„V tuto chvíli není nic, co bychom připravovali. Do konce přestupního termínu to vypadá, že spíš nic podobného nenastane," tvrdí jednatel klubu Patrik Kamas.

I proto, že na trhu s hokejisty není velký výběr kvality a nazbyt není ani financí. Ani do hráčské výměny se vedení příliš nechce. „Nemá cenu někoho trejdovat, aby někdo byl na stejné výkonnostní úrovni," vysvětluje kouč Rostislav Vlach.

Jedním z mála zlínských hokejistů, kteří by se přesto mohli ocitnout v nabídce pro potenciální zájemce o trejd a zároveň byl o jejich služby zájem, by mohl být útočník Marek Melenovský. „Nijak jsem se o to nezajímal a neřešil to. Připravit se na to stejně nedá," mávl rukou Melenovský.

Má v sobě nesporné hokejové kvality, v poslední době se však těžko dostával do prvních tří formací. Malá vytíženost by právě pro zkušeného forvarda mohla být iniciativou ke změně prostředí. „To víte, všechno se mi honí hlavou. Ale tyhle myšlenky zaháním tréninkem. Dojdu se na něj vybít a takové úvahy zatím vypouštím. Ale neříkám, že to nemůže přijít," nevylučuje Melenovský.

Přitom právě jeho oddanost k hokeji, buldočí povaha a vůle se Zlínu ještě v play off můžou hodit. Jen si vzpomeňte, do jaké fazony se dostal předloni v předkole proti Třinci, či ve čtvrtfinále s Plzní. Jak svým odhodláním hrát přes vážná zranění strhl celý mančaft a pomohl až k loňskému stříbru.

Dalším žhavým a pro konkurenci dostupným jménem by mohl být třeba Bedřich Köhler. O jeho výměně se už během jeho podzimního střeleckého soužení živě diskutovalo. Jenže zbavte se kanonýra, který pak během měsíce rozhodl čtyři zápasy. To prostě nejde.

Třetím adeptem na změnu dresu by mohl být i dravec Pavel Kubiš. Ani tenhle dříč nemá za sebou zrovna oslnivé období. Jenže nabídněte konkurenci bijce a obětavce, který je na ledě schopný nechat zdraví.

„Nebojím se toho. Když to přijde, přijmu to. Když mi zavolá vedení, že se mám stěhovat, půjdu. Nebudu v klubu, kde mě nechtějí. Ale sám nikam chodit nebudu," vzkazuje Kubiš.

„Klidně se ale trejd může udát i před půlnocí posledního dne," upozorňuje Melenovský, který nevyloučil po sezoně ani konec kariéry. „Všechno je možné."

Nová tvář v kabině by možná způsobila otřes. Šokovou terapií by probudila spící střelce. „Zatím to ale nemá opodstatnění. Sice jsme nějaké zápasy prohráli, ale to se v sezoně stává. A řešit to s horkou hlavou nechceme. Snad výkony půjdou nahoru. Krizi má každý, nejde odehrát sezonu na sto procent," tvrdí Vlach.

„Nějaká zkušenost do obrany by se asi hodila," poznamenal nedávno i brankář Luboš Horčička. Jenže obětovat některého ze čtyř klíčových beků Zámorský, Tesařík, Marušák, Řezníček by bylo smrtící. O zbytek beků mezi týmy zase taková rvačka nebude. A klubová kasa rozhodně není bezedná.

Takže mnoho dalších variant není. V případě nejvyšší nouze má klub alespoň vyřízené hostování s několika hráči z druhé nejvyšší soutěže.

„Máme tam pár napsaných jmen, ale chceme dát šanci domácím hráčům. Když bude nejhůř, sáhneme po nich. Ale i mužstva v první lize hrají o umístění a play off a těžko nám je v této situaci budou uvolňovat," tuší Vlach.

Kubiš: není třeba panikařit

/ROZHOVOR/ V seniorské kategorii nehrál v jiném, než žlutomodrém dresu. Jenže zlínský hokejový útočník Pavel Kubiš si uvědomuje, že v Baťově městě nemusí hrát donekonečna.

„Představit si to umím. Neviděl bych v tom problém. Nikdo netráví celý hokejový život v jednom týmu. Jsem připravený, že trejd může přijít," přiznává Pavel Kubiš.

Momentálně stabilně nehrajete. Jednou jste ve druhé formaci, podruhé sedíte. Neuvažoval jste, že byste o něj zažádal sám?

Až tak daleko to nedošlo. Přece nám to dlouhodobě klape. Třetí čtvrtina zatím z naší strany je sice špatná, ale tenhle tým byl vloni ve finále a vyhrál základní část. Nevidím žádný problém, třebaže se někdo snaží stresovat. Máme 62 bodů, což je počet, který jsme chtěli. Kdyby s tím za mnou někdo před sezonou přišel, tak to beru. Tohle nahrát, když se nedaří, je paráda. Že nám nevyšly čtyři domácí zápasy, je kvůli fanouškům špatné. Ale takhle to v hokeji chodí. Za poslední tři sezony tady nebyl problém. Lidé tohle prostě musejí pochopit. Je jednoduché říct, že nebojujeme, ale zničehonic spadnete do útlumu. Pak to nejde jen tak nastartovat. Pořád se sezona vyvíjí dobře. Výkony sice nebyly dobré, ale není potřeba vyvolávat paniku. To je nejhorší, co můžete udělat. Tehle tým má stále velký potenciál.

Jak menší vytíženost snášíte?

Jak kdy. Když vím, že jsem hrál dobře, mrzí to. Ale když vím, že jsem hrál špatně, chápu to. Je to věc trenéra. Chodím po tréninku na led s Martinem Hamrlíkem a udržuju se v kondici.

Zažil jste někdy něco podobného?

Myslím, že to zažívám každý rok. Ale je fakt, že letos hraji méně. Ale je to i moje chyba. Bohužel mám špatné bodování při účasti na ledě při vstřelených a inkasovaných brankách (-9, pozn. aut.). Nejsou to ani moje góly, ale kolikrát se k tomu přimotám a už to s vámi jede. Skočíte na led a naráz inkasujete. A už jsem u toho a nikoho nezajímá, jak to bylo. Ale jsou i góly, ve kterých prsty mám.

Jak to sníšíte psychicky?

Je to těžké. Kdyby tým vyhrával, nebylo by to tak hrozné. Snažím si odvést svou práci, srážet se a bojovat. Když se to ale spustí, už to nezastavíte. ⋌(dan)