Byl to on, kdo v úterý v Litvínově zastavoval vlastním tělem střely. Jednu dostal do ramene, pláchl do brejku a měl na hokejce tři body, po druhé se svíjel s bolestivými grimasami na ledě.

Ptáte se, zda je to normální? Pro tyhle novodobé gladiátory je. Nejde totiž jen o body, ale triumfy, peníze, prestiž a uznání. A to pro ně není zrovna málo.

Rodina se o vás ale asi bojí, co?

Hlavně máma. Ta na hokej ani nechodí, protože má o mě strach. Už ví, jak to s mými zraněními bývá. Takže hokej ani nesleduje v televizi.

Nevyčítá vám, že jste se na hokej dal?

Ne, to vůbec ne. Ale strach má velký.

A vy se o sebe bojíte?

Když jsem si pak sedl na střídačce, říkal jsem si, že kdybych to dostal do zubů, byl by to malér. V té chvíli je to ale jedno. Nad tím nepřemýšlíte. Snažíte se jen zastavit puk, i když je to tvrdé.

Je recept na to, jak správně lehnout do střely?

Nohama jít do puku a hokejky, aby vás to netrefilo do měkké části těla. Do břicha, krku nebo hlavy. Jde hlavně o to, abyste to nohama chytil. Před bránou, jak jsem to dostal do ramena, si už nevybíráte, jak do střely skočíte. Snažíte se jen zastavit puk.

Dá se vůbec v té rychlosti na ledě přemýšlet, zda do té střely jít?

Nepřemýšlím nad tím, ale snažím se, aby mě to netrefilo do obličeje. Když jsme hráli doma s Třincem, trefil mě Bonk do kolene a bolelo to dost. My ty střely musíme chytat. Když se podíváte na NHL, tam je to úplně normální. My se o to také snažíme.

V úterý v Litvínově to byl záměr, nebo vás to trefilo?

Chtěl jsem střelu chytit. Dostal jsem to do ramena. Musíme gólmanům pomáhat. Zvlášť když je nerozhodný stav, střelu musíte zblokovat. I když to trochu bolí.

Jenže podruhé už jste se na ledě svíjel. Kam jste to schytal?

To už jsem dostal do nohy, když jsem chytal střelu Posmyka. To bolelo dost. Ten má totiž pořádnou ránu.

Od 9. kola hrajete ve druhé lajně, zatímco vedle vás se hráči střídali. Jste za větší prostor na ledě rád, že?

Čas na ledě mi vyhovuje. Na přesilovky nechodím a trenér mě naopak začal dávat na oslabení. Tohle mi sedí, když párkrát chytím. Když na přesilovky chodí Tonda Honejsek nebo se hraje čtyři na čtyři a já na ledě nejsem, to mi nevadí. To jsou ofenzivní hráči a vynikající hráči. Takhle mi to sedí. Když je ice-time rozumný, tak je jedno, jestli hraji ve druhé nebo čtvrté lajně.

Vedle vás se na pozici centra prostřídali Petrové Čajánek s Holíkem. Čím jsou odlišní?

Holas je víc konstruktivní, ale Čája víc řekne, co po mně chce, a hraje hokej, jak má vypadat. Ví, kdy má být brzda, tam zase dobruslit situaci. On už to má zažité z NHL nebo KHL. Holas mi také řekne, jak mám najíždět a co by po mně chtěl. Čája je jen jeden. Když jste s ním na ledě, vyždímá z vás úplně všechno. Holas vás zase najde snad z každé situace.

Tím je hodně podobný Petru Leškovi, se kterým jste také na začátku sezony chvíli hrál?

No jasně, oba jsou šikovní a chytří hráči. Holas je k tomu ještě bruslař a jednou z něj může být nástupce za Lešouna. Holas je výborný hokejista, ale Lešoun pořád také. Oba jsou konstruktivní a centr by takový měl být.

Po polovině soutěže jste pátí, 46 bodů. Jste spokojený?

Určitě. Máme ještě rezervu, ale chceme dál sbírat každý bod, který se naskytne. Šestačtyřicet bodů je krásných.

Z Litvínova jste mohli mít ještě o dva body víc, kdybyste proměnil proti brankáři Francouzovi svůj únik. Co se nepovedlo?

Mrzelo mě to moc. Chtěl jsem mu to dát nad hokejku, nepodařilo se mi ideálně zakončit. Dojížděli mě a střela mi nesedla, jak jsem chtěl. Chybělo deset čísel mezi hokejkou a betonem. Trefil jsem ho do hokejky. Bohužel. Ale dojíždějící hráči zakončení nijak neovlivnili.

Vy jste si je totiž šikovně odblokoval tělem.

To ani nevím. Ani netuším, kde přesně byli. Jestli jsem jim ujel nebo mě stíhali. Nijak jsem to nevnímal, hlavně jsem se snažil zakončit. Místo tam bylo, ale netrefil jsem to, jak jsem chtěl.

Dnes mohou přibýt další body, když zvítězíte nad Kladnem, které naposledy porazilo pražskou Slavii, ale předtím třikrát v řadě prohrálo. Čím jsou pro vás nepříjemní?

Mají nepříjemný útok. Třeba Pateru, Tenkráta a Hlaváče, což je velká síla. Jsou na tom dobře bruslařsky a bojují. Pokud se jim v bojovnosti nevyrovnáme, bude těžké s nimi hrát. Oni nás mohou porazit jen tím, že budou víc bojovat. A to nesmíme dopustit.