„Medaile mám v krabici," přiznal Vlach, který k osmi mistrovským titulům přidal devátý i jako kouč.

Ze střídačky je podle něj vyhrát těžší než jako hráč na ledě. „Z lavičky se děj těžko ovlivňuje. Navíc je to složitější i z hlediska psychiky, protože jsou to větší nervy," srovnal Vlach.

Systematická práce v klubu s perspektivou do budoucna se zařazováním talentů ho naplňuje. „Je tady dlouhodobá práce, není to na jeden rok. Máme možnost zařadit do sestavy hráče, které si vybereme a jsou perspektivní pro klub. Tohle je ta motivace," vysvětluje Vlach, že i po titulu v sobě najde zápal pro další práci.

Už pár dní po loňském zisku stříbra zlínský stratég prohlásil, že už lidé jeho tým vidí opět ve finále. I tentokrát mají obdobná očekávání.

„Půjdeme za obhajobou, ale bude to těžké. Extraliga je nesmírně vyrovnaná. Bude to zase podobné, lidé minimálně semifinále budou chtít vidět. Na druhou stranu, uvidíme, jak bude tým vypadat. Je jasné, že někdo odejde. A za ně musíme najít adekvátní náhradu. Podle toho s tím musíme pracovat," připustil Vlach, že kádr čekají nemalé změny.

Opory mistrů Antonín Honejsek s Petrem Zámorským míří do Skandinávie, naopak do Zlína se mají prý vrátit obránce Tomáš Žižka se synem zlínského kouče Romanem Vlachem. „Uvidíme v pondělí," odkázal Vlach bez dalších podrobností na den, kdy proběhne tisková konference k pohybu v kádru mistrů.

Prodloužení kariéry zvažuje i kapitán Čajánek, který celé play off odehrál s naprasklým žebrem. „Kdo někdy měl nalomené žebro, ví, jaká je to bolest. Čája to přitom na sobě nedával znát. Když jsme se ho zeptali, jestli ho bolí, jeho odpověď byla neurčitá. Klobouk dolů před ním," smekl Vlach.

Jasno v nejbližších dnech by mělo být i o případné (ne)účasti českého šampióna v hokejové Lize mistrů.

„Zvažujeme to. Nejde jen o sportovní, ale i ekonomickou stránku. Musíme to zvážit a rozhodnout se," předeslal úspěšný kouč, který by rád v následujících dnech „vypnul" a odpočinul si na lyžích. Jezdím do Rakouska na ledovec. Mám tam své oblíbené místo, doufejme, že to na tři dny vyjde," nemůže se dočkat zaslouženého odpočinku Vlach.

Už v pátek 15. května totiž ševcům začne letní příprava na nadcházející sezonu. „Když to spočítáme dohromady, jsou to tři týdny volna. Je to dostatečné, abychom si hlavně psychicky odpočinuli," tvrdí Vlach.

„Máme to spočítané, volno bude o týden kratší než obvykle. To ale nebude mít pro hráče žádné důsledky," věří Rostislav Vlach.

Vlachovy medaile

Mistrovství světa v ledním hokeji: 3× bronz (1987, 1989, 1997).

Mistrovství světa juniorů: 1× stříbro (1982)

Československá liga: 2× zlato (1983, 1984 Dukla Jihlava)

Česká extraliga: 5× mistr (1995, 1996, 1997, 1998 Vsetín, 2004 Zlín), trenér 1× mistr (2014), 1× vicemistr (2013)

Slovenská extraliga: (2001, Zvolen).