VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Armagedon je koláží snů a vzpomínek

Zlín /RECENZE/ – V sobotu 17. dubna uvedlo zlínské divadlo premiéru Slobodova Armagedonu na Grbu v režii bývalého uměleckého šéfa divadla Dodo Gombára.

27.4.2010 1
SDÍLEJ:

Armagedon na Grbu.Foto: DENÍK / Matej Slávik

Částečně autobiografický text slovenského autora nepředkládá divákům souvislý příběh, je jakousi koláží vzpomínek, snů, přání a vizí Ženy, která touží po opravdovosti života zahrabána v malém vesnickém domku. Sny a vzpomínky, alkoholové a vztahové excesy jí zůstávají zásadní životní vzpruhou, s jejíž pomocí odmítá rezignovat na život. Právě onu rezignaci vnímá u svého okolí a je otázkou, zda je tato lidská ztráta odvahy žít skutečná. Možná je to pouze Ženino osobní vidění a vnímání okolního světa, jež se neslučuje s jejími vlastními představami o tom, co by měl člověk od života chtít. Žena neustále hledá a nenachází, drasticky se zbavuje toho pro ni již vyčpělého, a s vervou se vrhá do skutečností nových.

Po celou dobu se pohybujeme na hranici představy a reality. Mísí se patos s drsnou životní ironií a cynickým pohledem na svět, touha po něžném citu s tělesnou živelností, snové vzletné úniky s tvrdým dopadem na holou tvrdou zem.

Tuto všudypřítomnou ambivalenci akcentuje i Gombár ve svém pojetí jednak přesným režijním vedením herců, jednak míšením žánrů užitých na scéně. Jakoby záměrně neorganicky kombinuje pohybovou grotesku jako odraz ironie s vpravdě muzikálovými choreografiemi, v nichž se zosobňuje touha po bombastické velkoleposti (pohybová spolupráce Linda Fernandez Saez). Následně jsou vystřídány syrovostí realistického hereckého projevu. Bezútěšný dvorek obklopený drátěným plotem a polorozpadlá barabizna (scéna Marek Šafárik) vymezují životní prostor Ženy. Zrezivělou brankou do jejího života vstupují její příbuzní a milenci, ona však tento prostor neopouští, zůstává v něm uzavřena stejně jako ve svých neutěšených snech. Za plotem tu a tam zabliká pouliční lampa, naděje, která odkryje na sloup šplhající postavu milovaného muže, prvního manžela Ženy.

Na potemnělou scénu vchází Žena, zastaví se uprostřed a náhle se ze všech koutů dvorku zdvíhají matné zezadu nasvícené postavy, které kolem začínají tančit ve vášnivém reji. Tento výjev v sobě zahrnuje snivost, zběsilost i zoufalost. Všechny ty tančící postavy jsou důležitými lidmi Ženina života, obklopují ji ze všech stran a její temná silueta přesto zůstává stát osamocena ve své nehybnosti s pohledem upřeným do diváků.

V postavě Ženy nabídl Gombár obrovskou hereckou příležitost Janě Tomečkové. Tomečková s přesvědčivou lehkostí přeskakuje ve svém projevu od jedné polohy k druhé. S horlivou úpěnlivostí lpí a věší se na krk svému prvnímu manželovi (M.Hloušek), krčí se před jeho ranami a je schopná se poníženě před ním plazit. S ženskou uraženou ješitností se mu škodolibě mstí a vzápětí svých rozhodnutí lituje. S ďábelským smíchem si utahuje ze svého druhého „příliš hodného“ manžela (P.Leicman). Opile se potácí po jevišti, vysmívá se sobě i světu, čiší z ní vyprahlost, vzápětí se však s oplzlostí vrhá na nového muže (R.Král).

V druhé půli se inscenace lomí. Pozemský svět ztratil význam. Ocitáme se v pozemském ráji plném andělů. Ti doprovázejí své pohyby drobnými i většími tiky, trhnutím ramenou či rukou rozvlní bílou řízu a vytvářejí tak dojem pohybu křídel. Jakoby chtěli vzlétnout, možná utéct a zlomit hůl nad lidmi, možná se jich zmocňuje nervozita při představě své vlastní bezmocnosti nad osudy lidí. Postavy se demaskují za andělské asistence. Realizuje se touha Ženy po skutečnosti a opravdovosti, plném životě bez všech lží. Je možné naň v tomto Armagedonu dosáhnout?

Zuzana Perůtková

27.4.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Co říkáte na výsledky voleb? Hlasujte

Antonín Seďa

Po patnácti letech končí v Poslanecké sněmovně Antonín Seďa

AKTUALIZOVÁNO

Na Zlínsku zvítězilo ANO, druhá SPD a třetí KDU-ČSL

ANKETA / VIDEA / FOTOGALERIE/ Voliči našeho regionu si vybrali do čela hnutí ANO 2011, které získalo v kraji 28,76 % hlasů. Druhá skončila SPD Tomio Okamury (12,90 %), následovaná KDU-ČSL(11,41 %).

ODS zapíjela poslanecký mandát Stanislava Blahy šampaňským

VIDEO / FOTOGALERIE / Nejprve vládla poklidná atmosféra v přítmí projektoru, který na zeď uherskohradišťské komunitní kavárny Cafe 21 vysílal první čísla volebních výsledků. 

Kašík: Na kandidátce jsem zakroužkoval lidi ze Zlína, vždycky jsem byl srdcař

FOTOGALERIE / K volbám zas tak často prý nechodí, vlastně dnes je to podle něj asi podruhé. "Ale chtěl jsem zvolit ty, kteří jsou podle mne důležití," uvedl v sobotu krátce po 13. hodině strážce hokejové svatyně zlínských beranů - brankář Libor Kašík.

Další obrat nestačil. Zlín má z Pardubic bod

2:0, 2:3, 4:3. Ze zápasu zvratů si hokejisté Aukro Berani Zlín uloupli aspoň bod z pardubického perníkového srdce. Ševci nakonec prohráli 3:4 v prodloužení, přestože během pěti minut na přelomu první a druhé třetiny otočili vývoj zápasu z 0:2 na 3:2 dvěma trefami Honejska a Popelky. Žlutomodří ale vedení ztratili a v prodloužení přesilovku čtyři na tři využil francouzský útočník Treille, který pro Zlín připravil třetí porážku v řadě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení