„Venku nejsme pod tlakem, můžeme vyčkávat. Doma musíme tvořit, diváci chtějí vidět kvalitní hokej. Když dostaneme gól, za nepříznivého stavu je to pro nás těžké. Musíme otevřít hru a soupeř z toho těží," vysvětluje před dnešní bitvou proti pražské Slavii (od 17.30) možnou příčinu tolik rozdílných výkonů kouč beranů Rostislav Vlach.

Naposledy Zlín po soustředěném týmovém výkonu uspěl na ledě Komety, ačkoliv především v první části zápasu to nebyl ze strany beranů žádný beton styl. Zavřeli to až za příznivého stavu 3:0. „Nechceme být tolik pasivní a zkusíme být i doma aktivnější. Uvidíme, co to přinese. Ale samozřejmě to nesmíme otevřít úplně," upozorňuje.

Zlínu pomohlo, že se chytili tradiční střelci. Ať už to byl Jaroslav Balaštík, Antonín Honejsek, či Bedřich Köhler. „Je to dobře. Střelců tam moc nemáme. Každý gól pro nás je dobrý. Doufejme, že takhle budeme pokračovat a vydrží nám to na poslední dva zápasy do pauzy," věří úřadující trenér roku.

Především Balaštík se prosadil po 12 zápasech. „Gólů má relativně dost. Na jeho kvality ale mívá i víc. Chtělo to, aby se opět chytil. Nějaké šance měl, ale neproměnil. A to hráče srazí, nebo si přestane věřit," vysvětluje Vlach.

Velmi podobný případ je i Antonín Honejsek, který se vrátil k Čajánkovi do druhé formace a hned dva zápasy za sebou skóroval. „Je vidět, že se Tonda zvedl bruslařsky i střelecky. Snad půjde nahoru celý druhý útok. Potřebujeme, aby aspoň jedna pětka nás nějak vedla, a když se přidají dvě, bude to o to lepší," přál by si Vlach.

Úterní bitva proti Slavii je o to důležitější, že se berani mohou v případě výhry vzdálit právě pražskému soupeři na desátém místě zaručující předkolo na deset bodů. Zároveň budou mít klid na boj o elitní šestku a jistotu čtvrtfinále. „Když vyhrajeme, odskočíme. Vítkovice mají dva zápasy navíc a mohou odskočit o šest bodů. Každý zápas je již v této situaci důležitý," upozorňuje zlínský stratég, který stále nemůže počítat s Filipem Čechem. Naoppak připraven by mohl být obránce Oldřich Horák. Otazník naopak visí nad Daliborem Řezníčkem, který si z Brna přivezl tržnou ránu na prstu. „V pondělí pouze bruslil. Uvidíme, jak na tom bude před zápasem," nechtěl odhadovat Vlach naděje na start jednoho z klíčových obránců. (dan)

Technologie v akci. Začalo se měřit

Zlín – Už první dva hokejisté PSG Zlín Jiří Marušák a Pavel Kubiš byli v posledních dvou domácích zápasech pod přísným dohledem aplikací společnosti Itouch. Malé čipy měřící tep, rychlost či intenzitu bruslení a další ukazatele měli připevněny na helmách. „Něco jsem viděl ve výsledcích střelby, ale nijak podrobně jsme to nezkoumali. O pauze se tomu budeme moct víc věnovat," plánuje bližší seznámení s moderními technologiemi zlínský kouč Rostislav Vlach.

„Jsem zvědavý, jak výsledky dopadnou. Samozřejmě zápasy nám to nevyhraje, ale něco to ukáže ohledně připravenosti a kvalit hráčů. Nějaké ukazatele to jsou a musíme najít vhodnou cestu, jak jich využít," vysvětluje.

Ochotu klubu začít naplno využívat moderní technologie dal klub najevo i svolanou tiskovou konferencí, která je naplánovaná na zítřek. Po ní proběhne i praktická ukázka.