VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Viktorin: Texty už mi nezaplatí složenky, ale pohladí

Zlín - Za jednatřicet let, co skupina patří do českého hudebního světa, jim už vyrostla jedna generace fanoušků. Zlínská skupina AG Flek loni oslavila jubileum, kterého se hned tak nějaká kapela nedočká.

2.10.2008
SDÍLEJ:

AG Flek v původní sestavě Viktorin–Táborská–Markytán.Foto: archiv Davida Němečka

Je pravdou, že za celou dobu své existence si formace prošla mnoha změnami a na nějakou dobu dokonce ukončila činnost. Přesto si svými poetickými texty a krásnými melodiemi své příznivce udržela.

Když jsem leadera formace Ivo Viktorína požádala, aby trošku zavzpomínal na začátky, se zvýšeným hlasem zvolal: „Ježišmariá, neblázněte! Furt se musím opakovat? Vždyť je to hrozná otrava. No co vám k tomu můžu říct? Byli jsme mladí a plní energie…“ Bylo evidentní, že tudy cesta nevede. Tak jsem zkusila fakta.

Rozhovor

Po roce fungování AG Fleku jste vyhráli Portu. Album vám ale vyšlo až v roce 1983. Proč tak dlouhá doba?
To je jednoduché. Byli jsme mladí a drzí a vyhráli jsme Portu, aniž bychom něco uměli a měli nějaké písně. V té době jsme měli asi pět skladeb a vůbec žádné zkušenosti. Tedy jen pár příležitostných vystoupení.

Takže celých pět let vznikala první deska?
V podstatě uzavírala kapitolu, kdy kapela koncertovala a tvořila. V momentě, kdy se už nějakým způsobem na scéně etablovala a začala mít nějakou úroveň, tak Blanka Táborská se rozhodla odejít. Album jsme dotáčeli v době, kdy už jsme věděli, že chce Blanka AG Flek opustit.

Vy jste po jejím odchodu nehledali další zpěvačku?
To víte, že jo. Konkurzy byly. Krasavice chodily…

A proč to vyhrál Vlasta Rédl?
No protože ty krasavice moc neuměly zpívat…

Před rédlovským obdobím bylo ještě období Wabiho Daňka a AG Fleku. Jaké bylo?
To bylo vlastně úplně na začátku. Já jsem přišel z vojny a věděl jsem, že chci hrát. Jen jsem nevěděl jak a s kým. Kamarád mi dal kontakt na Karla Markytána, který byl v podobné situaci jako já. Dali jsme se dohromady a Karel měl vazby na Wabiho, protože dřív spolu hráli v kapele.

Z vaší spolupráce vzešlo album Rosa na kolejích.
Ano, ale to až o pár let později. Já jsem ho z velké části aranžoval.

V roce 1990 se kapela rozloučila s dalším členem a to s vámi. Co vás vedlo k tomu opustit své dítě?
Byla tam pro mne nesnesitelná atmosféra. Prostě to nešlo. Pro mne to bylo strašně těžké období, protože hudba byla a je v mém životě jednou z priorit a tohle bylo z velké části moje dílo. Kámen úrazu byl v tom, že Vlasta se už začal profilovat jako autor s folklorními kořeny a mně tahle cesta nebavila a jeden musel uhnout. No, ale začátky s ním byly skvělé, konečně přišel do kapely skutečný kytarista a to umožnilo pro nás do té doby věci nemožné. Byla to euforická doba a vznikla tam spousta krásných věcí a z nich pak deska s názvem Dohrála hudba. To už jsem ale zase věděl, že je konec.

Když to tak poslouchám jako nezúčastněný pozorovatel, tak bych řekla, že odejít by měl ten, co přišel později a ne zakladatel kapely…
No jo, ale takhle to v životě přeci nechodí.

Co přišlo pak? Nenudil jste se trošku?
Ne. Ještě než přišla revoluce, strašně mě zajímalo nahrávání a pořídil jsem si domácí studio. Takže jsem měl v pravý čas živnost a pak jsem se začal realizovat ve studiu. Časem se mi podařilo vybudovat studio na evropské úrovni. Nahrálo se tam kolem tří stovek alb. Buty, Bittová, Křesťan a spousta dalších slavných jmen. Nahrával tam Dave Spillane, spoluhráč, Phila Colinse , Eltona Johna, Kate Bush a mnoha jinách, nebo Charlie McCoy, který hrál s Bobem Dylanem, Paulem Simonem a takovýma chlapíkama, no prostě tihle lidi nahrávali ve Zlíně a zlíňáci to ani netuší. Tam jsem se realizoval a relaxoval.

Ale skládání jste určitě nedal k ledu.
Omyl! To jsem úplně odložil. Potřeboval jsem se očistit.

Takže při spolupráci s Hradišťanem jste chyběl?
Tam jsem se podílel coby zvukař. Tehdy tam vlastně zůstal jediný původní člen AG Fleku a tím byl Pepa Šobáň.

A v roce 1996 nastalo velké shledání…
To bylo trošku jinak. Přišla nabídka od firmy BMG, jestli bych nechtěl natočit něco se starou sestavou. A asi po třech letech práce vzniklo album Waltz. Takže to byla reinkarnace první sestavy AG Fleku, ale bez Pepy Šobáně, který v tu dobu pořád ještě hrál s Vlastou, stále ještě pod názvem AG Flek. A tak jsme desku Waltz vydali jako Viktorin, Táborská, Markytán.

Jaký byl návrat na pódia? Přijalo vás publikum vřele?
Jéžiš, to byl děsný průšvih! Já jsem byl telátko, které bylo naprosto nepřipravené na situaci. Udělali jsme sice pěknou desku, ale já jsem byl strašně dlouho zalezlý ve studiu a naprosto jsem ztratil kontakt s realitou. Myslím, co se týče koncertů. (Smích.) Kapelu jsem postavil docela zbaběle. Bál jsem se oslovit špičkové muzikanty. A to byla chyba. Když jsme přišli na pódium na první koncert, na kterém bylo asi šest stovek lidí, oni vstali a tleskali snad pět minut. Jen proto, že jsme přišli.

To musel být nádherný pocit…
To byl. Ale pak se začaly dít věci! Začali jsme hrát a byl příšerný zvuk. Něco strašného. V takové situaci se musí kapela navzájem podržet. Ale to musí být už trošku otrlá a sehraná parta. No bylo to špatné. Odcházeli jsme jako spráskaní psi. To není opravdu dobrá vzpomínka.

Trošku mi uniká, proč jste se neobklopil stejným složení kapely jako v roce 1977?
Tak to nefunguje. Pepa hrál v tu dobu u Vlasty a potřebovali jsme taky bubeníka a kytaristu. Na desce Waltz mi vypomáhala velká spousta skvělých muzikantů, ale to byli hosté. Na pódiu pak místo nich byli mladí neotřískaní kluci a než se to jakžtakž sehrálo, tak to vzalo spoustu času. Absolutně jsem si neuvědomil, do jakého průšvihu se řítím… Takže po pár letech to zase vyšumělo.

A teď je další návrat…
No jo. Ale víte, co to odstartovalo? Jeden náš šílený skalní fanda nás tak dlouho ukecával, abychom zahráli v původní sestavě i s Pepou Šobáněm, až jsme to uskutečnili. A v té době zrovna kluci končili u Vlasty Redla. Tedy všichni. A my si zahráli jeden společný koncert a byla to tak neskutečná sranda a zábava, že nám přišlo jako učiněný hřích toho nechat. Prostě je to ono. Je to konečně po letech sestava, kde je absolutní pohoda a člověk ví, že to bude fungovat a prostě si jen jede někam zahrát. A ono se to pak přenese na lidi.

Příští čtvrtek vás vaši příznivci mohou vidět a slyšet v kině v Malenovicích. Plánujete vydat z koncertu live DVD. Pokud vím, už dva takové pokusy byly. Proč se nezdařily?
Jednou to bylo ve Zlíně na Malé scéně, podruhé v brněnském Rubínu. Dělají to děcka ze zlínské filmové školy, někteří zadarmo, někteří za almužnu, ale technika se musí zaplatit a to už stálo dost. Jednak z našich honorářů a pak taky byly nějaké peníze od dvou sponzorů, Radima Hrubého a Petra Řehořky, ale ty už sežraly světla. Ona příprava takového projektu je trochu náročná a v těch dvou případech nás prostě do těch sálů nepustili včas. A v malenovickém kinu nám dali skvělé zázemí. Díky dvěma dámám, paní Sokolové a a paní Pešatové, se tam můžeme nastěhovat na tři dny, takže jakási vyšší pravděpodobnost, že tentokrát by se to mohlo podařit, tam je… (Smích.)

Hudba AG Fleku je nesmírně poetická. Je možné v dnešní době najít inspiraci pro texty, které pohladí?
(Smích.) Určitě. Už za mne sice nezaplatí složenky, tak jako dřív, ale hladit by ještě mohly. Jen to krapet dýl trvá.

Necelý týden zbývá do vašeho vystoupení v Malenovicích. Můžete vaše příznivce pozvat?
Samozřejmě. Jde o unikátní a snad již neopakovatelnou záležitost, tak nebuďte volové a nenechte si to ujít. A navíc, vždyť my vás potřebujeme, aby bylo plno až se na to ty příští pokolení a civilizace budou dívat. A pokud jste ještě nezanechali za sebou výraznější stopu, tak máte poslední příležitost, neboť jistě některé tváře budou takto věčně zachyceny. Je to dostatečně přesvědčivé?

Koncert skupiny AG Flek se uskuteční ve čtvrtek 9. října v malenovickém kině.

Autor: Hana Pospíšilová

2.10.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Seřizovač120 Kč

Seřizovači a obsluha obráběcích strojů (kromě dřevoobráběcích) Obsluha šestivřetenových automatů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 120 kč, mzda max. 150 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: vyučen ve strojírenském oboru nebo praxe v oboru (výhodou, ne podmínko - zaučíme), orientace ve výkresové dokumentaci, znalost způsobů měření - zaučíme, základy práce s PC, spolehlivost, Náplň práce: kontrola opracovaných či vyrobených kusů, zodpovědnost za kvalitu vyrobených kusů, plnění a dodržování norem, Nabízíme: možnost osobního růstu, práce ve dvousměnném provozu, bez sobot a nedělí, stravování ve firmě s příspěvkem zaměstnavatele, příplatek za odpolední směnu, příspěvek na penzijní připojištění, perspektiva dlouhodobé spolupráce , zázemí tradiční společnosti v oboru. Pracoviště: Hydrap, spol. s r.o., Návesní, č.p. 1, 760 01 Zlín 1. Informace: Vacková Pavla, +420 577 145 556.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu20 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel Řidiči do 3,5 tuny. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: spolehlivost, zodpovědnost, bezúhonnost, platný řidičský průkaz sk. B, praxe řidiče, Zájemci o pracovní místo se hlásit telefonickyn na tel .č. 608 705 808.. Pracoviště: Pezzi express s.r.o. - sídlo, Lomená, č.p. 2271, 760 01 Zlín 1. Informace: Paseka Petr, +420 608 705 808.

Cestovní ruch a hotelnictví - Cestovní ruch a hotelnictví Recepční v hotelu90 Kč

Recepční v hotelích a dalších ubytovacích zařízeních Recepční. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 90 kč, mzda max. 112 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Ubytovna OAZA v Otrokovicích, která nabízí levné, ale kvalitní ubytování pro zaměstnance firem, dlouhodobé ubytování, ubytování pro turisty s kolem i bez něj , Záleží vám na spokojenosti hostů a na dobrém jménu ubytovacího zařízení ?, Nebojíte se řešení nestandartních situací ?, Považujete se za týmového hráče ?, Práce je to pondělí - neděle v režimu "krátký - dlouhý" týden, denní směny 6:00-18:00 hodin, noční směna 18:00 - 6:00 hodin, Recepční má na starost chod nejen recepce, ale i celé budovy, Výsledkem vaší práce bude naplněný hotel spokojenými hosty, kteří se k nám budou rádi vracet., Nabízíme stabilní zázemí silné společnosti, pravidelnou mzdu, reflektující vaše výsledky, práci na HPP., Výhody: příspěvek na stravování, podniková rekreace, příspěvek na penzijní připojištění. Pracoviště: Smo a. s. - luhačovice, Moravní, č.p. 959, 765 02 Otrokovice 2. Informace: Marková Jana, +420 577 591 111.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce14 000 Kč

Prodavači v prodejnách Prodavač/ka pro prodej pečiva. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: zdravotní průkaz. Pracoviště: Toma, spol. s r.o. - luhačovice, Masarykova, č.p. 968, 763 26 Luhačovice. Informace: Mašek Jan, +420 572 508 512,572 508 513.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zlatá Ester Ledecká
7

Ledecká je olympijskou legendou. Získala druhé zlato, po lyžích i na snowboardu

Videosouhrn Deníku – pátek 23. února 2018

Znavený dvouletý dveřník, fet za volantem a soutěž střihačů vína: videa dne

Ševci s Duklou ovládli statistiky. Proti Karviné chtějí urvat vítězství

Ovládli fitness data prvního jarního kola HET ligy, na výhru proti pražské Dukla v úvodním duelu s Duklou Praha stejně nedosáhli. Vylepšit dojem a hlavně získat body chtějí fotbalisté Zlína v nedělním duelu s Karvinou, která si ovšem v boji o záchranu výrazně polepšila díky hubené výhře v Mladé Boleslavi.

Ve Zlínském kraji skokově ubyl hazard. Kvetou ale internetová casina

ANKETA/ - Počet automatů na hazardní hry klesl na začátku roku ve Zlínském kraji o třetinu. Alespoň tak hovoří údaje  

AKTUALIZOVÁNO

Hokejisté v bitvě o finále padli s Ruskem. Zahrají si o olympijský bronz

/FOTOGALERIE/ Šance na medaili ještě žije, zlato z toho už ale nebude. Čeští hokejisté prohráli v semifinále olympijského turnaje s Ruskem 0:3 a budou tak bojovat o bronz. Ze strany národního týmu to nebyl špatný výkon, bohužel znovu vyhořel v koncovce. Svěřenci trenéra Josefa Jandače se v sobotu od 13:10 utkají s vítězem zápasu mezi Kanadou a senzací z Německa.

Třicáté čtvrté kolo soutěže O nejkrásnější svatební pár Deníku pro rok 2017

FOTOGALERIE / Prsten za 15 tisíc korun od zlatnického mistra Zbyňka Zimčíka z ateliéru Filip v Uherském Hradišti a dva krásné romantické pobyty v hotelech Starý zámek Napajedla a Spa hotel Lanterna. Právě o tyto atraktivní ceny se hraje v dalším ročníku oblíbené soutěže Svatební pár Deníku

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT