Slavnosti piva navštíví i Hašek

Areál Kamínka v Roštíně po roce opět otevře brány všem příznivcům piva. Letos se mohou těšit na osm druhů zlatavého moku. Osmnáctý ročník Slavností piva zahájí v pátek odpoledne slovenská kapela Gygy. Večer se návštěvníci mohou těšit na kapelu Škwor, Doga nebo na několikanásobné slovenské slavíky Desmod.

Sobota se ponese ve znamení vzpomínek na osmdesátá léta. Od osmi hodin ráno si lidé mohou zavzpomínat u velkoplošné obrazovky na vítězství v Naganě. V deset hodin dopoledne přijde i hokejový hrdina Dominik Hašek.

„Návštěvníci, kteří se chtějí osobně setkat s hokejovou hvězdou, mohou Kamínku navštívit jen za symbolické vstupné sto korun," upřesnil tamní provozní Rostislav Dozbaba. Hudebně pak program doplní například kapela Turbo, Citron, Tublatanka nebo Kosovci. (lič)

Dožínky oslaví v Míkovicích

Kdy: sobota od 17 hodin

Kde: Míkovice

Příznivci lidových tradic by v sobotu jistě měli zavítat do Míkovic. Právě tam se totiž bude konat oslava úspěšné sklizně dožínky.

Akce odstartuje již ve 13 hodin, kdy bude v místním kostele posvěcen dožínkový věnec. Odtud pak o půl hodiny později zamíří krojový průvod k domu hospodáře. Následovat bude folklorní program, který začne v 16 hodin před míkovickým kulturním domem. Vystoupí zde folklorní soubory Míkovjan, Old Stars Hradišťan a Šmykňa z Ostravy, dětské folklorní soubory Hradišťánek, Veleťánek a Míkovjánek, děcka z míkovické školky, mužský a ženský sbor z Míkovic a také cimbálová muzika Ohnica. Slavnost pak zakončí beseda u cimbálu s CM Mladí Burčáci.

Pavel Novák vrátí v Brodě čas

Kdy: neděle od 16 hodin

Kde: Panský dům v Uherském Brodě

Zpěvák a skladatel Pavel Novák měl a stále ještě má mnoho fanoušků. A právě ti by si neměli nechat ujít akci, která se chystá na tuto neděli v zahradě uherskobrodského Panského domu. Tam bude od 16 hodin vystupovat Pavel Novák mladší s kapelou Family, aby nejen písničkami, ale také slovem zavzpomínal na svého otce.

Diváci se mohou těšit na hity jako Nádherná láska, Malinká, Chci zapomenout a další. Pobaví je jistě i příhody a trapasy ze života známého muzikanta. Program pro dospělé budou střídat písničky a vyprávění pro děti, a tak si zde na své přijde každý.

Skanzen v Modré ukáže historickou bitvu o Veligrad

Kdy: sobota od 11.30 a neděle od 11.00 hodin

Kde: Archeoskanzen v Modré

Ve slovanském opevněném hradisku v Modré se o víkendu odehraje už osmý ročník historického festivalu spojeného s velkomoravskou bitvou Veligrad 2013 Boj o hradiště. Na celovíkendové akci se bude podílet přibližně 250 účinkujících z České republiky, Slovenska, Polska a Německa.

„Do archeoskanzenu by mělo dorazit sto bojovníků, třicet trhovců s patnácti dobovými stánky a čtyřicet dětí v historických kostýmech," prozradil Jaroslav Křivánek, jednatel pořádajícího občanského sdružení Velkomoravané.

Návštěvníci mohou podle něj v průběhu soboty a neděle zažít příchod Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu i historickou bitvu o Veligrad. Kromě toho si mohou na vlastní kůži vyzkoušet dobová řemesla a život ve slovanském sídlišti. V sobotu k tomu budou mít příležitost od 11.30 hodin, v neděli ještě o půl hodiny dříve.

„Zajímavým zpestřením programu bude beseda s autory knihy Pravdivý příběh byzantských věrozvěstů Konstantina a Metoděje, a to s Renatou Štulcovou, Luďkem Galuškou a Miroslavem Vaškových," láká na akci do skanzenu Jaroslav Křivánek.

Novinkou osmého ročníku historického festivalu bude zařazení popularizačních interaktivních přednášek o životě na Velké Moravě s archeoložkou Kateřinou Postráneckou. Zlatým hřebem víkendové akce bude zcela určitě zhlédnutí válečníků v boji. Zásadní momenty historického festivalu mohou prožít návštěvníci při vlastní bitvě o hradiště, po ní pak při bojových ukázkách.

