VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Venera: Ze Zlína jsme hokejisty přetahovat nechtěli

Brno /ROZHOVOR/ – Má šanci stát se nejpopulárnějším člověkem v Brně. Nebo také nejproklínanějším. Hokejový trenér Zdeněk Venera dal po třech letech sbohem svému domovskému Zlínu a vydal se hledat novou výzvu do Komety. Podle smlouvy se teď má dvě sezony starat o vzestup brněnského klubu a dostat jej konečně do vytouženého play off.

7.5.2011
SDÍLEJ:

Zdeněk Venera. Ilustrační foto.Foto: DENÍK/archiv

„Hlavním důvodem mého příchodu je fantastická atmosféra. Hokej je v první řadě hra pro lidi,“ objasnil kouč okolnosti svého příchodu na jih Moravy.

Vypadá to, že máte pravidlo trénovat v jednom klubu a poté se vydat zase dál. Nebo je to jinak?
Určitě nemám zásadu končit v klubech po třech letech. Je to spíš otázka momentálního pocitu, jestli už doba nazrála. Není dobré odcházet, až přijde nějaký průšvih nebo až už to nejde. Mně se samozřejmě neodcházelo ze Zlína lehce. Je to klub, ve kterém jsem hrál, ve kterém jsem působil řadu let na různých funkcích. Byl jsem doma, což bylo pohodlné.

Proč jste se tedy rozhodl neprodloužit tam kontrakt a přesunout se do Brna?
Přes sezonu jsem si vyhodnocoval situaci. Jestli má smysl zůstat dál ve Zlíně. Možná jsem váhal i proto, že jsem u mužstva působil už dřív. Dokonce dvakrát. Řadu kluků jsem trénoval v dorostu, takže sezon jsme spolu prožili mnoho. Víc než poslední tři. Získával jsem ale pocit, že změna prospěje jak mně, tak hráčům. Že bude vhodné změnit prostředí. K tomuto závěru jsem došel koncem ledna. Pak bylo jasné, že ve Zlíně skončím. Pokud se budu chtít dál zabývat trénováním, zbývala jen otázka, kam půjdu.

Plánujete v Brně zůstat tři roky, stejně jako ve Zlíně nebo v Karlových Varech, když se bude dařit?
My trenéři moc dopředu přemýšlet nemůžeme. Žijeme takřka ze dne na den. Někdy ze zápasu na zápas. Dvouletý kontrakt chci dodržet, pokud bude zájem ze strany klubu.

Do Brna je to ze Zlína blíž než do Karlových Varů, kde jste také úspěšně působil, i rivalita mezi kluby je určitě větší. Jak vzalo vaše okolí, že se přesouváte jen sto kilometrů na západ?
Doba pokročila. Už se to nebere jako dřív. Rivalita je zdravá, nepřekračuje žádné meze. Sportovní soupeř není válečný nepřítel. Ani mezi fanoušky nebyly žádné výrazné problémy.

Zájemců o vaše služby nebylo, předpokládám, zrovna málo. Kdy jste se rozhodl?
Rád bych řekl, že jsem měl deset nabídek z NHL a deset z KHL. Tak to samozřejmě nebylo. Nějaké možnosti jsem měl. Definitivní rozhodnutí padlo až po skončení sezony.

Proč tedy právě Brno?
Kometa u mě byla od začátku favoritem. Důvodů ale bylo hned několik. Jedním z nich byl fakt, že v Brně je o hokej obrovský zájem. Vždy když jsme tu se Zlínem hráli, byla tu parádní atmosféra. Hokej je v první řadě zábava pro lidi. Pro hráče, trenéry a všechny, co se na týmu podílejí, je největší odměna, když vidí, že se zaplněný stadion baví a že práce má smysl. To mě na Brnu hodně přitahovalo.

I do rodného města to máte kousek.
Samozřejmě, mám to do Zlína blízko, na druhou stranu jsem byl tři roky v Karlových Varech a taky jsem to nějak přežil. To nebylo rozhodující. Brno je hokejové město, je tu tradice. Nakonec mužstvo je dobré a Kometa je pro hráče zajímavá. Pokud ještě kádr není uzavřený, hráčům, které si vybereme, se do Brna bude chtít a sezona bude lepší než ta loňská.

