VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tipy jak a kde strávit nadcházející víkend

Zlínský kraj - Předpověď počasí na nadcházející víkend příliš nenahrává případným vycházkám do přírody stejně jako jarním pracím na zahrádkách, proto bude lepší se před deštěm ukrýt a zároveň pobavit na některé z akcí, kterých o víkendu bude nespočet.

11.4.2014
SDÍLEJ:

Hra Žitkovské bohyně v Městském divadle ve Zlíně.Foto: DENÍK/Jan Karásek

Deník pro vás připravil výběr z toho nejzajímavějšího kulturně-společenského dění o nadcházejícím víkendu ve všech koutech kraje

Slivovicového šampiona vyhlásí v sobotu v Salaši

Kdy: sobota 12. dubna od 14 h

Kde: Hospůdka Na Dolině v Salaši

Hospůdka Na Dolině v Salaši otevře v sobotu ve 14 hodin svou destiláty provoněnou náruč tamním i přespolním fajnšmekrům kořalek. Ti mohou na sedmadvacátém ročníku koštu slivovic, druhém nejstarším v Česku, ochutnat 321 průzračných pálenek z modrého a letního ovoce. Slivovicový šampion, kterého pořadatelé až do sobotního podvečera přísně tají, vzešel ze dvou sezení degustátorů.

„Z prvního kola, které se uskutečnilo počátkem třetí březnové dekády, poslali porotci do takzvaného nominačního kola třicet vzorků slivovic, z každého druhu dalších ovocných pálenek po třech vzorcích," uvedl Vojtěch Jurák, tiskový mluvčí Klubu přátel slivovice Salaš.

Do finálového klání se dostalo pouze deset slivovic, z nichž hodnotitelé vybrali šampiona. Ten bude mít právo zazvonit si na velký zvon a kromě diplomu si domů odnese Zlatou trnečku. Loni se takové pocty dočkal Pavel Dvouletý z Nedakonic, který u porotců zabodoval duranciovou pálenkou.

Atmosféru salašského koštu pálenek budou podbarvovat do pozdních večerních hodin tóny cimbálové muziky.

Zámek v Buchlovicích bude hostit Den vína

Kdy: sobota 12. dubna od 13 hodin

Kde: Buchlovice

Víno a ženy, to je téma literární konference, která v sobotu ve 13 hodin odstartuje Dnem vína 2014 v Buchlovicích. V průběhu humorného sympozia v hotelu Buchlovice budou bavit návštěvníky mistři mluveného a psaného slova, jako například televizní moderátor a znalec vín Martin Severa, básníci Milan Libiger, poeta a chemik Antonín Blaha či kněží Petr Dujka s Rudolfem Chmelařem.

Atmosféru literární konference oživí zpěvem a hudbou Folklorní studio Buchlovice, které Den vína pořádá. Na reprezentativní výstavě, která začne v 16 hodin v prostorách buchlovického zámku, bude připraveno k ochutnání 557 vzorků vinných moků od 251 vystavovatelů ze 73 obcí Česka a Slovenska.

„Mezi šampiony jsou čtyřikrát nejlépe hodnocena odrůdová vína s přívlastkem kabinetní tedy suchá, což by mohlo naznačovat trend opouštění sladkých vín," nechal se slyšet Pavel Dvořan z Folklorního studia Buchlovice. Pomyslnou tečkou za Dnem vína bude aukce šampionů. Z výtěžku budou zakoupeny zdravotní pomůcky pro tělesně i mentálně hendikepované dítě.

V Sadech budou koštovat pálenky, štrúdly i klobásky

Kdy: sobota 12. dubna od 15 hodin

Kde: Kulturní dům v Uherském Hradišti-Sadech

Derfla klub a Přátelé tekutého kalendáře zvou milovníky destilátů na třináctý ročník derflanského koštu slivovice. Na něm v sobotu od 15 hodin čeká návštěvníky Kulturního domu v Sadech nejen ochutnávka bezmála pěti stovek pálenek z modrého a letního ovoce, ale také ryze domácích štrúdlů a klobásek.

Vyznavači tvrdého alkoholu si mohou nad štamprlkami naplněnými destiláty z trnek, durancií, jablek, hrušek a meruněk sdělit své radosti a starosti, zvesela se zasmát, ale také licitovat, zda degustátoři přiřkli tomu či onomu vzorku správné bodové hodnocení.

Pro kluky a holky, kteří přijdou s rodiči nebo prarodiči na košt, bude připraven dětský koutek a výtvarná dílnička. „V ní bude dostatek vrbových proutků na velikonoční pomlázky. V jejich pletení uspořádáme soutěž o ceny. K poslechu a tanci bude vyhrávat cimbálová muzika Hora," sdělil Zdeněk Kovařík, jeden z pořadatelů koštu pálenek.

