„A jednou bych rád vyrazil do Dubaje," rozesmál se rozverně Pšurný, který v české extralize za Zlín a České Budějovice odehrál 115 zápasů a vstřelil 20 branek.

Baví vás poznávat nové země, jiné kultury a odlišný život?

Proč ne. Ta Dubaj je samozřejmě trochu v nadsázce. Exotické země ještě tolik neřeším. V Česku žiju už od narození. Jsou to nové zkušenosti a zážitky. Společně s hokejem člověk pozná i jiné země. Třeba bych rád vyrazil do Dubaje. (směje se)

Proč jste se po třech sezonách rozhodl změnit Anglii za Francii?

V Anglii jsem byl tři sezony a cítil jsem, že potřebuju nějakou změnu, novou motivaci a zkušenost. Další důvod byl ten, že tam hraje můj dlouholetý kamarád Ondra Poživil. Byli jsme spolu i na dovolené, jsme spolu v kontaktu. Dá se říct, že přes něj jsem se tam dostal.

Měl jste víc možností?

Tohle bylo pro mě číslo jedna. Samozřejmě nějaký klub v Anglii by ve hře možná byl, ale chtěl jsem vyzkoušet něco nového.

Máte zprávy o kvalitě soutěže?

Je asi o malinko lepší než v Anglii, co se týká taktiky a herního systému. Sám jsem na to zvědavý. Těším se na to. Nechám se překvapit. Přece jen ale Francouzi hrají každý rok mistrovství světa, takže předpokládám, že je to „tradičnější" hokejová země a kvalita bude po hokejové stránce trochu vyšší.

Ve Francii hraje spousta Čechů, mimo jiné i brankář Petr Zavadil ze Zlína. S ním jste mluvil?

S Pecou jsme byli domluvení, že se potkáme. Ale nějak nám to nevyšlo. On hraje o soutěž níž, takže informace k jeho lize jsem upřímně nezjišťoval. Ale určitě se potkáme a pobavíme se, jak to ve Francii chodí.

O Francouzích je známé, že se anglicky baví jen velmi neradi. Jak jste na tom s jazykem?

Francouzsky umím tak dvě slova. Anglicky se domluvím v pohodě, tak uvidíme. Ale co vím, tak v kabině máme takový mix národností. Příští sezonu tam má být hodně Čechů a Slováků, takže to vidím tak, že Francouzi se budou muset učit česky.

Co o městě Mulhouse víte?

Že je to více než stotisícové město kousek od hranic s Německem a Švýcarskem. A pak jsou tam prý kavárny, klidné centrum. Mělo by to být v klidu. Mám raději menší a klidnější města než blázinec, jaký byl v Manchesteru.

Vytvořili jste tam česko-slovenskou kolonii. Je to zvláště na začátku angažmá příjemné?

Když je tam víc kluků a sejde se na zahraniční mužstvo docela velká parta, je to lepší. Bude aspoň sranda a rozhodně nebudou chybět klasické české legrácky. Po této stránce to bude v pohodě. Určitě je to lepší, než když je tam člověk sám. Ani to mi sice nevadí. Ale takhle se vyloženě těším.

Bavil jste se s vedením nebo trenérem, co od vás čekají?

Jsem v kontaktu s manažerem, se kterým jsem ladil smlouvu. A dozvěděl jsem se, že tam má být dokonce český trenér. Ale konkrétnější informace nemám. Vedení každopádně chce hrát o špici. Je možné, že uvažují o postupu do nejvyšší soutěže, ale nechci za ně mluvit. Jako hráči tam však jedeme samozřejmě vyhrávat.

Hrála roli i vzdálenost domů, třebaže letecky jste z Anglie v Česku možná paradoxně dřív?

Musím zjistit, jaké tam jsou spoje. Údajně létají i z Mulhouse. Ale tohle nebyl důvod stěhování. Když je chvilku volno, kluci se domluví a sednou do auta. Nemusí bukovat letenky a nejsou závislí na letecké dopravě. Letadla přece jen nelétají každý den. V tomto směru to bude lepší.

I po finanční stránce si polepšíte?

Vyjde to zhruba na stejno. Myslím, že i v těchto zemích se dá hokejem v klidu uživit a i něco ušetřit. Ale pak i záleží, jak člověk s penězi naloží. Určitě je to jednodušší, když jste sám, než když máte rodinu.

Ze všech tří sezon v Manchesteru byla poslední aspoň podle kanadských bodů a gólů nejslabší. Cítíte to podobně, nebo čísla jen zkreslují?

V podstatě podle čísel to vypadá a je fakt, že letošní sezona celému týmu nesedla všem. Tím, že se loňskou sezonu vyhrál titul, proběhly nějaké změny v týmu. Už jsem tam byl třetí rok a ani soupeři nejsou hloupí. Takže věděli, co hrajeme a na koho si mají dávat pozor. O to jsme to měli složitější. Nechci se vymlouvat, ale ve všech směrech to bylo střídavě oblačno. Měsíc před koncem sezony jsem se zranil a závěr sezony jsem vynechal. Odehrát zbytek sezony, sedmdesát bodů bych snad udělal. Ale je to minulost, kterou nezměním.

Jak na Manchester budete vzpomínat?

Jen v dobrém. Nemám důvod být naštvaný nebo zapšklý. Našel jsem tam spoustu kamarádů a známých. Samozřejmě budu vzpomínat i na fotbal. Za tři roky jsme stihli vyrazit asi na patnáct zápasů jak na City, tak i United. Vrcholem byla samozřejmě utkání s Bayernem ve čtvrtfinále Ligy mistrů a letos se nám podařilo sehnat lístky na Barcelonu.