VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tipy na víkend: Folklor, slivovice nebo zabijačka u přehrady? Vyberte si

Zlínský kraj - Milovníci folkloru si jistě nenechají o víkendu ujít setkání pěveckých sborů v Rožnově pod Radhoštěm. Pokud mají děti, tak možná spíše Buchlovský slavíček.

15.3.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Vojtěch Podušel

Kdo je nakloněn více divadlu, pro toho jsou připraveny veselé příhody v podání Evy Holubové a Bohumila Klepla v Uherském Brodě. Ve Skašticích ochutnají slivovici a v Napajedlích přivítají o víkendu chorvatské hosty. Nabídka je více než pestrá… Už jste si vybrali?

Buchlovští slavíčci budou pět U Páva

Kde: restaurace U Páva v Buchlovicích

Kdy: neděle 17. března v 15 hodin

Nezadržitelně se blíží šestý ročník dětské pěvecké soutěže Buchlovský slavíček, která se v neděli odpoledne uskuteční v sále restaurace U Páva.

„Sedmnáct zpěváčků předškolního a školního věku bude při soutěži rozděleno do tří věkových kategorií. Zúčastní se i soutěžící, kteří zpívali v minulém roce, ale i vítězové z předchozích ročníků," informovala Pavla Večeřová, vedoucí Československého kulturního centra Buchlovice, které pěvecké klání pořádá společně se soubory Buchlovjánek a Děcka z Buchlovic.

Ještě než úderem patnácté hodiny dostanou dětští zpěváčci do varu publikum i porotu, absolvují dvouhodinovou zkoušku s cimbálovou muzikou Rubáš primáše Víti Preclíka. Ta bude pějící kluky a holky doprovázet i při soutěži.

„V závěru bude udělena cena pro absolutního vítěze i pro nejlepší zpěváčky v každé kategorii, ale také Cena muziky a Cena Nadace Synot," prozradila Lenka Rašticová, vedoucí foklorního souboru Děcka z Buchlovic.

Chantal Poullain zazpívá v Bojkovicích

Kde: klubu Maják v Bojkovicích

Kdy: sobota 16. března v 19 hodin

Na francouzské šansony v podání rodilé Francouzky se můžete v sobotu těšit v klubu Maják v Bojkovicích. Herečka a zpěvačka Chantal Poullain tam vystoupí od 19 hodin.

„Ke kvalitnímu zážitku přispěje také špičková hudební sestava jazzové trio Štěpána Markoviče," upozorňují organizátoři. Chantal Poullain v roce 2009 nazpívala desku Chansons. Ta obsahuje 10 francouzsky zpívaných šansonů a česky zpívaný duet s Oldřichem Kaiserem Co s námi bude dál.

Veselé příhody představí Holubová a Klepl

Kde: Dům kultury Uherský Brod

Kdy: neděle 17. března v 17 hodin

Herci Eva Holubová a Bohumil Klepl budou protagonisty humorného pořadu nazvaného S Evou a Vorvaněm aneb Z role do role. V něm se v neděli 17. března od 17 hodin představí ve velkém sále uherskobrodského Domu kultury.

„Diváci se dozvědí mnoho veselých historek, a to jak z jejich soukromého života, tak i ze života hereckého," lákají na představení uherskobrodští pořadatelé.

Karneval na Kyčerce

Kde: Lyžařský areál Kyčerka

Kdy: sobota 16. března od 10 hodin

Lyžařská sezona na Kyčerce vrcholí. Na sjezdovkách stále leží 30 až 60 cm sněhu. O víkendu navíc děti i dospělé čeká velmi atraktivní program.

„Všechny generace lyžařů zveme na sobotní velký maškarní karneval na naší sjezdovce. Registrace masek proběhne již v deset hodin dopoledne. Pak se všichni mohou těšit na dopoledne plné soutěží a zábavy. Nejhezčí masky z řad dětí i dospělých budou následně oceněny," upřesnil provozovatel areálu Otto Kořistka a doplnil: „Odpoledne pak bude pokračovat dětskou diskotékou v Iglú u Eskymáka. Ani dospělí ale samozřejmě o nic nepřijdou pro ně připravujeme večerní maškarní party za doprovodu nových i starých hitů."

Dostatečnou motivací k tomu, aby lyžaři doma hledali či vyráběli masky, je i to, že všechny masky budou moci lyžovat po celý den zdarma! Děti se navíc mohou těšit na prohlídku roleb, bagrů a záchranného vozu Horské služby.

Vzhledem k tomu, že meteorologové předpovídají na další dny velmi dobré podmínky, na Kyčerce jsou již nyní v plném proudu přípravy také na další sobotu 23. 3. 2013. „Dopoledne bude patřit krajskému přeboru registrovaných lyžařů žáků ve slalomu a obřím slalomu. Odpoledne pak budou pro veřejnost připraveny SYNOT TIP závody jako jeden z dílů Valašského poháru, který se pojede v kategorii žáků, juniorů i dospělých," upřesnil Kořistka.

