„První liga je proti, ani se nechtěla zaobírat případnými požadavky na APK,“ řekl předseda ČSLH Vratislav Kulhánek. Podle řádů se může klub po vyloučení z extraligy přihlásit nejvýše do krajského přeboru, zástupci výkonného výboru ale při jednání v pátek 27. srpna dali valašskému klubu v případě splnění několika podmínek ještě naději, že by na mimořádném zasedání přesto mohli druhou nejvyšší soutěž doplnit. Dalším krokem pak mělo být v případě souhlasu první ligy zrušení baráže a přímý postup do extraligy ze strany APK.

Šance Vsetína už ale pohasla na první podmínce - garanci zajištění vsetínského klubu pro nadcházející sezonu. Doručené dokumenty posoudili členové výkonného výboru podle Kulhánka jako nedostačující. Zástupci první ligy dávali najevo již bezprostředně po schůzce zástupců svazu se Vsetínem, že si jeho dosazení do soutěže nepřejí.

Vsetín se hodlá obrátit na soud. „Zítra bychom měli obdržet oficiální stanovisko výkonného výboru hokejového svazu. Okamžitě podáme žalobu proti rozhodnutí APK a potažmo arbitrážní komise o vyřazení Vsetína z extraligy a současně s ní i žádost o předběžné opatření, v jehož důsledku by se mohl do doby vyřešení případu pozastavit start extraligy,“ sdělil Lubomír Gajdušek, vsetínský místostarosta a člen představenstva klubu.

Podle něho se Vsetín bude bránit soudní cestou i proti nezařazení do první ligy. „Kdyby svaz postupoval v souladu se soutěžním a disciplinárním řádem, tak bychom podle článku 407 byli jako vyřazené družstvo automaticky posuzováni za sestupující do nižší soutěže,“ dodal Gajdušek.

Podle místostarosty je zatím předčasné hovořit o přihlášce klubu do krajského přeboru. Vsetín prý hodlá vyčkat do doby, než soud rozhodne o předběžném opatření. Předseda představenstva Vsetínské hokejové Oldřich Štefl uvedl, že se valašský klub v této věci spojil s fotbalovým oddílem Bohemians Praha. „Také byli vyloučeni, ale soud vydal předběžné opatření a svaz je zařadil do soutěže,“ poznamenal Štefl.

Podle něho momentálně ve Vsetíně trénuje 16 hráčů seniorského celku. „Jejich situace není dobrá. Uvolněni zatím byli Lotyši Berzinš a Andersons. O odchodu s klubem jednají i Horák a Květoň,“ řekl Štefl. Odtajnil i jméno uvažovaného generálního partnera klubu, kterým je stavební firma Chládek a Tintěra.

„Je to špatné. Teď už se kluci rozutečnou do jiných týmů. Každý chce samozřejmě hrát a prakticky za týden začínají všechny soutěže. Ti, co měli něco v záloze, už nebudou váhat. Asi se ještě sejdeme na tréninku, ale co bude dál, nikdo neví,“ přidal se vsetínský kouč Rostislav Vlach.