Ta se opravdu příliš nepovedla. Sledoval jste svůj současný tým v minulé sezoně?
Kometu jsem v té době vnímal jen při utkáních s námi. Případně zprostředkovaně z médií. Těžko se mi to hodnotí. Ale tehdejší druhé místo, na které se tým dostal před Vánocemi, bylo nad očekávání. Četl jsem tehdy vyjádření v novinách od jednoho z trenérů, že všichni sledovali, kdy už budou první. Přitom se zapomněli podívat za sebe, že se na ně tlačí jiné týmy. To asi byla ta největší chyba.

Našel jste ještě další nedostatky, které se teď budete snažit odbourat?
Můj názor na to, co Kometě chybělo, je třináct let, kdy nehrála extraligu. K tomu patří zkušenosti i vybudovaná kostra týmu. Silná první a druhá pětka a ve čtvrté jsou mladí, kteří se průběžně doplňují. Mně přišlo, že hráči Komety byli všichni stejní. Navíc vypadl Jirka Dopita. Chyběla kostra, o kterou by se další hokejisté mohli opřít. Když se nedařilo jednomu hráči, tak se úplně stejně nedařilo nikomu. Tam je vidět ta třináctiletá díra. Snad se nám to teď podaří napravit.

Budete se pídit po tom, co se stalo v loňské sezoně, nebo za tím uděláte tlustou čáru?
Přiměřeně od obojího. Není špatné posbírat informace, na druhou stranu se nechci nechat ovlivnit nějakými předsudky.

Jak se vám zatím líbí kádr?
Základ je velice solidní, brankářská dvojice je silná. Obrana je posílená výborně. Tam to vidím jako uzavřené. Byl bych rád, kdyby se podařilo do útoku přivést jednoho špičkového útočníka, protože jich je na odchodu celkem dost. Kdyby se nám jej povedlo přivést, mužstvo bude dobré.

Některé ztráty jsou ale velmi výrazné. Jak se popasujete třeba s odchody střelců Baleje nebo Kvapila?
S některými skutečnostmi se nedá nic dělat. Že odchází Marek Kvapil, to je velká škoda. Nebo třeba Pepa Balej, kterému končí smlouva. Znovu opakuji, že kádr nemusí být definitivní. Situace se totiž obrací. Kluby nemají dost peněz a je velký předpoklad, že volných hráčů bude dost. Spoléháme se na to, že se nějaký špičkový hráč ještě objeví. Nemá cenu si místo zaplácat nějakým průměrným útočníkem. Na kvalitu si můžeme počkat a pravděpodobnost, že se nějaký objeví, je velmi vysoká.

Kometě by se hodil nejen střelec, ale také lídr do kabiny. Jaký typ hráče na posílení budete preferovat?
Mluvil jsem o kvalitním útočníkovi. Pokud to bude kvalitní střelec, budeme jedině rádi. Gólů není nikdy dost. Co se týče typického lídra, tak to bude těžké, protože vždycky je nejlepší, když je to někdo z domácích hráčů. Už jsem mluvil o té třináctileté propasti, těžko se nám tu objeví rodilý Brňák, kterého by všichni vnímali jako vůdčí osobnost. Ten tady není. Když to srovnám se Zlínem, vrátil se Čajánek, kterého všichni uznávají. U něj se to může říct, že se na něj spoléhá. My počkáme, kdo se objeví. Ale nemůžeme mu říct, že od něj očekáváme vůdčí roli. To se ukáže, až jak si mančaft sedne a jakou pozici si hráči vybudují.

S Petrem Čajánkem se minete. On se do Zlína vrací z Ruska, vy jste odešel do Brna. Mrzí vás to?
To mě samozřejmě mrzí. Když jsem ve Zlíně začínal trénovat, Petr byl jedním z mladých hráčů, kteří toho za sebou moc neměli. V jednom zápase proti Opavě dal šest gólů. To byla obrovská kuriozita. Už to vypadalo nadějně, že ke spolupráci může dojít. Ale s tím se bohužel, nedá nic dělat.

Jaký styl hry si hodláte do Brna přinést?
Loňské komentáře jsem trochu sledoval. Jestli obranná hra, nebo útočná. Samozřejmě je známé, že dobré výsledky dělá zabezpečená a kvalitní hra dozadu. Na druhou stranu lidi chodí na hokej kvůli tomu, aby si občas zakřičeli gól a aby se pobavili. Výhra po výsledku 1:0 je až tak moc nezajímá. Jednoduše řečeno: chceme dobře bránit a dobře útočit.

