„Postoupila zaslouženě, nedá se nic dělat,“ uznal sportovně trenér RI Okna Zdeněk Venera.

„Výsledek 1:4 sice vypadá krutě, ale v praxi to znamená pouze jeden minibrejk. Sparta především využila výhody domácího prostředí,“ spočítal 51letý kouč. „Celkově však musíme být spokojeni. Pouze souhra mnoha okolností nás mohla dostat do semifinále. Mužstvo dosáhlo maxima, které bylo v jeho silách.“

Do Prahy jste jeli s přáním vrátit sérii zpět do Zlína. Po 17 minutách jste však prohrávali 0:3. Proč?

Chtěli jsme soupeře zaskočit aktivitou a bruslením, což se podařilo, ale místo gólů jsme nastřelili dvě tyče. Naopak sparťané byli hodně produktivní a třemi rychlými góly dali ráz zbytku zápasu.

Co jste hráčům po první třetině za rozhodnutého stavu říkal?

Bylo nám jasné, že se na Spartě těžko otáčejí zápasy, ale i tak jsem nabádal kluky k aktivitě. Kdoví jak by utkání dopadlo, kdyby Petr Leška za stavu 1:4 proměnil trestné střílení. Do konce zápasu tehdy zbývalo devět minut. Sparta by určitě znejistěla, mohlo to být hodně zajímavé.

Neproklínali jste chvílemi štěstí, které se v sérii ve většině případů přiklonilo k soupeři?

Štěstí si vždy někoho vybere a nyní si vybralo Spartu. Musím však objektivně přiznat, že kvalita byla větší na straně soupeře, jenž má dvojnásobně větší rozpočet.

V čem byl ve čtvrtfinále soupeř lepší?

Série ukázala, že ofenziva Sparty je větší, byla výrazně lepší v přesilovkách. Naše útočná síla pouze potvrdila obrázek celé sezony, kdy jsme vyhrávali po bojovném výkonu nejtěsnějšími výsledky.

Ještě pět minut po skončení posledního zápasu základní části vše nasvědčovalo, že se utkáte s Litvínovem. S odstupem času by nebyli Severočeši snazším protivníkem pro čtvrtfinále?

Nemá cenu spekulovat. Při zdravotních problémech Litvínova by možná byl přijatelnější. Sparta ale proti nám nastoupila v nejsilnější sestavě a byla nad naše síly.

Mohl se na výsledku čtvrtfinále projevit fakt, že Zlínu prakticky celou základní část odtáhla první formace a klíčoví hráči se „vyšťavili“?

Asi ano. Přestože Sparta skončila jen o dva body před námi, tak se do vyřazovacích bojů na rozdíl od nás dostala s menším úsilím, s prstem v nose. (Smích.) Zatímco my jsme jeli na doraz, kdy byla přetěžována první lajna, která společně s výtečným brankářem Sedláčkem zařizovala výsledky, o postupu Sparty nebylo pochyb. Možná jsme si již v této fázi vybrali porci štěstí v podobě velkého počtu vyhraných prodloužení a nájezdů, což nám nakonec zajistilo přímý start ve čtvrtfinále.

Před startem sezony, po ne zrovna vydařené přípravě, jste optimismem nehýřil, měl jste obavy, aby se tým vůbec dostal do play off…

Hlavním cílem bylo se vyhnout se skupině play out, zvláště když ji klub absolvoval již loni. Noční můrou pro mě byla účast v baráži, což si ještě coby hráč velmi živě pamatuji, především ty nervy. Prvotním impulzem k současným výsledkům byla poslední porážka v přípravě ve Vítkovicích (0:5), kde jsme se s vedením dohodli na angažování, po Kollárovi druhého urostlého útočníka, Köhlera. Jeho příchod týmu hodně pomohl – zapadl do první útočné formace, která v kombinaci se skvělou sezonou Petra Lešky dělala výsledky.

S čím jste byl v sezoně spokojen?

Především s tím, že jsme nespadli do play out a podařilo se nám postoupit přímo do čtvrtfinále. V podstatě se nám vyhnula větší krize, nejdelší sérií neúspěchů byly tři porážky v řadě. Důležitý byl úspěšný vstup do soutěže, kdy po nevydařené přípravě tým zrovna neoplýval sebevědomím. Spokojen jsem s výkony mladíků v čele se Sedláčkem, kteří šli výkonnostně nahoru. V neposlední řadě také s přízní fanoušků.

Jaký program čeká hráče v příštích dnech?

Nyní mají volno. V pondělí se ještě všichni sejdeme na společném obědě, kde probereme následný program a termíny jednání ohledně nových smluv. S první fázi přípravy bychom měli začít koncem dubna.

Očekáváte velké změny v kádru?

O tom je předčasné hovořit. Vše se bude odvíjet od jednání s Jaroslavem Balaštíkem, kterému končí smlouva. Nikdo neví, jestli náhodou nedostane nabídku z Ruska, které konkurovat nemůžeme. Převratné změny však neočekávám, spíš půjdeme nastolenou cestou – nežli přeplácet průměrné posily, dáme šanci našim odchovancům.

Podle všeho je na spadnutí příchod slovenského útočníka Petera Siváka, který ve Zlíně již koncem ledna týden trénoval.

Ano, počítáme s ním. Přál bych si ještě ofenzivního beka do přesilovek. Nyní je ale ještě předčasné o jakýchkoliv změnách hovořit.

Jak si odpočinete od hokeje?

Ještě nevím, ani jsem o tom pořádně nepřemýšlel. Žádnou velkou dovolenou neplánuji, snad jen prodloužený víkend. Navíc moc času se zavedením do funkce sportovního manažera ani mít nebudu.

Třebaže pro Zlín sezona skončila, určitě budete sledovat nadcházející boje o titul. Kdo jej získá?

Může kdokoliv – třeba i Karlovy Vary nebo Vítkovice, nezatracoval bych ani Slavii. Přesný tip ale po mně nechtějte.