„Podej čertu prst a ukousne ti celou ruku,“ okomentoval invazi známý bojovník proti cizím vojskům, zpěvák Michael Kocáb. Tanky a obrněná vozidla začaly už za tmy kontrolovat strategicky důležité body v okolí Zlína. Mezi prvními otrokovické a holešovské letiště, kde stále přistávají těžké letouny Herkules s posilami, zbraněmi a municí.

„Zachovejte klid a neklaďte okupantům odpor,“ stačili jen vzkázat občanům vedoucí představitelé zlínského magistrátu a Zlínského kraje. Ozbrojenci je vzápětí eskortovali do New Yorku. „Američané chtějí, aby u nich zlínští politici pod dohledem dodatečně podepsali zvací dopis,“ sdělila mluvčí radnice Marie Masaříková. Invazi se už ve Zlíně snažila statečně vzdorovat primátorka Irena Ondrová.

„Bojím se ale, že mě umučí na Guantánamu,“ stačila jen říct, když ji vyváděli z budovy do terénního humvee. Hejtman Zlínského kraje Libor Lukáš se sám hrdinně přikoval řetězem ke dveřím Baťova mrakodrapu. „Tudy neprojdete! Zlínský kraj vám nedáme!“ bojoval proti přesile. Vojáci ho ale odstřihli a také odvezli.

Američané přerušili ve Zlíně vysílání regionální televize RTA, Televize Zlínsko, Radia Zlín, Čas i Kiss Publikum. Těžké boje jsou stále hlášeny před zlínskou pobočkou Českého rozhlasu. „Už k nám přivezli šedesát osm zakrvavených zraněných,“ popsala zmatek v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně její mluvčí Karla Havlíková.

Americké tanky převrátily a rozdrtily i několik trolejbusů MHD. „Naši řidiči chtěli zablokovat a zachránit střed města, ale nepovedlo se to,“ posteskl si ředitel Dopravní společnosti Zlín – Otrokovice Josef Kocháň.

Na zlínském náměstí Míru stále probíhá poklidná studentská demonstrace. „Lidem tu tečou z očí slzy, zpívají hymnu a bojí se, co bude dál,“ popsal situaci rektor Univerzity Tomáše Bati Ignác Hoza. Demonstranty přijela podpořit i zpěvačka Marta Kubišová. „Budu ráda, když mír zůstane s touto krajinou. Zlín i ostatní moravská a česká města ale asi čekají dlouhá léta v područí další mocnosti,“ doplnila pochmurně.

Michael Kocáb se ale už během shromáždění rozhodl, že to tak nenechá. „Zakládám novou skupinu Zlínský výběr, kdo jdete se mnou do odboje?“ promluvil k davům. Okamžitě pak začal přijímat stovky přihlášek zlínských vlastenců.

Martin Lavay