Hozené rukavice pořádání prestižní sportovní akce se chopil Zlín. „Je to skutečně tak. Potkali jsme se s Katkou Neumannovou (šéfkou organizačního výboru – pozn. redakce) v samoobsluze a ona si mi postěžovala, že není kde závod uspořádat,“ přiblížila primátorka Zlína Irena Ondrová. „Tak jsem prostě zavolala pár lidem a zjistila, že pro nás nebude problém závod zorganizovat,“ dodala.

Kardinálním problémem bylo i ve Zlíně zajištění sněhu. To však město vyřešilo zcela originálně ve spolupráci s krajskými hasiči. „Jak si jistě všichni dobře pamatují, před dvěma lety jsme vydali nařízení, podle něhož byli lidé povinni mít v průběhu Vánoc doma hasicí přístroj. A obyvatelé Zlínského kraje se pokyny řídili a minimaxy si zakoupili,“ popisuje mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček.

„No a teď po dvou letech jim vypršela doba použitelnosti, takže nám ty staré sněhové přístroje museli odevzdat k likvidaci. Je jich zhruba devadesát tisíc kusů,“ pokračoval Mitáček a vysvětlil, že tyto přístroje jsou většinou stále funkční, a tedy schopny produkovat sníh.

„My postupně od hasičů ty přístroje odvážíme, vystříkáme z nich sníh a ten pak rozvážíme na budoucí trať,“ popsal ředitel Technických služeb Zlín František Kostelník. Prázdné červené hasicí přístroje pak budou použity jako značení kolem tratě. „Vzhledem k tomu, že cesty jsou tuto zimu zcela sjízdné, se mohou přípravě závodu věnovat všichni naši silničáři,“ dodal Kostelník.

Snad největší radost z vyřešení situace má Kateřina Neumannová. „To, co Zlín udělal pro lyžařský sport, je neuvěřitelné,“ konstatovala se slzami dojetí v očích. „Nikomu to neříkejte, ale vážně uvažuju, že sem přesunu i mistrovství světa v roce 2009,“ pošeptala na závěr redaktorovi Zlínského deníku.

Informace uvedené v článku se nezakládají na pravdě