Pomyslným šéfem tehdejší party byl Jaroslav Stuchlík. Klubová legenda, jejíž dres visí u stropu zimního stadionu, později trénovala a vychovala řadu hráčů.

„Byl přísný, trénoval mě v kategorii juniorky. Mám na něj dobré vzpomínky. Nastartoval jsem s ním svou aktivní kariéru, na to se vždy vzpomíná dobře,“ líčil dnes hlavní kouč hokejistů Robert Svoboda.

„Když jsem byl malý, chodil jsem tady a vím, že tady byl a trénoval. Ale mě osobně ne. Řekl bych, že trénoval bráchu,“ tuší Svobodův asistent a další z klubových ikon Martin Hamrlík.

Oba si vybavují třeba i Jaroslava Bořutu, autora vůbec první trefy v nejvyšší soutěži v roce 1960 proti Kladnu. Ovšem už jako učitele a trenéra mládeže.

„Byl to můj soused z baráku. Bydleli jsme v Malenovicích,“ vypálil Svoboda.

„Ale netrénoval mě, ani mě neučil. Ale věděl jsem, kdo to je. Ale víc se znal s mým tátou. Jejich generace se protnuly,“ připomněl Svoboda svého otce Eduarda, který hrával v sedmdesátých letech.

Také Hamrlík přidal historku s tělocvikářem Bořutou.

„Učil na první základní škole nad evangelickým kostelem. Chodili jsme k němu v létě trénovat. A tehdy tam byla škvára,“ vyprávěl Hamrlík.

„Říkal: Chlapi, budeme běhat patnáct set metrů. Běhejte v první nejkratší dráze. A dodal: Hamrlík? Ty jsi nejtěžší, budeš běhat po trávě venkem, abys mi to tady nezdemoloval. A já: Nemám to delší? A on: Máš, ale škvára je přednější. Ty bys ji tady vydupal,“ rozesmál se Hamrlík při své vzpomínce.

Současný kouč Zlína zažil v roli trenéra mimo jiné i Bohumila Koželu, také člena tehdejší party „Klapzubáků“, jak se Gottwaldovu přezdívalo. Kožela stál na střídačce už v sedmdesátých letech, Svoboda jej však zažil v roce 1988, když na střídačku přešel z pozice předsedy klubu.

„Jako trenér byl impulzivní a vitální. Ale tehdy jsme se v sezoně trápili. Bylo to náročnější. Ale trenérů bylo moc. Většinou vám v hlavě zůstanou pěkné vzpomínky,“ podotkl Svoboda.

Někdejšího generálního manažera, který stál v čele klubu v letech 1997 až 2003, pamatují už dnes nejstarší hráči týmu kapitán Ondřej Veselý a zadák Tomáš Žižka.

„Když jsem se vracel z Ameriky, trénoval jsem už s áčkem v letní přípravě. A pan Bohumil Kožela tady byl generálním manažerem. A tehdy tu dělal i jeho brácha Josef Kožela. Do kabiny chodil spíš Josef. On byl přátelský, byla s ním sranda. Bohuše si vybavuju, že působil v hlavní roli v klubu,“ podotkl Ondřej Veselý.

A Tomáš Žižka přidal i jednu konkrétní historku, která se odehrála někdy v letech 1997 či 1998, když se měl hlásit na vojně.

„Byl jsem na vojenské správě, kde proběhly veškeré prohlídky. Přišel jsem tady a řekl jim, v jakém stadiu to je. Tehdy to měl na starost vedoucí mužstva Josef Kožela. Přišel mi dopis od vojenské správy, že se mám dostavit. Josefovi jsem to oznámil, potvrdil mi, že vše bude v pořádku, že se tam mám hlásit,“ popisoval Žižka a pokračuje.

„Vrátil jsem se a panu Bohušovi Koželovi nahoře jsem řekl, že jsem byl odveden a mám se hlásit v Kroměříži. Dodnes si pamatuji, jak vzal telefon a volal do kabiny Josefovi a řval na něj, jak je možné, že mohl dovolit, aby mě odvedli. Poté přišel Josef a všechno vyřídil a dostal jsem odklad,“ rozesmál se pobaveně Žižka.

I on si dnes převlékne přes hlavu retro dres, který slavnostně připomene tehdejší doby.

„Je dobré si tohle připomínat a mohlo by toho být i víc. Když jsem třeba v Pardubicích a vidím tam, jak si váží celé své historie klubu. Nejen toho, že vyhráli tituly. Patříme ke klubům, které mají nějakou tradici. Jsou tady jména, která samotní současní hráči ani neznají. Pro mě je to bližší, protože můj táta tady hrál v sedmdesátých letech. Zase by to zvedlo povědomí o našem klubu,“ myslí si kouč Svoboda, který dnes svůj tým povede do vzpomínkové bitvy s Plzní v retro dresech.

Program však startuje už od 17.15 hodin, kdy na ledě proběhne Ice fashion show, kterou připravila společnost Baťa.

„Proto prosíme diváky, aby přišli včas. O pět minut později proběhne slavnostní ceremoniál,“ dodal tiskový mluvčí klubu Roman Ordelt.