Jarmark nabídne pojídání jitrnic i tradiční řemesla

Kdy: sobota od 8 hodin

Kde: Kulturní zařízení Hovězí

Na Kateřinský jarmark se mohou těšit zájemci, kteří v sobotu zavítají do Hovězí. Připraven pro ně bude pestrý program.

Kromě řezbářství, drhnutí peří, tkaní a zpracovávání vlny, paličkování, drátování a dalších prací budou mít návštěvníci možnost posedět při heligonce a zvěřinovém guláši. Valašský soubor Závršan také předvede ukázku tradičních zvyků a řemesel.

Chybět nebude ani soutěž v pojídání jitrnic a hudební doprovod. Děti potěší obchůzka čertů a Lucek.

Herec Pavel Liška povede dobročinnou aukci ve Vsetíně

Kdy: sobota od 17 hodin

Kde: mramorový sál zámku ve Vsetíně

Mramorový sál zámku ve Vsetíně se v sobotu v podvečer promění v aukční síň. Pracovníci Diakonie Vsetín zde uspořádají již pátý ročník Dobročinné aukce Domov. Licitátorem dražených děl bude známý český herec Pavel Liška.

Dražitelům se naskytne jedinečná příležitost pořídit originální vánoční dárek a zakoupit některé z téměř šesti desítek uměleckých děl či výrobků z tvořivých dílen diakonie. „Do aukce jsme zařadili například obrazy Františka Segrada či Miroslava Adámka. Vsetínský rodák a fotograf Jindřich Štreit nám daroval svou knihu fotografií s osobním věnováním vydražiteli," prozradila Jana Najtová z diakonie.

Mezi draženými věcmi se objeví též užité umění. Například keramické sady, pískované a ryté sklo, cínovaný šperk, svícen či zvon z kovu. Aukci obohatí také ručně šité hračky, háčkované ozdoby na vánoční stromek.

O zábavu i patřičné napětí se postará známý herec Pavel Liška, který dražbu povede. V doprovodném programu se představí kapela NOcA. Výtěžek dobročinné aukce využijí pracovníci vsetínské diakonie k pořízení nového vozu pro seniory ze svého denního stacionáře Zahrada.

V Kroměříži mají už poosmé taneční festival

Kdy: v neděli 24. listopadu od 8.30 hodin

Kde: Dům kultury v Kroměříži

Osmý ročník Kroměřížského tanečního festivalu se koná v neděli v Domě kultury v Kroměříži. Diváci se mohou těšit jak na latinskoamerické, tak i standardní tance.

Od půl deváté ráno vystoupí nejlepší páry z celé ČR ve věkových kategoriích od dětí přes juniory a mládež až po dospělé a seniory. Akci pořádá KST Swing Kroměříž ve spolupráci s Domem kultury, záštitu převzala i europoslankyně Olga Sehnalová. Vstupné činí sto třicet korun plné a devadesát korun zlevněné.

Akce ve Chvalčově nabídne vánoční inspiraci

Kdy: od pátku 22. do neděle 24. listopadu

Kde: Kulturní dům ve Chvalčově

Ukázky lidových řemesel a výrobky ze dřeva, slámy, korálků, drátků, papíru nebo včelího vosku: tím vším se mohou inspirovat návštěvníci víkendové akce ve Chvalčově na Kroměřížsku.

Ode dneška až do neděle se totiž v tamním Kulturním domě koná tradiční předvánoční výstava Adventní inspirace.

Kromě vánočních výrobků připravili organizátoři také bohatý kulturní program. Vystoupí například studenti kroměřížské konzervatoře, žáci ZUŠ z Bystřice pod Hostýnem, mažoretky z SOS Vesničky, soubor Rusava nebo třeba mladí vítězové tanečních soutěží.

„Zúčastní se kolem čtyřiceti prodejců, kteří představí své výrobky. Letos se Adventní inspirace uskuteční už poosmé," poznamenala spoluorganizátorka Jitka Dostálová.

