„Rozhodně pro mě ale nejsou oblíbeným soupeřem," tvrdí 33letý forvard Čech, který se na jaře zařízl do dějin památnou trefou deset vteřin před koncem základní hrací doby sedmého zápasu finále.

Proč je nemáte rád?

Jsou z daleka, je tam náročné cestování. Navíc mi nesedí ani jejich herní styl. Je pěkné, že jsem jim dal gól, ale to je vše. Někteří hrají čistě a přitom důrazně. To je v pořádku, ale jsou tam i tací, kteří hrají za hranicí pravidel. Bohužel jim to navíc prochází.

Komu třeba?

Například panu Dvořákovi. Ten tam měl v neděli několik sporných zákroků. Bohužel je ale rozhodčí posoudili jinak, než bychom chtěli.

Ve Zlíně se vám proti nim hraje lépe?

Ano, ale mně se všeobecně proti komukoliv mnohem lépe hraje doma. Cestování autobusem mi totiž celkem dost vadí. (Úsměv.)

Třeba Hollweg tam měl v neděli hned několik střetů, ale ty byly na rozdíl od jiných v rámci pravidel. Potkal jste se s americkým pořízkem osobně?

Ty jeho zákroky byly opravdu v pořádku. Hraje tvrdě, ale včera i čistě. Párkrát jsme se potkali i na ledě. Viděl jsem ho na střídačce, tak jsem se při střídání stihl připravit.

Před vaším gólem při vlastním oslabení vás krásnou přihrávkou našel Petr Holík. Byl to jeho poloviční gól, že?

Jo, zachytili jsme brejk, šli jsme dva na jednoho. Dal mi to pěkně na hůl. Nebylo těžké zakončit.

Také Pavel Kubiš skóroval v početní nevýhodě. Je na to nějaký recept, nebo je to o štěstí?

Někdy se to tak sejde a padne to tam. Zase jsme nebyli schopní dát gól při rovnovážném počtu hráčů na ledě ani v přesilovkách. Těch jsme také ale moc neměli. Víceméně jsme hráli často v oslabení, tak to někdy takhle vyjít musí.

Je to větším prostorem, nebo tím, že soupeř není v přesilovce tolik důsledný do obrany?

Nevím. Když v oslabení nehrajeme často, je pravděpodobné, že gól dáme. Ale jinak jich v oslabení opravdu dávat moc nebudeme. Je špatné, že jsme často vylučovaní. V přesilovkách pak je do defenzivy pozornost soupeřů menší. Pak se to takhle někdy sejde.

Letos jste už nastřílel pět gólů. Cítíte se na překonání svého osobního maxima z loňské sezony?

Za góly jsem rád. Byl bych rád, kdybych to posunul ještě někam dál. Ale nijak to nesleduji a nelpím na tom. Budu rád, když jako tým uděláme nějaký slušný výsledek.

Včera jste inkasovali všechny tři góly během necelých šesti minut druhé třetiny. V čem byl problém?

To kdybych věděl. Dlouho byl bezbrankový výsledek, a když jsme dali gól, tak jsme si asi mysleli, že pak náskok budeme bránit jako celý zápas. Ale ještě v té své samé přesilovce vyrovnali. Byla to smůla, ale rozhodilo nás to. Ztratili jsme ostražitost a pozornost a padl tam další smolný gól. Ten nás úplně rozložil a přidali ještě jeden.

Nedávno jste měl určité zdravotní problémy. Už jste v pořádku?

Ano. Měl jsem žaludeční problémy. Asi jsem něco špatného snědl a měl jsem střevní virózu.

V pátek vás čeká rozjetá Sparta, jak ji chcete přibrzdit?

Pokud možno, tak co nejvíc to půjde. Rádi bychom vyhráli. Proti Spartě to je vždycky svátek. Doufám, že přijde plný stadion a podpoří nás. My se budeme snažit podat co nejlepší výkon. Můžeme slíbit, že se budeme snažit. Jestli nám tam něco spadne nebo ne, je věc druhá. Musíme tomu jít naproti, pak bude šance větší.

Ve Spartě již třetí sezonu působí bratři Rachůnkové. Jste s nimi nějak v kontaktu?

Osobně s nimi ve spojení nejsem. Ale nevím, jestli někdo další z kluků s nimi komunikuje.

Čechova maxima

2007/2008 - 3 góly (0 v play off)

2008/2009 - 1 gól (0 v play off)

2009/2010 - 7 gólů (+1 v play off)

2010/2011 - 6 gólů (nehrál)

2011/2012 - 1 gól (0 v play off)

2012/2013 - 8 gólů (+4 v play off)

2013/2014 - 6 gólů (odehrál 16 ze 24 dosud odehraných zápasů)