„V NHL se to osvědčilo a je to zpestření pro diváky. Navíc máme v týmu spoustu dobrých bruslařů, takže by nám to mohlo i sedět," myslí si jednatel PSG Zlín Patrik Kamas, že s novinkou přebranou ze zámoří souhlasí.

„Už jsme o tom s kluby jednali a souhlasí. Ještě o tom budeme jednat, ale předpokládám, že i k této změně dojde. Změny budou součástí nového herního řádu," pronesl nedávno ředitel extraligy Josef Řezníček.

Zatímco fanouškům na tribunách se bude tajit dech, hráči budou ztěžka vydechovat. Přijde-li na řadu prodloužení, na ledě se proti sobě postaví pouze tři hráči na obou stranách a brankáři. „Bude se šetřit se silami, když zůstanete na ledě jen o trochu déle, nebude to moc dobré. Zavaříte se," tuší útočník Antonín Honejsek, který by měl být jednou z hlavních zbraní Zlína.

Právě v něm nebo třeba Bukartsovi, Holíkovi nebo svém synovi Romanovi bude mít kouč Rostislav Vlach slušnou munici. Mix šikovnosti, kreativity a rychlosti bude rozhodovat. „Poslední rok a půl jsem rozhodně nebyl jedním z rychlíků, ale bude to lepší," culil se Honejsek, že poslední dvě sezony mu příliš nevyšly.

Podle kouče Coopera je zběsilost hry 3 na 3 pochopitelná. „Když má na ledě každý tým pět hráčů, chyby se dají snáz napravit. Ale když je na ledě tolik prostoru, jakékoli zaváhání vás může přijít draho," popisuje své zkušenosti Cooper.

„Je to určitě velkým oživením pro ligu i fanoušky. Já s tím ale velké zkušenosti nemám, protože to většinou sleduji ze střídačky," rozesmál se nedávno odchovanec Zlína Michal Jordán, který hrál za Carolinu Hurricanes. Český reprezentant si ale nemohl nevšimnout systému ve střídání jednotlivých trojic.

„Trenér má snad jen tři obránce, které tam rotuje, a k nim šest útočníků. Je to už víc taktické než na začátku. Už se nelítá nahoru a dolů a šance střídá šanci. Spíš se čeká na jedno zaváhání, aby se využilo," všiml si Jordán, že i ve zdánlivě zběsilém tempu půjde i taktizovat.

„Postupně se strategie zapojí víc, tím jsem si jistý. Nejprve se však se hrou 3 na 3 musíme trochu sžít. Až pak můžeme věci začít řídit," připomíná Cooper, že především ze začátku čeká české hráče i fanoušky jízda na horské dráze.

| Video: Youtube

Poznámka Dana Ostrčilíka

Bude to fičák!

Jisté je jedno. Bude to fičák! Prodloužení tři na tři přinese další dramata a příběhy, na kterých si my novináři rádi smlsneme. Během sezony jsem viděl několik prodloužení v NHL a nikdy jsem neměl pocit, že bych během nočních zápasů usínal nudou. Naopak hra měla ještě zběsilejší tempo než v základní hrací době. Což mi během ankety Deníku potvrdili i samotní hráči Zlína. Nejsem úplně zastáncem přebírání amerických „vychytávek" do našeho hokeje, ale v tomto případě ji beru. Těším se!

Anketa Deníku

1. Co říkáte na to, že se po vzoru NHL připravuje model prodloužení tři proti třem?

2. Viděl jste zápas NHL, kde by se v tomto počtu hráčů na ledě hrálo?

3. Myslíte, že proti tomu bude nějaká účinná taktika?

David Šťastný (útočník PSG Zlín a prvoligového Přerova)

Je to zajímavé a nijak bych se tomu nebránil.
Ano, viděl a musím říct, že je to pro diváka super. Je to nahoru dolů, samé přečíslení, takže pokaždé je nějaká šance.
Vymyslet na to taktiku je asi hodně těžké, ale třeba se na něco přijde.
Jiří Ondráček (útočník PSG Zlín)

Nevím, co od toho očekávat. Pro lidi to bude asi zajímavé, ale pro trenéry už asi méně. Hodně zápasů se rozhodne a lidi neuvidí nájezdy, které byly taky oblíbené.
Zápasy NHL samozřejmě sleduji, když můžu a viděl jsem i prodloužení. Hraje se nahoru dolů a šance střídá šanci. Na led chodí tvořiví hráči, kteří se umějí prosadit jeden na jednoho a umějí rozhodnout zápas.

Nemyslím si, že tři na tři jde hrát nějak takticky. Stačí, aby jeden tým prostřídal dva hráče a po minutě bránící nebudou moct (úsměv). Jsem zvědavý, jak to bude vypadat. My máme dobré hráče na nájezdy, tak snad získáme hodně bodů i v prodloužení.

Tomáš Žižka (obránce PSG Zlín)

Bude to zajímavé. Bude to pro lidi, dá se říct, i férovější. Každá novinka něco přinese. Těší se na to diváci i hráči. Může to být zajímavé.
Ano, díval. Co si pamatuji utkání ze začátku sezony v NHL, i tam se to beci učili hrát. Bylo tam hodně nájezdů a dalších situací dva na nikoho. Když jsem pak viděl zápasy v závěru sezony, už tam i bránili. Asi i my se to budeme učit. Doufám, že to zavedeme i v přípravě, abychom si to mohli vyzkoušet.

Nevím, co od toho očekávat. Vesměs hodně zápasů skončí už v prodloužení než na nájezdy, ale uvidíme až v reálu, jak to bude vypadat.

Antonín Honejsek (útočník PSG Zlín)

Kdyby se to prosadilo, bylo by to super. Mně by se to líbilo. Když to v NHL zavedli, první zápas jsem se na to díval s otevřenou pusou, jak tam hráči co chvíli jezdili sami na bránu. Rozhodně to vítám. Je to rychlejší. V prodloužení je spousta šancí rozhodnout. Bude se šetřit se silami, když zůstanete na ledě jen o trochu déle, nebude to moc dobré. Zavaříte se.
Ano, viděl. Někdy hned ze začátku sezony. A pak i pár během ní.
Těžko říct. Hráči z NHL už asi vědí, jak na to. Ale i tam první zápasy co chvíli jel sám hráč na branku. Je potřeba si na to nejdřív zvyknout.

Libor Kašík (brankář PSG Zlín)

Slyšel jsem něco v kabině, ale nějak jsem to neřešil. Myslím, že pro diváky to bude dobré. Pro mě to ale nebude nic moc, protože bude padat víc gólů.
Na NHL jsem se několikrát díval, pro gólmana to nebude jednoduché. Viděl jsem spoustu zápasů a díky nim spoustu z nich bylo díky tomuto pravidlu rozhodnuto už v prodloužení. Nájezdy budou pro lidi svátečnější, letos jich bylo hodně.
Podle mě se taktizovat ve hře tři na tři moc nedá. Jednou propadnete a jedete dva na jednoho na bránu. Taktika se v tomto případě bude asi těžko vymýšlet. Budou na to určitě chodit nejšikovnější hráči, jako jsou Holas (Petr Holík – pozn. aut.) nebo Buky (Roberts Bukarts), kteří umějí řešit tyto situace. Rozhodne, kdo bude mít i více štěstí.

Daniel Štumpf (útočník PSG Zlín)

Myslím, že je to atraktivnější formát jako čtyři na čtyři. Bude padat víc gólů v prodloužení ze hry, což je podle mě objektivnější rozhodnutí zápasu než nájezdy. Ty jsou více méně loterie.
Samozřejmě NHL sleduji a líbí se mi, jak hra tři na tři zvýšila atraktivitu prodloužení. Hned týmy nehrají zezadu a nečekají jen na nájezdy, ale všichni chtějí rozhodnout.
Nevím. Určitě se dá taktizovat i tam, ale je tam otevřený prostor, jelikož vyniknou individuální schopnosti hráčů. V podstatě se hraje nahoru dolů a tvoří se šance za šancí. (úsměv)