Proč jste si vybral jako svého asistenta právě Lubomíra Oslizla?
Známe se spolu dlouho. Prošli jsme juniorské kategorie, potkali jsme se v mládežnických výběrech. Taky jsme oba hráli na vojně v Trenčíně. Je dobré, když je někdo z trenérů místní. I když je původem Opavák, tak tu zdomácněl. Zná poměry i lidi. To je vždycky dobře.

Mluví se o zúžení kluziště v hale Rondo. Jak je pro vás toto téma důležité?
Člověk je vždycky chytrý až potom. Když jsem se díval na parametry hráčů, kádr je složený z těch urostlejších. Menší hřiště by jim mohlo vyhovovat.

Ze Zlína s vámi přišel obránce Jan Švrček. Měl jste zájem o další své bývalé svěřence?
Když jsme spolu začali komunikovat s Kometou, shodli jsme se, že ze Zlína aktivně nikoho přetahovat nebudeme. Pokud dojde k tomu, že se hráč se Zlínem nedomluví na smlouvě a bude se rozhodovat mezi dalšími kluby, není důvod se o něj taky neucházet. To byl právě případ Honzy Švrčka. Proto skončil tady.

Mluví se o tom, že jste ještě coby trenér Zlína nechtěl podepsat smlouvu s Balaštíkem nebo Švrčkem. Bylo to kvůli tomu, že jste měl namířeno ze Zlína pryč a Balaštíka jste si chtěl vzít s sebou?
Už jsem říkal, že jsem se definitivně rozhodl až po sezoně, že odejdu. Smlouva končila celé řadě hráčů. Všechny jsme oslovili ještě v sezoně, někteří podepsali, jiní ne. Jarda Balaštík se zatím domlouvá se Zlínem. Je to ale vždy právo hráče, je to jeho kariéra.

Budete se o jeho příchod pokoušet?
Strašně nerad se vyjadřuji ke spekulacím, takže to ponechám bez komentáře.

V kádru máte hodně mladých hráčů. Jste s ním spokojený?
Není jednoduché najít ideální skladbu mužstva, ale je dobře, když jsou mladíci v týmu. Hodí se to, když se týmu nedaří. Poslat je na led, ať začnou soupeře bořit. I toto v Brně chybělo.

Se Zlínem jste pravidelně jezdil na soustředění do Turecka, teď čeká cestování i Kometu. Na co se hráči musí připravit?
Nepůjde o čtyřfázový trénink. Spíš jedna fáze od rána do večera. Začíná se v sedm ráno. Ale nechci prozrazovat program hráčům přes noviny. Ve Zlíně se tam jezdilo pět šest roků a všichni hráči si to pochvalovali. Pocit, že jsou v prostředí, kde tráví dovolenou, trénování zjednodušuje. Pak jim trochu připadá, že jsou na dovolené a ne na soustředění, i když tak to samozřejmě není.

Autor: Michal Čejka

7.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Co říkáte na výsledky voleb? Hlasujte

Antonín Seďa

Po patnácti letech končí v Poslanecké sněmovně Antonín Seďa

AKTUALIZOVÁNO

V českých volbách prohrála celá země, zní ze zahraničí

České parlamentní volby zaznamenala mnohá světová média. Přinášíme vám výběr z jejich ohlasů.

AKTUALIZOVÁNO

Na Zlínsku zvítězilo ANO, druhá SPD a třetí KDU-ČSL

ANKETA / VIDEA / FOTOGALERIE/ PŘÍMÝ VSTUP DO VOLEBNÍCH VÝSLEDKŮ / Voliči našeho regionu si vybrali do čela hnutí ANO 2011, které získalo v kraji 28,76 % hlasů. Druhá skončila SPD Tomio Okamury (12,90 %), následovaná KDU-ČSL(11,41 %).

ODS zapíjela poslanecký mandát Stanislava Blahy šampaňským

VIDEO / FOTOGALERIE / Nejprve vládla poklidná atmosféra v přítmí projektoru, který na zeď uherskohradišťské komunitní kavárny Cafe 21 vysílal první čísla volebních výsledků. 

Kašík: Na kandidátce jsem zakroužkoval lidi ze Zlína, vždycky jsem byl srdcař

FOTOGALERIE / K volbám zas tak často prý nechodí, vlastně dnes je to podle něj asi podruhé. "Ale chtěl jsem zvolit ty, kteří jsou podle mne důležití," uvedl v sobotu krátce po 13. hodině strážce hokejové svatyně zlínských beranů - brankář Libor Kašík.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení