„Asi ano. Ale stejně nám moc nepomůže. Uzdraví se jeden, možná dva útočníci. Zranění jsou spíše dlouhodobá," zoufá si kouč Vlach, jenž má problém především mezi útočníky, kdy nemůže počítat s kapitánem Veselým, Okálem, Ondráčkem, Šťastným a nově ani s Chytilem.

Alespoň kapitán Ondřej Veselý už zkoušel bruslit bez výstroje…

Ondrův stav je nejnadějnější. Uvidíme, co Jirka Ondráček. U něj přitom byla prognóza lepší, než se nakonec ukázalo. Ale zatím to nejde. Bolest cítí především při bruslení.

Zato už bruslil obránce Oldrich Kotvan, který nenastoupil do posledního zápasu s Litvínovem. Je nyní připravený?

Říkal, že už ho to nebolí, ale jsou tam ještě nějaké náznaky. Má to ještě citlivé. V zápase v Brně jej to začalo bolet při větší zátěži. Před zápasem říkal, že je to dobré, ale během utkání se to zhoršilo a hrál s bolestmi. Nyní může nastat stejná situace. Vypadá to nadějně, ale do pátku těžko odhadovat.

V případě dlouhodobě zraněného Okála máte vůbec odhad, kdy by se mohl vrátit?

To nevím. Tam je to složité. Musíte se zeptat jeho, jak se cítí. Můj seriózní odhad je asi ještě měsíc.

Za dané situace nakonec oproti původnímu plánu pouštíte 17letého útočníka Filipa Chytila na reprezentační akci osmnáctky. Zvažovali jste to dlouho?

Stejně se jednalo jen o jeden zápas. Bavil jsem se o tom s Vencou Varaďou (trenérem reprezentace). Rádi by ho chtěli mít aspoň na dvou trénincích před turnajem. Odlétají na čtyři zápasy do Ameriky. I pro něj by byl záhul, kdyby hrál v pátek a poté další čtyři zápasy. Pět zápasů během pěti nebo šesti dnů. Proto poslední dva zápasy do reprezentační přestávky už neodehraje.

Ovšem vypadl vám další útočník. To už je nyní šestý. Jak poskládáte sestavu?

Musíme opět využít hráče z Přerova a Havířova. To je jediná šance. Čtyři útoky ale těžko dáme dohromady.

Jak se kluby tváří, když jim pravidelně voláte o hráče na výpomoc?

V případě Přerova je to lepší, protože jsou v tabulce někde nahoře. Zatímco u Havířova je to těžší, protože jsou také dole. I oni to lepí, jak se dá. Ale minule nám vyšli hodně vstříc. Nechali nám hrát dva hráče. Uvidíme, jak to bude nyní. Máme aspoň štěstí, že mužstva nehrají v pondělí jako hrávala dřív.

Nezkoušeli jste za dané situace získat hráče na stálo?

Zkoušeli, ale zatím se nic nepovedlo. V nabídce, kterou jsme dostali, ale zase moc hráčů není. Ti, co připadali v úvahu, byli pro nás drazí. Na některých ještě pracujeme, ale nevíme, jak to dopadne. Ale pokud se objeví, spíše až po pauze.

Obránci zatím vstřelili v součtu tři góly. Nečekal jste od nich vyšší produktivitu?

Chtěli bychom, aby byli ofenzivnější. Těžko ale říct, proč to nejde. Chce to i trochu štěstí ve střelbě a aby byli v podpoře útoku odvážnější.

S kolika body z posledních dvou zápasů do pauzy byste byl spokojený?

Se šesti. (úsměv) Ale sezona je dlouhá, ve hře je ještě dost bodů. Nějaký kontakt si musíme udržovat. Nevím, v jakém složení v pátek a v neděli budeme. Musíme to brát trochu reálně. I za tři body bychom asi byli rádi.

Spoléháte o to víc v této situaci na první formaci Petra Holíka, která jako jediná se drží zdravotně v pořádku?

Jsou první lajnou. Ale zapojit by se měla i druhá. Třetí údržbová, aby nedostávala góly a hrála na bezbrankový stav. Snad nás dvě lajny podrží. Obě ale můžou rozhodnout. Všech šest kluků je šikovných na puku a umějí dát gól. Je potřeba se tlačit do zakončení a nedělat chyby.

Vidíte na hráčích, že jsou z náročného programu vyždímaní?

Myslím, že ne. Vesměs jsou to mladí kluci, případně střední generace. Fyzicky by na tom neměli být špatně. Navíc je za námi teprve první čtvrtina. Kdyby únava přišla po Vánocích nebo v závěru sezony, bylo by to jiné. Ale nyní by to měli vydržet. I podle testů, co jsme dělali před sezonou, tak právě v útoku jsou jedni z nejlepších.

Přestože jste na své poměry inkasovali spoustu gólů, brankář Libor Kašík v brance zůstává. Má vaši plnou důvěru?

Nebylo to jen o Kašovi. Samozřejmě tam byly i chyby v obraně a nemyslím tím jen beků, ale celkově v defenzivě celé pětky. Byli jsme hodně ofenzivní a dostávali dost gólů z brejků, což se projevilo i na skóre zápasů. Chceme to zlepšit. Věříme, že Kaša pomůže nám a my pomůžeme Kašovi.