Historii železnice na Valašsku opráší malé i velké mašiny

Kdy: sobota 12. dubna

Kde: Vsetín

První hvizd parní píšťaly a první supot parní lokomotivy se údolím Bečvy rozezněl před 130 lety. V roce 1884 totiž došlo k naplnění snahy místních podnikatelů o postavení parostrojní železné dráhy z Hranic na Moravě do Krásna nad Bečvou a o rok později i do Vsetína.

Dosavadní srdce mladého valašského průmyslu tak bylo spojeno se světem výkonnou dopravní tepnou pro odbyt surovin a výrobků, pro cestování obyvatel do světa i příliv nových lidí a s nimi myšlenek a zkušeností.

Tuto významnou událost si v sobotu připomenou České dráhy, Valašská společnost historických kolejových vozidel a Vsetín oslavou. Zahájí ji jízda slavnostního parního vlaku s rychlíkovou lokomotivou Šlechtičnou. Ve Vsetíně však budou k vidění i další historické i současné lokomotivy.

„Velké i tak malé, že se v nich přikládá uhlí polévkovou lžící. Po městě bude zavedena mimořádná linka historickým autobusem, která spojí zajímavá místa s nádražím. V Maštaliskách na Horním Městě vystavíme železniční pomůcky, dokumenty a modelové kolejiště," pozval na vsetínskou železniční slávu Martin Šůstal z Valašské společnosti historických kolejových vozidel.

Záštitu nad akcí pořevzali poslanec Parlamentu ČR Petr Kořenek a hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák.

V Klubu Zubří se snoubí dva druhy umění

Kdy: sobota 12. dubna

Kde: Zubří

Neobvyklé propojení dvou rozdílných druhů umění nabídne v sobotu v podvečer Klub Zubří. Uskuteční se tu výstavka tradiční zuberské krajky z dílny místní vyšívačky Marie Prchalové. Tu svým recitálem doprovodí japonský klavírní virtuos Hidehito Takeuchi. Zuberská krajka podle vyjádření organizátorů této ojedinělé akce japonského umělce doslova uchvátila.

„Z Hidehito Takeuchiho se v průběhu studií stal i žák Marie Prchalové a současně velký propagátor valašského bílého vyšívání v Japonsku. A to do té míry, že návštěvníkům svých koncertů například v Tokiu vždy připravuje překvapení v podobě expozice zuberské výšivky. Při sobotním recitálu zazní v Takeuchiho podání v Klubu Zubří několik klavírních skladeb od velikánů vážné hudby Wolfganga Amadea Mozarta či Frédérica Chopina. Vstupné je dobrovolné. Koncert a výstava začínají v 18 hodin.

V Holešově poodhalí záhady města

Kdy: sobota 12. dubna, 16.30 hodin

Kde: Holešov, náměstí E. Beneše

O historii města a informace z oblasti židovství se mohou lidé dozvědět prostřednictvím nové městské hry, kterou na víkend připravili v Holešově. Cílem hry je odhalit záhadu židovské čtvrti. Akce se uskuteční v sobotu v historickém centru města.

„Jedná se o týmovou městskou hru, díky které účastníkům přiblížíme část historie města, konkrétně židovskou čtvrť, zajímavou a zábavnou formou," upřesnila organizátorka Jolana Pacíková ze sdružení Skřítek, které se zabývá zážitkovou pedagogikou.

Sdružení tím hodlá rozšířit povědomí lidí o místě, kde žijí a vzbudit o něj zájem.

„V rámci hry také chceme dát účastníkům možnost dostat se na místa, která normálně nenavštíví," dodala ogranizátorka. Sraz je zítra v půl páté na náměstí E. Beneše u kašny.

V Machové se naladí na Velikonoce

Kde: kulturní dům v Machové

Kdy: sobota 12. dubna od 15 hodin

Přípravami na blížící se Velikonoce budou žít v neděli odpoledne v Machové. Jako každý rok před zmíněnými svátky tam pro návštěvníky bude připravený bohatý program. „Zhruba pět chlapců bude učit mladé kluky plést tatary. Vrbové proutí bude už nachystané.

Děti i ti větší se mohou přijít podívat, jak se vyrábějí, kdo bude chtít, tak jim jej také upletou," láká do Machové tamní starosta František Václavík. Podle něj tam lidé naleznou spoustu velikonočních motivů, zakoupit si mohou různé dekorace, ať už z proutí, tak třeba i z vajíček.

„Je to zdařilá akce a je moc pěkné vidět, jak malé děti odcházejí s tatárky, něco si vyzkouší. K mání bude také velikonoční výzdoba před dům," dodává starosta.

