Vždyť letos v pátém zápase předkola play off vyřadili mistrovský Třinec, a tím posedmé v historii potvrdili svou dominanci.

„Tohle nebudu komentovat,“ pousmál se hlavní kouč Rostislav Vlach den před klíčovým duelem, jenž vypukne od 18.10.

Věděl proč. Nerad by totiž znamenitou bilanci zakřiknul. „Jde to mimo nás, jen to čteme v novinách. Ale tým je tady úplně jiný. Je to jen nějaká statistika, kterou nevnímáme,“ tvrdil i útočník Ondřej Veselý.

Odvážnější však byl forvard Marek Melenovský. „Kdyby se historie opakovala, nebylo by to špatné. Asi to nebude náhoda. Mužstvo je psychicky silné a snad to zvládne i nyní,“ vypozoroval Melenovský.

Nic jiného beranům ani nezbývá. Trumfy totiž drží v ruce Plzeň, která na domácím ledě letos v play off ještě nezaváhala. Ba co víc, Zlín na jejich stadionu nevyhrál dlouhých osm zápasů.

Máme to v hlavách. Nejde to ale takhle do nekonečna. Jednou se to zlomit musí. Mám takový pocit, že to čekalo na tenhle zápas,“ burcuje Melenovský.

Berani rozhodně mají odhodlání a formu postoupit dál i přes Plzeň, která je podle průběhu zápasů v sérii na západě Čech k poražení.

„Jde vidět, že v mužstvu je síla. Sebedůvěra vzrostla a chtěli bychom to dotáhnout do vítězného konce. Mužstvo je v pohodě, a i nepříznivý výsledek je schopné zvrátit,“ uvědomuje si kouč Vlach.

Není možné přehlížet ještě jeden fakt. Jestliže se berani střetli v minulosti s Plzní, vždy z toho bylo extraligové finále. Proč na minulost nenavázat také dnes?

O nasazování brankářů rozhoduje intuice, tvrdí Vlach

I přes vlnu kritiky během sezony ze svého záměru a přesvědčení neuhnul ani 
o píď. Nenechal se ovlivnit názory veřejnosti. A nyní si může kouč hokejistů Zlína Rostislav Vlach mnout ruce. I v play off se totiž gólmani Jakub Sedláček a Luboš Horčička ve zlínském brankovišti točí.

„Strategii nasazování ale nemůžu prozradit. Nemá to žádný řád. Řídím se intuicí 
a poznatky, které jsem posbíral během sezony,“ říká Vlach.

Že Sedláček v pátém čtvrtfinálovém zápase v Plzni (2:3 sn) odchytal parádní zápas a držel tým až do nájezdů nad vodou? V šestém duelu doma již seděl na střídačce pod dekou. „Přemýšlel jsem nad tím, ale vědu jsem z toho nedělal,“ pousmál se tajemně Rostislav Vlach.

Otázku brankářů úzce řeší 
i s jejich trenérem Richardem Hrazdirou, který má o jejich pohodě a formě dokonalý přehled. „Dobře je zná, proto se 
s ním radím a nějaké věci si nechám vysvětlit. Rozhodnout se ale musím sám,“ ví Vlach.

V play off mu jeho taktika vychází. Ať už chytal kterýkoliv z nich, pokaždé svůj tým vydatně podržel. „Vždycky je to ale loterie, ne vždy se trefím. Ale ať už chytal kdokoliv, fiasko to nikdy nebylo,“ soudí.

Během sezony byla otázka zlínských brankářů často propírána. Fanoušci měli jasno. „Jedničkou měl být Horčička, je jistější,“ šířilo se po celém hokejovém Zlíně. Jenže Sedláček veškeré pochyby o své výkonnosti v letošním play off smetl ze stolu. Byl to on, kdo bravurně vychytal mistrovský Třinec. „Sedlo má do budoucna perspektivu, pomalu získává zkušenosti. Je to jeho třetí sezona a výkony jdou nahoru,“ všiml si trenér beranů.

„Luboš mu v lecčems poradí a hecují se. Oba trénují trochu jiným stylem. Sedlo trénuje intenzivněji, Luboš o tom více přemýšlí,“ srovnává oba své muže s maskou.

Ani podle nálady a projevů je prý do zápasů nenasazuje. „Nejde to takhle určit. Luboš je tišší, skromnější a nijak z řady nevyčnívá. Kuba je naopak ambicióznější. V bráně je místo jen jedno. Takhle bychom to dělat nemohli,“ říká Vlach.

Ten své rozhodnutí, kdo bude chytat, brankářům oznámí vždy před rozbruslením, zatímco do médií mlží. Taktický tah mu však vychází znamenitě. „Komunikace mezi námi probíhá vždycky. Nerozhodnu striktně a bez vysvětlení,“ přiznává šéf zlínské střídačky.

„Jen jednou nebo dvakrát jsem se zkušenějších zeptal na názor, vyslechl jsem si ho, ale rozhodnout jsem se musel sám,“ přiznal Rostislav Vlach.

Pro samotné brankáře je však situace složitější. „Gólman potřebuje chytat a cítit od trenéra důvěru. Vyrovnávají se s tím ale dobře a snad jim to vydrží,“ přeje si Vlach. 

Útočník hokejistů Zlína Marek Melenovský vysvětluje, proč sám na ledě vyhledává konflikty: Je potřeba soupeře rozhodit

Co chvíli se na ledě pošťuchuje s protihráči. Doslova jim pije krev, jen aby je rozhodil a vyvedl z koncentrace. A ještě forvard hokejistů Zlína Marek Melenovský stíhá střílet důležité góly nebo je připravovat pro své spoluhráče. Jako v pondělí, kdy otevřel skóre a další dva góly připravil. Forma a chuť pelhřimovského rodáka roste s důležitostí zápasu. Za posledních dvacet dní berani sehráli devět těžkých zápasů. Únava? Vyčerpání?

„Ne, cítím se výborně. Osobně mi ani síly neubývají. Čím víc hraji zápasů, tím se cítím lépe. Jdu se poté vyklusat a jsem v pohodě,“ hlásí den před sedmým rozhodujícím zápasem čtvrtfinálové série s Plzní Melenovský.

Jaké jsou šance obou týmů na postup? Má Plzeň výhodu v domácím zápase?

Neřekl bych. Sedmý zápas je už těžký pro všechny. Záleží, jak si kdo tíhu okamžiku srovná v hlavě a jak který tým k zápasu přistoupí. Kdo to dokáže lépe, vyhraje.

V čem jsou rozhodující sedmé zápasy specifické?

Je to nervózní opatrný hokej. Rozhodně se nebude hrát nahoru dolů. Každý se bude bát chyby a všichni budou hrát na jistotu. Proto se nedá čekat moc pohledný zápas, ale je to sedmé rozhodující utkání. Kdo bude trpělivější, bude slavit.

Jste ještě z vypjatých bitev trochu nervózní?

Ne, máme tady dost starých a zkušených hráčů. Hodně kluků zažilo vypjaté zápasy, takže se nemáme čeho bát.

Co by mohlo rozhodovat pro vás?

Jsou pod větším tlakem. My jsme už jednu sérii vyhráli. Oni ale ještě ne a jsou v očekávání. To by mohla být naše výhoda. Kdyby se nám podařilo jít do vedení, lidé by na ně pískali a tím by je hodně znervóznili.

Cítíte na zkušenějších hráčích Plzně, že jsou nervóznější a podrážděnější?

Určitě. Nervozita na nich jde vidět. Je to jen plus pro nás. Kdybychom v zápase vyhráli, byli by ještě víc.

V pondělí se vám povedlo párkrát vykolejit rebela Radka Dudu. Byl záměr jej poškádlit?

Ano, zkouším tam všechny. Nejen Duda, ale i Vykoukal, Modrý, Venca Pletka byli hodně podráždění. Je třeba si do nich šťouchnout a rozhodit je.

Ale s Vykoukalem to vypadalo, že se do sebe pustíte pěstmi.

Neřekl bych. To je jen takové štěkání. U rvačky hrozí stopka, nějaký trest, což by nebylo rozumné.

Cítíte, že máte více sil?

Máme sílu, jde to vidět. Ale každý zápas je jiný. Bruslařsky jsme na tom dobře. Taháme za jeden provaz, což je důležité.

Prý jste hodně diskutovali nad termínem odjezdu. Je to pravda?

Po dohodě jsme zvolili úterý. Padl i návrh, že bychom jeli až v den zápasu, ale nebylo by to rozumné. Abychom něco změnili, posunuli jsme alespoň o kousek čas odjezdu. Nepojedeme tedy v jednu hodinu jako posledně, ale o deset minut později. Ale hotel zůstává stejný. Plzeň také vyměnila hotely a nepomohlo jí to. V tom to tedy nebude.

V sérii zatím máte víc osobností, které se prosazují, zatímco 
v Plzni je to jen Straka.

Ale zase jsou tam jména, je tam obrovská zkušenost. Nechtěl bych to podceňovat. Na každého si musíme dát pozor.

Vnímáte jako hráč třetí formace, že musíte také góly pomoci týmu?

Všichni se musí přičinit. Ať už padnutím do střely nebo střelbou. Čímkoliv chcete být týmu prospěšný. Když je to gól, je to jen plus.

Jak vnímáte mnohdy nečekané střídání a nasazování brankářů?

To jde mimo nás, rozhodnout se musí trenéři. Zatím to ale funguje. Ani na jednoho není vyvíjen enormní tlak, naopak je rozložený, což je pro ně velké pozitivum. Ani na hráče není takový nápor na psychiku jako na brankáře. Když totiž gólman udělá chybu, může být konec.