Do čtvrtého finálového klání zbývají téměř dvě hodiny a v okolí zlínského autobusového nádraží se to už hemží fanoušky ve žlutomodrém. Někteří jen s šálou, další s dresy se jmény jako Čajánek, Leška nebo Kašík.

„Jdeme do kotle, tam to bez dresu a šály prostě nejde,“ říká dlouholetý fanoušek Zdeněk Jurák, zatímco vyráží ke stadionu. Společně s ním už ze Svitu postupně proudí davy domácích příznivců.

„Na hokej se chodí vždy s předstihem. Před zápasem dáme pár piv a slivovičku, abychom naladili hlasivky na zápas. Obzvlášť dnes se to nesmí podcenit,“ směje se Jurák.

Zároveň si pochvaluje, že zlínští hokejisté potkali ve finále právě rivala ze Vsetína. „S nimi je to prostě totální válka. Finále má úplně jinou atmosféru, než kdybychom hráli třeba s Prostějovem. Ta rivalita se ani nedá popsat,“ říká.

O pomyslné hokejové válce hovoří i další příznivci Beranů. „Dneska určitě vyhrajeme. A pak? Chtěli bychom ještě jedno finále ve Zlíně, ale my tuhle bitvu ukončíme už v sobotu na Lapači,“ shoduje se skupinka starších příznivců zatímco popíjí pivo před stadionem.

Derby plné emocí

Desítky minut před zápasem se už tribuny zimního stadionu Luďka Čajky začínají plnit. Členové kotle postupně zabírají svá místa a ještě před úvodním buly začínají skandovat. „Ševci, Ševci, Ševci,“ nese se zimákem. Jakmile pak vyjedou na rozbruslení valašští hokejisté, domácí příznivci je přivítají ohlušujícím pískotem. Naopak na domácí borce čeká při vstupu na led potlesk z tribun.

O emoce není nouze po celý zápas. Když v první minutě skončí zády na ledě domácí Sedlák, z tribun vyletí směrem k ledové ploše sprcha nadávek a pískotu. Podobně je tomu i při dalších obdobných situací. „To je prostě valašské derby, vře to na ledě i mezi fanoušky,“ vysvětluje Jurák.

Mohutná podpora fanoušků, skvělá atmosféra

Ačkoli se z branky jako první raduje početná skupinka vsetínských příznivců, na hlasitém fandění nejen domácího kotle, to nic nezmění. Pokřiky a chorály se nesou halou doslova od první do poslední minuty. Zlínští fanoušci opět vytvořili neskutečnou atmosféru.

I jejich obrovská podpora nakonec pomohla domácím hokejistům nepříznivý výsledek obrátit. „Je to doma, dneska je dáme. V sobotu vyhrajeme počtvrté a už se můžeme chystat na Kladno,“ neskrývali radost zlínští fanoušci, poté co byl po druhé třetině stav 3:2. Když pak minutu před koncem zápasu zpečetil gólem do prázdné branky výhru 4:2 domácí Petr Kratochvíl, bylo rozhodnuto.

Jedinou kaňkou na tomto hokejovém svátku byly výtržnosti některých hostujících fanoušků, kteří po posledním góle neudrželi nervy na uzdě. Zasahovat tak museli policisté.

„Přestože jsme v několika případech museli přistoupit i k použití donucovacích prostředků, tak byla závěrečná bilance poměrně příznivá. Policisté během opatření zajistili čtyři osoby, a to z důvodů neuposlechnutí výzev zakročujících policistů či nedovoleného zahalování obličeje,“ uvedl směrem ke čtvrtečnímu duelu policejní mluvčí Petr Jaroš.