„Měl jsem problémy s trenérem ," vysvětlil dnes odpoledne v rozhovoru pro Deník hlavní důvod změny pracovní adresy 22letý Zámorský, který si v 25 zápasech ve finské SM-lize připsal tři branky a tři asistence.

V čem byl tedy konkrétně problém?

Když jsem začal útočit, klidně mě trenér posadil. A to se mi nelíbilo. Také jsem mu na to také svoje řekl. Měli jsme podobných důrazných pohovorů víc. Chtěl ze mě udělat defenzivního beka, protože Espoo je vůbec tým založený na obraně. A na to já nejsem zvyklý. Trochu jsem se i ztrácel v jeho systému hry. Ale nakonec jsme se přátelsky rozešli. Je to pro mě další zkušenost.

Nevyužíval dostatečně vaše schopnosti ani v přesilovkách?

Ne. Trenér mi hned řekl, že vsadil na jiné hráče. Chodil jsem na ně až ve druhé pětce. Celkově jsem nedostával tolik času, kolik bych si představoval. Už jsme se o tom bavili delší dobu. Rozhodně to nebylo rozhodnutí ze dne na den. Upřednostňoval jsem setrvání ve Finsku, ale kontrakt už mám jen na šest měsíců, což je u nich vzhledem k vyšším daním problém.

Jak dlouho jste odchod zvažoval?

Ze začátku jsem ani nebyl přesvědčený, že chci odejít. Moc jsem to nehrotil. Kdyby mě trenér nechal hrát svou hru, na kterou jsem zvyklý, byl jsem v Espoo maximálně spokojený. Zázemí i hala je krásná. Pak ale agent přišel s tuto možností.

Jak jste se rozloučil s vedením klubu a generálním manažerem Aholou, který si vás přivedl?

To jsou bombastičtí lidé. Musím říct, že mi klub i generální manažer vyšel maximálně ve všem vstříc. Když jsme se loučili, byl jsem u něj dokonce doma, kde jsme všechno v klidu řešili. Upřímně mi řekl, že podobný typ beka jako jsem já, letos vlastně nepotřebovali, ale za pár let prý může být všechno jinak. Nakonec to byla oboustranná dohoda.

Peníze vám nedluží?

Nechci říct, že Espoo mělo finanční problémy. Výplata mi vždy chodila včas. Trochu ale tady trpí kluby v okolí Helsinek tím, že Jokerit vstoupil do KHL a na nás chodilo méně lidí. A klub rozhodně nemá na rozhazování.

S New Yorkem Rangers, jemuž vaše hráčská práva patří, jste svůj krok konzultoval?

Oni s přestupem museli souhlasit. V Espoo jsem byl pouze na hostování. Domluvit se musely nejdřív kluby. Rangers to pak potvrdili.

Jak tedy na Espoo budete vzpomínat?

Jen v dobrém. Jsem rád, že jsem tam mohl být. Nějakou práci jsem tady odvedl. Neodcházel jsem ve špatném.

Za nový klub hraje mimo jiné i reprezentační spoluhráč Jakub Krejčík. Už jste mu volal?

To vím. Ale zatím ne. Mám tady ještě spoustu vyřizování a stěhování. V pondělí pak přiletím do Prahy, kde máme sraz s nároďákem.

Zatímco Espoo patří ve Finsku k průměru, Örebro k širší švédské špičce. Co o nich dál víte?

Posledních pár zápasů pohráli a klesli na šesté místo. Hledali na přesilovku pravého obránce, mají tam jen jednoho. Takže doufám, že mi to bude sedět. Chtějí v play off dojít daleko, takže doufám, že k tomu přispěji i svými výkony.

Není ale přestup příliš riskantní vzhledem k účasti na světovém šampionátu v Praze?

Je to změna, jako každá jiná. Uvidíme, jak se situace dál vyvine. Rozhodl jsem se, poznám novou ligu, bude to pro mě zase úplně něco jiného. Budu ale hrát za výborný švédský tým. Mistrovství světa je ještě daleko. Je před námi posledních pár kol, play off a co bude.

Pohled generálního manažera Örebro Pontuse Gustafssona: „Věřím, že nás čeká ještě dlouhá sezona, proto potřebujeme tým posílit. Petr je mladý hráč, který patří Rangers a hraje za reprezentaci. Navíc je to pravák." www.orebrohockey.se