Ve Skašticích budou ochutnávat slivovici

Kde: Stará hospoda ve Skašticích

Kdy: sobota 16. března od 15 hodin

Další ročník tradičního Josefovského koštu slivovice pořádá zítra obecní úřad ve Skašticích na Kroměřížsku. Uskuteční se od tří hodin odpoledne v tamní Staré hospodě, vzorky slivovice mohou zájemci přinést na obecní úřad do pátku.

„Letos se uskuteční už čtvrtý ročník této akce," upřesnil tamní starosta Richard Novák.

Návštěvníci se kromě slivovice mohou těšit také na stylové občerstvení: podávat se bude chleba se sádlem, škvarková pomazánka, kysané zelí, pivo, káva či čaj. Atmosféru pak zpříjemní také hra na harmoniku.

Fleret pokřtí v Kostelanech novou desku

Kde: Ranč Kostelany

Kdy: sobota 16. března od 20 hodin

Nová deska oblíbené folk-rockové skupiny Fleret se bude křtít na ranči v Kostelanech na Kroměřížsku. Obsahuje prý výběr těch nejlepších hitů za třicet let existence kapely, které byly vybrány podle hlasování fanoušků v mnoha hitparádách.

„Deska Umělci na šňůře určitě potěší všechny příznivce kapely. Místa na koncert je dobré si předem rezervovat v informačních centrech v Kroměříži, Uherském Hradišti anebo ve Zlíně," upozornila manažerka ranče Nikola Hofmanová. Slavnostní večer začíná ve dvacet hodin.

Luhačovická zabijačka u přehrady

Kde: areál Luhačovické přehrady

Kdy: sobota 16. března od 10 do 16 hodin

Nedaleko hráze Luhačovické přehrady se bude prvně konat zabijačka. Vstup na akci bude zdarma, moderovat ji má šéfkuchař Mirek Horák.

„Zveme všechny milovníky tradičních moravských specialit. Hodování bude spojené s bohatým doprovodným programem, který bude určený jak dospělým, tak i dětem," řekl Roman Kašpar, ředitel pořádající společnosti Luhačovické Zálesí.

Na prvním ročníku hodování do sytosti bude možné zažít řezníky v akci, ochutnat nejrůznější zabijačkové pochoutky, speciální menu pro děti nebo si zasoutěžit v broušení nožů či krájení cibule naslepo. Zahraje cimbálová muzika a každý návštěvník se zúčastní slosování o ceny.

Parním vlakem na Josefský jarmark do Rožnova

Kde: Vlakové nádraží Valašské Meziříčí vlakové nádraží Rožnov pod Radhoštěm

Kdy: sobota 16. března od 8.15 hod.

Návštěvníci tradičního Josefského jarmarku v Rožnově pod Radhoštěm mohou v sobotu využít speciální nabídku. Z Valašského Meziříčí vyjíždí historický vlak z poloviny minulého století tažený parní lokomotivou Matěj.

První jízda startuje z valašskomeziříčského nádraží o čtvrt na devět ráno. „Přistupovat je možno i po cestě. Vlak projíždí sedmi stanicemi," upozornili pořadatelé akce.

Nazpět se z Rožnova vrací krátce před desátou hodinou. „Druhá jízda z Valašského Meziříčí začíná o půl jedné," dodali organizátoři.

Děti do šesti let mají cestu zdarma.

V Rožnově se koná setkání pěveckých sborů

Kde: Společenský dům v Rožnově pod Radhoštěm

Kdy: sobota 16. března od 14 hodin

První ročník setkání pěveckých sborů se uskuteční v sobotu odpoledne v sále Společenského domu v Rožnově pod Radhoštěm.

Akce se koná k příležitosti ukončení Evropského roku aktivního stárnutí a mezigenerační solidarity.

V bohatém programu se divákům představí celkem osm těles. Vystoupí Dětské pěvecké sbory Základní umělecké školy Rožnov a Základní školy Hutisko-Solanec, soubor Juventus z rožnovského gymnázia, mužský sbor Rožnovští ogaři, sbory Pohoda z Valašského Meziříčí, Janáček z Frýdlantu nad Ostravicí a Téma paní Ivany Prokopové a také pěvecký sbor Rosénka, který působí při Klubu seniorů v Rožnově. Tento klub také celé setkání pořádá.

Koncerty pěveckých souborů začínají v rožnovském Společenském domě v sobotu ve 14 hodin.