Folklorní léto na Soláni

Kdy: pátek 9. a sobota 10. srpna

Kde: Amfiteátr na Soláni, Karolinka

Šestý ročník národopisné slavnosti Léto na Soláni láká na kulturní zážitky i na kulinářské speciality.

Tradiční soláňské slavnosti začnou v pátek v 17 hodin ve Zvonici vystoupením Jana Rokyty na téma Moje Lašsko. „V pořadu vystoupí členové souboru Kotek a pěvečtí sólisté souboru Valašský vojvoda," prozradila za organizátory Alena Vašutová ze Sdružení pro rozvoj Soláně.

Ostatní vzdělávací pořady letošního ročníku slavností se pak odehrají na hlavní scéně v amfiteátru. Návštěvníkům se v pořadech představí například Tomáš Gross, Pavel Trčka, Miroslav Ekart nebo František Černý.

Na slavnostech se mohou návštěvníci těšit na ukázky tradičních řemesel, vystoupení tanečníků odzemku i soutěž o nejlepšího odzemkáře s názvem Kdo vyskočí, ten je chlap, která začne v sobotu v 17 hodin. Vedle milovníků folkloru si na své přijdou i labužníci. U Čertáku se budou moci všichni zájemci posilnit typickými krajskými specialitami. Připraveno je také venkovní grilování. Na Soláni se bude slavit za každého počasí. Vstup na akci je zdarma.

První ročník pouti valašských dechových kapel

Kdy: neděle 11. srpna od 10.15 hodin

Kde: Svatý Hostýn

Své poutě na Svatém Hostýně mají hasiči, včelaři, myslivci, lékaři nebo třeba podnikatelé a živnostníci. Muzikanti ale chyběli. Proto se tuto neděli bude konat první ročník pouti valašských dechových kapel. „Rádi bychom tímto založili tradici muzikantské pouti. Chtěli bychom to brát nejen jako kulturní, ale především jako duchovní záležitost," vysvětlil jeden z pořadatelů Jan Kozubík, místostarosta Valašské Polanky.

Pouť zahájí v 10.15 mše svatá. Následně se ve 12.30 uskuteční společný koncert všech muzikantů. Poté zahrají kapely například Trnkovjanka, Miklovci, Bystřičanka, Důbravanka, Polančanka nebo Lidečanka. „Rádi bychom zachovali dechovkovou tradici a zároveň přilákali nové posluchače. Ukázali všem, že hra na dechové nástroje nabízí uplatnění i v dalších odvětvích hudby, nejen v dechovce," dodal Kozubík.

Na Stráni zahraje Kubišová, Pavlíček i MIG 21

Kdy: sobota 10. srpna od 18 hodin

Kde: Amfiteátr Na Stráni, Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm

Amfiteátr Na Stráni ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm bude v sobotu večer dějištěm 24. ročníku Valašského folk-rockování.

Příchozím zahrají a zazpívají Marta Kubišová s kapelou Karla Štolby, Trio Michala Pavlíčka, Gang Ala Basta a také skupina MIG 21. „Tradičně se snažíme o to, aby byl festival multižánrový a mezigenerační. Myslím, že se nám letošním výběrem interpretů opět podařilo tomuto závazku dostát," je přesvědčená Lenka Vičarová, ředitelka pořádajícího T klubu kulturní agentury.

Doplnila, že přehlídka byla přesunuta z pátku na sobotu, která je zajímavější pro návštěvníky a více vyhovuje i kapelám. Čtyřiadvacátý ročník Valašského folkrockování začíná v šest hodin večer, jeho závěr organizátoři plánují na půlnoc. Vedle bohatého hudebního menu budou mít návštěvníci možnost ochutnat také valašské speciality.

Přes sto modelů letadel se představí na show v Holešově

Kdy: sobota 10. srpna od 10 hodin

Kde: modelářská plocha Holešov

Patnáctý ročník Čmelák model show se koná o víkendu v Holešově. Holešovský Letecký modelářský klub Čmelák připravil bohatý program nejenom pro odborníky, ale i laickou veřejnost. „Zájemci se budou moci proletět helikoptérou nebo ultralightem, děti si zase zahrají se střediskem volného času Tymy," vyjmenoval organizátor Vladimír Zicháček.

Samozřejmostí je přehlídka desítek modelů, občerstvení, možnost kempování ve stanu v blízkosti letecké plochy.

„Slavnostním zahájením se starostou Holešova Pavlem Svobodou a statutárním náměstkem hejtmana Zlínského kraje Jaroslavem Drozdem v sobotu v deset hodin ráno začne dvoudenní show," upřesnil organizátor.

Vstupné činí padesát korun, parkování je zdarma. Akce se koná na modelářské ploše LMK Čmelák Holešov v lokalitě Větřák, směrem na Martinice.

ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU