„Přestože summit dávno skončil, stále se nám prodražuje. Špidla si totiž nechává psát na otevřený účet akce nové a nové položky, jako jsou noblesní večeře, luxusní ubytování, ozdravné kúry a koupele,“ stěžuje si vedoucí Úřadu vlády, který ministriádu organizoval, Jan Novák.

U Špidly se bohužel projevila nešťastná česká povaha, využít do posledního drobku jakéhokoliv pozvání, které je na cizí účet.

„Když summit končil, Špidla prohlašoval, že v Luhačovicích je dobře, a že ho odtud jen tak nikdo nedostane. Vymlouval se přitom, že chce v letovisku detailně prostudovat možnost závodních rekreací pracujících a odborářů z unijních států,“ dodal Novák.

Mnozí kolegové z Evropské komise i někteří evropští ministři přitom eurokomisaře vyzývali, aby odjel v řádném termínu s nimi, ale marně.

„Tak už pojeď, Vladimíre, vždyť to bude trapné, je tady dál vyjídat,“ přesvědčoval Špidlu, samozřejmě plynnou angličtinou, například lucemburský ministr Francois Biltgen.

Eurokomisař se však umluvit nedal.

„Ále, u nás je to takhle normální a navíc v Bruselu jsem se taky lecčemu přiučil,“ hájil své drobné příživnictví Špidla.

Po určitou dobu se jeho prodloužená návštěva zamlouvala starostovi Luhačovic Františku Hubáčkovi, ale po pár dnech změnil názor.

„Upřímně, řada občanů si u nás oddechla, když před lety přestal být českým premiérem. Teď, když ho dlouho mají na očích, někteří na něj chytají alergii,“ podotkl Hubáček.

Na nekončící přítomnost eurokomisaře si stěžuje i ředitel luhačovických lázní Josef Krůžela.

„Pravda, někteří zahraniční hosté jsou přítomností politické celebrity potěšeni. Otázka je ale, jestli nám všechny koupele a vypitou vincentku Úřad vlády opravdu zaplatí,“ poznamenal.

Jeden z kohoutků s léčivou vodou prý Špidla vyloženě okupuje.

„Dočasně jsme ho proto museli přenechat výhradně jemu a kvůli omezení teď nelze z pramene vůbec stáčet do lahví,“ posteskl si Krůžela.

Přes opakované žádosti mnohých, aby už opustil lázeňské město, se ale Špidla stále k odchodu nemá.

„Ještě chci zůstat nejmíň měsíc,“ podotkl včera po páté skleničce vincentky. Jedinou možností, jak se ho zbavit, tak zřejmě podle starosty Hubáčka bude nechat jej z města vyhostit.

„Šance na jeho odchod jinak vidím, jen pokude Evropská unie uspořádá brzy někde jinde další velkou žranici pro vrcholové politiky,“ povzdechl si starosta Hubáček.

Informace uvedené v tomto článku se nezakládají na pravdě.