„Spát půjdu asi v deset, abych alespoň něco naspal. A protože kromě finále dvacítek hrají i Rangers s mým svěřencem Filipem Chytilem, budu ve střehu,“ přiznal s úsměvem 43letý bývalý reprezentant. „Protože se oba zápasy hrají téměř souběžně, budu jeden zápas sledovat v televizi a druhý na počítači,“ upřesnil odchovanec zlínského hokeje, jenž si v roce 1999 zahrál na MS juniorů (7. místo).

Roman Čechmánek. Ilustrační foto.
Expert Čechmánek: Gólman Suchánek nepřehrává a dává týmu klid

S výjimkou jednoho viděl obávaný hokejový kanonýr všechny duely mladého národního týmu na MS. „Výsledek je překvapivý, ale jen zdánlivě. Už před šampionátem se vědělo, že tento ročník je výjimečný,“ připomněl Balaštík, který za skvělými výsledky vidí nadstandardní výkony obrany. „Je vysoká, herně a mentálně vyspělá. Oproti předchozím výběrům si dokáže poradit v těžkých situacích – zvládá nahozené puky, práci u mantinelu, dokážou sami vyvézt puk. To je obrovská pomoc pro tým,“ obrazně smeká hokejový odborník, jenž nezapomněl ani na práci ofenzivy.

„Ta je také výjimečná, i díky individualitám jako je Jirka Kulich, který je střelcem a lídrem týmu. V neposlední řadě šampionát sedl i realizačnímu týmu, skvěle poskládal útoky – první dva jsou ofenzivní, třetí něco mezi tím a čtvrtý tvrdí muziku, dokáže se dostat soupeři pod kůži. Parádní mix!“

Bývalý reprezentační útočník Zbyněk Irgl si zahrál finále MS jak v juniorské, tak seniorské kategorii.
Irgl si pustil zlaté nájezdy z roku 2000. Měli jsme podobný tým, vzpomíná

Navíc svěřencům trenéra Radima Rulíka přálo zejména v semifinálovém duelu štěstí. „To je k hokeji potřeba. Duel se Švédy měl vysokou kvalitou, oba celky předváděly vynikající hokej se spoustou individuálních dovedností. Poslední minuta a vyrovnání byly odměnou za odvedenou práci, kluci šli vyrovnání aktivně vstříc. V prodloužení byl nebezpečnější soupeř, ale není náhoda, že vítěznou trefu zařídil Jirka Kulich, toho asi čeká velká hokejová budoucnost,“ očekává Balaštík, po skončení kariéry hokejový agent. „Naše agentura zastupuje kvarteto hráčů národního týmu – brankáře Krále, obránce Špačka a útočníky Kulicha a Sturze.“

Stejně jako většina fanoušků a hokejové veřejnosti, i on věří ve zlatou tečku. „Nepsané pravidlo říká, že je složité jeden tým dvakrát na turnaji porazit, ale šance jsou naprosto vyrovnané. Už jednou jsme duel s Kanadou dokázali otočit, což byl začátek skvělé cesty a ověření, že můžeme hrát s kýmkoliv,“ vnímá bývalý úspěšný a zkušený hokejista.

Miloslav Gureň.
Gureň o úspěchu dvacítky: Nejlepší reklama pro český hokej. Je radost se dívat!

Jeho pohled na mládežnický hokej se nijak zásadně nemění. „Nechci říkat, že po tomto šampionátu bude vše růžové a budeme už jen vyhrávat. Určitě ale jdeme správným směrem, vidím světýlko, které dává naději a více chuti do další práce. Tento ročník je výjimečný, vždyť finále hrajeme po téměř čtvrtstoletí,“ dodal Jaroslav Balaštík.