Módní show: lidé různých profesí na jednom mole

Kdy: sobota 23. listopadu, 19.30 hodin

Kde: Panský dvůr v Kunovicích

Již počtvrté se osobnosti z Uherskohradišťska nejrůznějších povolání a zájmů sejdou na jednom přehlídkovém mole. Ve jménu dobré věci se na jeden večer stanou modelkami a modely. Benefiční módní show Hvězdy a móda se koná v sobotu 23. listopadu od 19.30 hodin ve společenském sále Panského dvora v Kunovicích.

Diváci se tentokrát mohou těšit například na Hanu Věrnou, II. vicemiss České republiky 2009, úspěšnou herečku z Vlčnova Evu Josefíkovou, místostarostu Uherského Hradiště Stanislava Blahu nebo na zpěvačku Terezu Habartovou. Ta svým zpěvem doprovodí část přehlídky.

„Jsme rádi, že někteří ze zúčastněných už vzali tuto akci doslova za svou, ať už se jedná o modelky a modely, nebo o firmy, které nám pro přehlídku zapůjčují oděvy. Ti všichni se večera účastní bez nároku na honorář," uvedla ředitelka Diakonie ČCE střediska CESTA Zuzana Hoffmannová.

První Adventní jarmark na hradě Lukov

Kdy: sobota 23. listopadu od 10 do 15 hodin

Kde: zřícenina hradu Lukov

Oblíbená hradní zřícenina Lukov nedaleko Zlína zve na kulturní novinku Adventní jarmark. Připravený bude na sobotu 23. listopadu od 10 do 15 hodin.

„Již nyní máme registrováno přes třicet stánkových prodejců tradičních výrobků. Do programu se zapojí Základní škola Lukov a Domov dětí a mládeže Astra s tvůrčími aktivitami pro děti. Chybět nebudou ani ukázky řemesel a bohaté občerstvení," zve k návštěvě Jiří Holík, předseda pořádajícího Spolku přátel hradu Lukova.

U příležitosti Adventního jarmarku bude hrad Lukov otevřen návštěvníkům zcela zdarma.

Koncert My Valaši sobě ve Slavičíně

Kdy: sobota 23. listopadu v 19.00 hodin

Kde: Sokolovna, Slavičín

Milovníci cimbálové muziky a nejen jí si zítra přijdou na své. Cimbálová muzika Slavičan společně s městem připravila na zítřejší večer v místní Sokolovně ve Slavičíně koncert My Valaši sobě. V rámci společného koncertu Fleretu, Darebandu a Slavičanu vystoupí jako hosté Pastiersky folklor Bratia Štefánikovci ze Slovenska, ženský pěvecký sbor Dúbrava z Valašských Klobouk a nejlepší dětská zpěvačka Valašska Andrea Maršalíková z Horní Lidče. První písně zazní úderem 19. hodiny.

Za Rozumem a Štěstím do Zlatého jablka

Rozum a Štěstí. Tuto pohádku v podání Dřevěného divadla Jana Hrubce nabízí již tuto neděli Zlaté jablko ve Zlíně. Se svými dětmi můžete přijít v 10 a v 15 hodin do dětského koutku. Vstup je zdarma.

Vzhledem k tradičně velkému zájmu se vyplatí rezervovat místo na telefonním čísle 733 641 769.

„Klasická pohádka pro celou rodinu hledá odpověď na otázku, kdo je lidem potřebnější. Rozum, nebo štěstí? Asi oba. Jenže Rozum a Štěstí se velmi zřídka sejdou. Rozum má rád upravené cesty, ukazatele směru, přehledné křižovatky a rozcestí. Štěstí se rádo fláká cestou necestou. A když je unavené, sedne si třeba na kravinec. Zato Nerozum a Neštěstí jsou nerozluční kumpáni…," sdělila za pořadatele Kateřina Martykánová.

Doplnila, že poslední letošní pohádková neděle s názvem Klauní Vánoce proběhne ve Zlatém jablku již 15. prosince. (poh)

ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU