„Nebavil bych se furt o nějakých bodech," žádá Leška i s odkazem na svého bývalého parťáka Bedřicha Köhlera, který se zatím v polovině extraligového peletonu ani jednou střelecky neprosadil.

K vaší spolupráci s Jaroslavem Balaštíkem vám návrat Ondřeje Veselého do formace ale prospěl. Co říkáte?

Vyplynulo to ze situace. Rosťa k nám dal jednou Ondru a šlo nám to. Nyní je s námi Ondra, uvidíme, jak nám to dlouho vydrží. Ondra je typově jiný hráč než Béďa. Bruslař, chytrý hokejista. Hraje se s ním výborně. Béďa je zase bojovník, který do všeho vletí po hlavě.

Nechybí vám v tomto směru ve formaci právě Köhler, nebo jeho práci obstará Jaroslav Balaštík?

Myslím, že ano. Jarda se letos snaží hrát hodně fyzický hokej, takže tu práci obstará za něj. Ale teď hrajeme s Ondrou a za týden to může být jinak.

Netrápí se Bedřich Köhler, že v kolonce branek má zatím nulu?

Určitě ho to netěší, ale Béďa je super, že tohle vůbec nedává najevo. Snaží se makat a poctivě pracovat a věřím, že když člověk na to tímto způsobem reaguje, že se to v dobré obrátí.

Právě on ale na ledě pomáhá týmu černou prací, která nejde tolik vidět jako kanadské body. V čem je prospěšný?

Tým je poskládaný, každý v něm má svou úlohu a hrajeme dobře, daří se nám. V tabulce jsme tam, kde chceme být. Jestli někdo momentálně nedává góly nebo se mu nedaří, vůbec bych to neřešil. Béďa je tam přece od toho, aby dohrával hráče, hrál obětavě a pracoval pro tým.

Jasně, ale ještě před dvěma sezonami byl nejlepší střelec týmu.

A za následující dvě sezony to může klidně zopakovat a může být zase nejlepší. Hokej je pořád týmový sport a statistika by měla být jedna, a to pohled na tabulku.

Výborně vám jdou zatím přesilovky a někdo může mít pocit, že Martin Hamrlík ani nechybí. Jaký z toho máte pocit?

O Larrym se nebudeme ani bavit. Je jasné, že chybí. Jirka Marušák je ale také typ beka, který umí dobře a tvrdě vystřelit. Hlavně i druhá pětka hraje výborně přesilovky. Právě oni dávají hodně gólů. Čája (Čajánek) s Holasem (Holík) a Honejsem (Honejsek), Tesilem (Tesařík) a Zámkem (Zámorský) hrají výborně.

V čem tedy Hamrlík nejvíce chybí?

V překvapivé rozehrávce. Uměl hodně improvizovat. Nehrál, co máme nacvičené, ale dokázal to změnit a když to bylo obsazeno, přehrál to na volného hráče, i když jsme na to nebyli domluvení. Ale i nyní se přesilovky snažíme hrát přibližně stejně.

Přijde mi, že jste až příliš často vylučovaní. Je to i váš pocit?

Ano, taky si myslím, že jsme někdy zbytečně a často vyloučení. Já o tom vím a snažíme si to i v kabině říkat. Zatím se nám toho nedaří vyvarovat.

Čím to podle vás je?

Je to o osobním sebeobětování. Každý občas musí skousnout křivdu na ledě a neoplácet, nevztekat se. Je to o sebekontrole.

Není to i o tom, že si až příliš pomáháte drobnými fauly, místo toho, abyste udělali krok navíc?

Tady si myslím, že bruslení nám problém nedělá. Ale spíš je potíž v sebeovládání. Je to o hlavě. Člověk se na to musí zaměřit a něco vydržet.

Třeba Petr Čajánek se v úterý na ledě Litvínova příliš neovládl, když atakoval soupeře do oblasti hlavy a krku a ve třetí třetině byl vyloučen vyšším trestem na 2 + 10 minut.

Teď jsem neměl na mysli jeho. On je dost zkušený na to, aby v pravých chvílích zbytečné fauly nedělal. Někdy se prostě stane, že se člověk neudrží a dostane „zkrat".

Vy s tím problém nemáte, že?

Snažím se krotit. Myslím, že to jde vydržet. Hrály tady týmy, které nebyly vylučované. Třeba s Hradcem Králové. Možná jsme měli jednu nebo dvě přesilovky v zápase a jde vidět, kde jsou v tabulce.

V Litvínově byl například poměr vyloučených 2:9 ve váš neprospěch. Nepřipadá vám poměr trochu zvláštní?

Když se na to podívám, tak ano. Ale od toho je tam rozhodčí, aby to posoudil. Dvě vyloučení tam byla sporná, ale měli bychom si na to dávat pozor a v závěru zápasů se jich vyvarovat.

Po odehrání poloviny soutěže jste pátí se ziskem 46 bodů. Vládne spokojenost?

Určitě. Plníme si svůj cíl, který máme vytyčený za každou čtvrtinu získat. Už máme dokonce něco nahraného navíc. Body sbíráme průběžně. Zatím je to bez větší krize. Zatím plyne sezona v poklidu a podle toho vládne i nálada v kabině. Vždycky je lepší, když se vyhrává.