„To byly osobnosti a mužstvo za nimi stálo a bojovalo pro ně. Doufám, že roli zvládnu a budu se snažit být mužstvu prospěšný,“ věří Žižka, jehož asistenty budou David Nosek s Pavlem Kubišem.

Jak jste novou roli přijal?
Nemohl jsem odmítnout. Jsem už nejstarší hráč, mám toho nejvíc odehráno. Je to určitý závazek, ale pro mě se nic nemění. Role v mužstvu by měly být jasně dány. Noví hráči musí zapadnout do skládačky tak, aby nám to fungovalo. Jestli jsem kapitánem já, nebo někdo jiný, nehraje roli. Samozřejmě si toho ale cením, že mě kluci určili kapitánem.

Čekal jste, že dostanete na dres céčko?
Tady byla vždy tradice, že céčko měl nejstarší hráč. Trošku jsem to očekával, ale kdyby kluci zvolili jinak, ani bych se nezlobil.

Budete v kabině víc mluvit?
To ne. Když jsem měl pocit, že musím v kabině něco říct, tak jsem to stejně řekl i z pozice asistenta. Role jsme měli jasně dané. Jsou tady další zkušení hráči, kteří si k tomu také můžou cokoliv říct. Musíme si sednout jako tým. Je důležité, aby role v týmu byly jasně rozdány, abychom si nehráli na něco jiného, než jsme. To by nefungovalo.

Jakého nejlepšího kapitána jste zažil?
Strašně moc. Ale třeba Leoš Čermák v Kometě Brno je výborný kluk. Tady třeba Ondra (Veselý), nebo Čája (Petr Čajánek). To byly ikony zlínského hokeje. Pamatuji Pepu Štrauba nebo Míru Okála. Kapitánů jsem tady zažil dost. To byly osobnosti a mužstvo za nimi stálo a bojovalo pro ně. Doufám, že roli zvládnu a budu se snažit být mužstvu prospěšný.

Dá se něco od nich vzít, nebo budete svůj?
Ne, budu dělat to samé, co dosud. Hlasitý jsem, když je potřeba něco říct, řeknu. Ale ze zkušenosti všeho moc škodí, takže je potřeba někdy zachovat i chladnou hlavu a uklidnit mančaft.

Takže bouchnout do stolu a zařvat, to vám problém nedělá, ne?
(směje se) Mám takové výlevy jednou, dvakrát za sezonu. Ale doufám, že toho bude co nejméně. Nemusím to být ani já, ale někdy je to potřeba do toho prásknout, aby se mužstvo probudilo a kluci si uvědomili, že je něco špatně.

Budete dělat něco jinak než předchozí kapitán Ondřej Veselý?
Myslím, že ne. Ondra tým vedl dobře. Dotáhl ho k dobrému umístění. Budu se ho snažit jedině překonat. (směje se)

Jaké máte první dojmy a pocity po první čtvrteční výhře nad Jihlavou?
Hra super, ale obě mužstva stálo utkání spoustu sil. Zápas v těchto podmínkách je strašně náročný. Led je těžký, stojí to dvakrát tolik sil, co normálně. Jde se z plného tréninku, takže je to hodně únavné. Musíme si zvyknout na návyky, které je nutné mít do ligy zažité, a bude to fungovat.

Jak zapadli noví hráči do kabiny?
Myslím, že dobře. Jsou to fajn kluci. Střelecky se prosadili, takže to z nich spadne a předvedou nám daleko víc. Budeme od nich potřebovat góly, které nám zmizely odchodem Šťávy (Šťastného) a Bukyho (Bukartse). Je to sice spoustu bodů, ale zase přišli kvalitní kluci, kteří je dohromady mohou nahradit. Když to bude fungovat, chytat bude Sedlo (Sedláček), tým má sílu.

Dá se už mluvit o ambicích a cílech?
Každý má cíl se dostat do desítky, dostat pod sebe čtyři mančafty. A pak už je to poloviční úspěch a už se hraje o bonus navíc. Sezona bude mít nějaký vývoj a až podle toho si můžeme určovat nějaké ambice.

Co říkáte na výkony nových hráčů?
Každý má své parametry a svou sílu. Někdo dobře, bruslil, Polda (Poletín) zase ukázal svou tvrdou střelu. Tam byla skoro díra v bráně, Kuldis (Kulda) předvedl zase dobré bruslení, ta samá paráda Hermoš (Herman). Ale je to první zápas. Všichni jsme se spíš kvůli ledu trápili.Kapitáni Zlína
Miroslav Pavelka
Jaroslav Stuchlík
Zdeněk Poláček
Zdeněk Landa
Bohumil Kožela
Josef kožela
Karel Heim
Ladislav Maršík
Antonín Plíhal
Zdeněk Čech
Jiří Vodák
Eduard Novák
Miloslav Sedlák
Antonín Stavjaňa
Zdeněk Venera
Rostislav Vlach
Luděk Čajka
Zdeněk Albrecht
Jaroslav Otevřel
Miroslav Chalánek
Josef Štraub
Aleš Polcar
Miroslav Okál
Jaroslav Balaštík
Petr Čajánek
Ondřej Veselý
Tomáš Žižka
Pozn. všichni kapitáni Zlína/Gottwaldova od roku 1960 v nejvyšší soutěži.