 18letého reprezentačního a nyní už i klubového parťáka, který je už na soupisce A-týmu.

„Spolu jsme hrávali v osmnáctkách nějaké zápasy, ale byl draftovaný (Washingtonem Capitals – pozn. aut.), takže uvidíme, kam ho Tappara pošle a kde bude hrát,“ poznamenal Suhrada.

Finská soutěž úřadujících mistrů světa je v kurzu. Láká už od dob Fleuryho, který tenkrát v čtyřiadevadesátém posbíral v deseti zápasech 17 kanadských bodů (8+9).

„Ve Finsku prošlo a ještě projde hrozně moc kvalitních hráčů, protože finská liga je vysoce kvalitní soutěž a jedna z nejlepších v Evropě. Když hráči NHL mají výluku, míří právě do KHL, finské nebo švédské ligy,“ všiml si Suhrada.