Broučci v podání Dětské opery Zlín

Kde: Velký sál, Kongresové centrum Zlín

Kdy: neděle 17. března od 15.30 hodin

Pro rodiče s dětmi se tuto neděli uskuteční v Kongresovém centru už třetí koncert v sezoně. V loňském roce si provedení Brittenova Malého kominíčka našlo své příznivce mezi dětmi i dospělými. Proto Dětská opera Zlín pod vedením Josefa Surovíka předkládá jednoaktovou operu Václava Trojana podle předlohy Jana Karafiáta.

Kniha tohoto spisovatele a českobratrského evangelického faráře okouzluje již celé generace malých čtenářů svou poezií.

„Pokud k této pohádce přidáme líbezné melodie Václava Trojana, doufáme, že pohladí dětskou duši dvojnásobně," zvou pořadatelé.

Chorvatský národní hrdina míří na zámek v Napajedlích

Napajedla - Josip hrabě Jelačić Bužimský, generál a chorvatský místodržící, příslušník významného šlechtického rodu Jelačićů, bude mít svou pamětní desku na zámku v Napajedlích.

Tento muž se zasloužil o zrušení nevolnictví a vyhlásil první volby do Chorvatského sněmu. Je také slavným vojevůdcem v habsburské monarchii.

Slavnostní odhalení desky se koná zítra v 11.15 hodin za přítomnosti chorvatské delegace spolu s chorvatským velvyslancem z Prahy, zástupců města Napajedla a Zlínského kraje.

Rodina Jelačićů je úzce spojena s dějinami chorvatského národa. Po čtyři staletí byli příslušníci tohoto rodu válečníky, významnými hraničářskými důstojníky, vysokými vojenskými veliteli, státníky, kněžími, buditeli, filantropy a spisovateli.

Bán Jeláčić Budžimský se narodil 16. října 1801 v Petrovaradínu v regionu Srijem. V osmi letech studoval na Therezianumu ve Vídni, nejelitnější šlechtické škole své doby, kde získal vzdělání pro administrativní a vojenskou službu v rakousko-uherské monarchii. Od roku 1819, když jako výborný diplomant Therezianum opustil, započal závratný vzestup barona Jelačiće, co se vyznamenání, poct a úspěchů týče, a to nejen ve prospěch říše, které sloužil, nýbrž především ve prospěch chorvatského národa, jeho zájmů a změny jeho postavení.

Oženil se se Sofií a měli tam i svatbu

V Chorvatsku je oslavován jako národní hrdina. Jeho život se však pojí i se Zlínským krajem. „Bán Jeláčić se roku 1850 seznámil s hraběnkou Sofii Stockau, jenž se narodila 31. ledna 1834 v Napajedlích. Se Sofií se téhož roku zasnoubili a 22. července roku 1850 zde měli svoji svatbu," vysvětlila manažerka zámku Petra Psotková.

Pamětní desku na počest bána Jelačiće vytvořil chorvatský sochař Dragutin Grgas. „Delegace bude nejprve přijata starostkou na radnici a poté se kolem jedenácté hodiny přesune na zámek. Připraven je i slavnostní oběd včetně prohlídky zámku," dodává Psotková.

ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU

Autor: Redakce

15.3.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Fotbalisté Zlína (ve žlutém) v nedělním 11. kole  doma nečekaně vysoko podlehli Mladé Boleslavi 1:5.
11

Ševci inkasovali tři góly za sedm minut. S Mladou Boleslaví prohráli 1:5

Zlínští hokejisté (v modrém) v 16. kole extraligy doma hostili Liberec. Na snímku brankář Kašík

Kašík v euforii: Neskutečné. Straší nás minulé roky

AKTUALIZOVÁNO

Hokejisté Zlína předvedli další famózní finiš a zdolali Liberec

Další obrat dokonán! Hokejisté Aukro Berani Zlín dokázali dotáhnout další obrat. Tentokrát po dvou slepených gólech během 42 vteřin Liberec vedl 2:0. Jenže beranům stačily poslední dvě a půl minuty, aby vyrovnali na 2:2 Lotyši Robertsem Bukartsem a Ralfsem Freibergsem.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Výsledky voleb ze všech obcí v našem okrese

Emocemi a překvapeními nabitý volební víkend přinesl spoustu zajímavých změn, výsledků a reakcí. Tištěný pondělní Deník jich bude plný.  

Alena Gajdůšková: Radost mi kazí neúspěch, chci bojovat za pacienty

S rozporuplnými pocity se vrací do vrcholové politiky Alena Gajdůšková z ČSSD. „Z výsledků sociální demokracie jsem smutná a nešťastná. V kraji máme jediný mandát a získala jsem ho já. To je pro mě velice rozporuplné. I vůči Antonínu Seďovi, kterého takto ve sněmovně střídám a který byl vždycky slušným politikem,“ říká Gajdůšková.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení