Stylově jste „céčko" oslavil gólem. Jak se cítíte jako kapitán?

Po vítězném zápase velmi dobře. Ale dneska a i v sezoně je jedno, kdo dá gól. Hlavně musíme vytvořit tým, který bude fungovat na ledě i v kabině. A je jedno, kdo to bude na ledě gólově táhnout.

Jak volba probíhala?

Rosťa přišel a na tabuli napsal tři jména nejstarších kluků, co tady působí. Vybral je jako kandidáty, ze kterých se zvolí kapitán. Nakonec jsem byl zvolen já. Ale nevím, kolik jsem měl hlasů.

Čekal jste, že to budete vy?

Ne. Spíš jsem čekal Jirku Marušáka. Trošku mě to překvapilo. Uvidíme, jak to půjde. Když jsem dělal kapitána v Českých Budějovicích, moc to tam nefungovalo. Bylo to pro mě těžší období.

Co to pro vás znamená z hlediska práce s týmem v kabině?

Na mě bude komunikace s trenéry, a když bude potřeba něco řešit s vedením. V kabině to ale nebude jen na mě. Bude to mezi těmi staršími kluky a kandidáty. Myslím, že se do toho zapojí i mladší hráči. Sami už cítí zodpovědnost, protože za ně už zápasy nikdo rozhodovat nebude. Myslím, že to nebude jen o mě, jako dřív o Čájovi (Čajánkovi) s Lešounem (Leškou). Rozdělí se to mezi víc hráčů.

A na ledě?

Tam budu komunikovat s rozhodčími. Když bude potřeba něco vyřešit, budu mít hlavní slovo já. Ale rozhodčí jak nyní nemají jmenovky, bude to horší. Budu se muset před zápasem podívat, kdo píská, aby nenadával někomu jinému. (Úsměv.)

Vy ale nejste na rozdíl od Petra Čajánka typ, který by diskutoval s rozhodčími, ne?

Ne, protože to většinou nemá cenu. Čaja byl ale impulzivnější. Já se všechno snažím řešit v klidu. Uvidíme, jak mě nová role změní. Ale myslím, že moc ne.

Půjdete za kamarádem Čajánkem o nějakou radu?

Chodíme spolu občas na pivo, takže mi určitě dá nějaké rady. Už v pondělí jsme byli na jedno, takže mi gratuloval. Ale máme jeho školu. Stejně jako jsem zažil ještě Miru Okála a Pepu Štrauba. Zvládneme to.

Jsou to právě oni nejlepší kapitáni, které jste zažil?

Ti ale byli praví vůdci. U nich to bylo jasné. Mezi námi to tak jednoznačné nebylo.

Vezmete si z nich něco, nebo půjdete vlastní cestou?

Asi vlastní cestou. Jsem typově jiný hráč, než oni. Asi nebudu rozbíjet hokejky, ale vyřeším to víc v klidu. (směje se)

Ve Vsetíně jste zažil jako kapitána i současného trenéra Vlacha. Jaký byl?

Také klidnější. Možná se budu podobat víc jemu, než jmenovaným klukům. Máme k sobě blízko, ale trošku se změnila role nás obou. On je trenér, já hráč. Předtím jsme byli spoluhráči. Ale já ho respektuju jako trenéra. Ale komunikace bude v pohodě.

Co vám na novou roli řekli doma?

Úplně nešťastní nebyli, přestože jsem říkal, že bych kapitána raději nedělal. Spíš na mediální věci okolo nejsem úplně zvyklý. Budu si muset zvyknout.

Právě nyní proti Karlovým Varům jste odehráli nejlepší zápas v přípravě?

Nevím, čím to bylo. Jestli tím, že my jsme byli tak dobří, nebo Vary tak špatné. Byl to ale povedený zápas. Dobře jsme bruslili, dobře jsme si to dávali.

PSG ZLÍN – K. VARY 3:0 (0:0, 2:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 34. Veselý (Ondráček, A. Holík), 38. Říčka (Žižka, Čachotský), 56. Vlach (Čachotský, Říčka). Rozhodčí: Mikula, Škach – Šiška, Goňa.

PSG Zlín: Štůrala (Zavadil) – A. Holík, Urbanec, Matějíček, Žižka, Kotvan, Řezníček, Horák – Štumpf, Cibák, Sýkora – Ondráček, P. Holík, Veselý – Čachotský, Vlach, Říčka – Kubiš, Hrazdira, Čech.

Energie Karlovy Vary: Závorka (Habal) – Gulaši, Benák, Sičák, Harant, Bičánek, Deyl, Weinhold – Duda, Zadražil, Bartek – Rachůnek, Marosz, Tomeček – Vachovec, Kverka, Hruška – Gorčík, Griger, Koblasa – Osmik.