„Budeme mít klasicky české Vánoce. Jestli tedy seženeme kapra. To nevím, ale rád bych ho měl," přeje si Jakub Sedláček.

Ten se ve středu dočkal příjezdu své přítelkyně a házenkářky Taťány Drybčákové. „Přes Vánoce tady se mnou bude. Jsem spokojený," pochvaloval si Sedláček.

Zato jeho rodiče zůstanou doma. Potřetí v kariéře stráví Vánoce bez nich. V prvních dvou případech totiž byl na svátky s reprezentací do dvaceti let na mistrovství světa. „Rodiče přijedou v lednu nebo únoru. V olympijské přestávce, kdy pojedu domů i já. Není to problém, rodinnou atmosféru vám totiž nahradí kluci. Druhá rodina je pro vás celý tým. Navíc nyní je tady přítelkyně. Akorát nejsem s rodiči, ale ti mě měli celý život doma," rozesmál se Sedláček.

Navíc Štědrý den stráví i ve společnosti spoluhráčů. „V dalším patře domu bydlí Marcel Haščák s přítelkyní. Ještě za námi přijde i Marcel Hossa, takže budeme mít rodinnou československou atmosféru," těší se Sedláček, který na jaře dotáhl Zlín až do sedmého finále extraligy.

Také samotná lotyšská metropole se už dlouho před Vánoci zahalila do svátečního.

„Město už je dávno vánočně ozdobené. Na ulici vidíte, jak nosí lidé stromky. V obchodech i ve všední den od tří hodin je plno lidí, což přes sezonu není zvykem," všímá si Sedláček, který si všiml i určitých podobností v tradicích, na které jsme u nás zvyklí. Tedy ryba, stromeček a dárky. Jen bramborový salát Lotyši neznají, ten nahradí bramborami.

„Slaví se tady na evropský způsob, ovšem jinak mi přijde, že je to spíš po americku. Po městě jezdí rádio a vyhrává koledy v angličtině. Trochu mi to připomnělo Kanadu, když jsme byli s dvacítkou na mistrovství světa," vybavil si Sedláček.⋌(dan)