Studio T zve ještě na třetí Bubáky

Kdy: neděle 13. dubna od 10 hodin

Kde: zámek Zlín

Představení Bubáci je složeno ze tří pohádek. V každé z nich se přitom objevují nějaká strašidla: čerti, ježibaba, loupežníci, hejkal. Trochu strašidelné divadlo si pro děti připravilo na neděli letos už potřetí zlínské Studio T. Desítka lidí natrénovala pohádku, která trvá necelou hodinku, takže by ji podle organizátorů bez problémů měly zvládnout i menší děti.

„Je to zřejmě naše poslední představení ve zlínském zámku. Další premiéru plánujeme až v nových prostorách v bývalé Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně na podzim," doplnila šéfka divadelního spolku Lenka Sýkorová.

Dodala, že vstupné na nedělní pohádkové představení Bubáci je symbolických čtyřicet korun.

Autorka Žítkovských bohyní bude v divadle podepisovat své knihy

Žítkovské bohyně a držitelka řady prestižních literárních ocenění Kateřina Tučková bude v sobotu 12. dubna podepisovat knihy. Autogramiáda začíná v 18.00 před inscenací Žítkovské bohyně ve foyer. Vstup na ni není podmíněn koupí vstupenky ty už ani nejsou k dostání, představení hlásí vyprodáno podobně jako ostatní dubnové reprízy.

Dramatizace Žítkovských bohyní, které se chopil někdejší umělecký šéf zlínského divadla Dodo Gombár, je ve Zlíně na repertoáru od 1. března. Kateřina Tučková si nenechala ujít už premiéru.

„Všechny ty postavy se mnou žily na papíře tři roky, co jsem knihu psala. Teď ožily opravdu. Jsem dojatá, bylo to fantastické," řekla po představení.

Na autogramiádě budou za zvýhodněnou cenu 250 korun ke koupi i knihy, které poskytlo nakladatelství Host Brno (běžná cena je 329 korun). Žítkovské bohyně nejsou prvním románovým počinem Kateřiny Tučkové.

Předcházela jim Montespaniáda (2006) a Vyhnání Gerty Schnirch (2009), za které získala cenu Magnesia Litera Knižní klub Cena čtenářů a byla nominována na Cenu Josefa Škvoreckého, Magnesii Literu za prózu a Cenu Jiřího Ortena.

Žítkovské bohyně vydala v roce 2012. Kniha získala Cenu Josefa Škvoreckého, cenu Český bestseller, opět i Literu Kosmas cenu čtenářů a Cenu čtenářů České knihy. Kateřina Tučková je nejprodávanější českou autorkou roku 2012.

ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU

Autor: Redakce

11.4.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Co říkáte na výsledky voleb? Hlasujte

Antonín Seďa

Po patnácti letech končí v Poslanecké sněmovně Antonín Seďa

AKTUALIZOVÁNO

Na Zlínsku zvítězilo ANO, druhá SPD a třetí KDU-ČSL

ANKETA / VIDEA / FOTOGALERIE/ Voliči našeho regionu si vybrali do čela hnutí ANO 2011, které získalo v kraji 28,76 % hlasů. Druhá skončila SPD Tomio Okamury (12,90 %), následovaná KDU-ČSL(11,41 %).

ODS zapíjela poslanecký mandát Stanislava Blahy šampaňským

VIDEO / FOTOGALERIE / Nejprve vládla poklidná atmosféra v přítmí projektoru, který na zeď uherskohradišťské komunitní kavárny Cafe 21 vysílal první čísla volebních výsledků. 

Kašík: Na kandidátce jsem zakroužkoval lidi ze Zlína, vždycky jsem byl srdcař

FOTOGALERIE / K volbám zas tak často prý nechodí, vlastně dnes je to podle něj asi podruhé. "Ale chtěl jsem zvolit ty, kteří jsou podle mne důležití," uvedl v sobotu krátce po 13. hodině strážce hokejové svatyně zlínských beranů - brankář Libor Kašík.

Další obrat nestačil. Zlín má z Pardubic bod

2:0, 2:3, 4:3. Ze zápasu zvratů si hokejisté Aukro Berani Zlín uloupli aspoň bod z pardubického perníkového srdce. Ševci nakonec prohráli 3:4 v prodloužení, přestože během pěti minut na přelomu první a druhé třetiny otočili vývoj zápasu z 0:2 na 3:2 dvěma trefami Honejska a Popelky. Žlutomodří ale vedení ztratili a v prodloužení přesilovku čtyři na tři využil francouzský útočník Treille, který pro Zlín připravil třetí porážku v řadě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení