"Už delší dobu jsme usilovali o to, aby mohli Balady vidět i lidé ve Zlíně, protože je to opravdu kvalitní inscenace,“ řekla vedoucí produkce Městského divadla Helena Váňová.

Představení, které sehrají členové baletního souboru brněnského Národního divadla, lze označit za velmi netradiční hudební a choreografický projekt. Jako inspirační zdroj mu posloužily moravské lidové balady. U zrodu námětu stála známá cimbalistka, zpěvačka a skladatelka Zuzana Lapčíková. Prvotní nápad podle ní přišel víceméně sám.

„Vycházela jsem částečně z lidové balady Sestra travička, kterou jsem našla ve sbírce Františka Sušila. Přemýšlela jsem, proč vlastně může dojít k takovému těžkému deliktu, jako je bratrovražda. Jednou ráno jsem se probudila a najednou jsem přišla na nápad, že by mohlo jít o mstu za incest. A pak už z toho začal sám růst košatý příběh,“ vysvětlila zlínská rodačka Lapčíková, která k baletu rovněž složila hudbu a podílela se na libretu.

Společně s choreografkou a režisérkou Hanou Litterovou pak během půl roku připravily představení, jež získalo v divácké anketě Alfréda Radoka ocenění jako jedna ze tří nej­ úspěšnějších inscenací roku 2006. Naprázdno nevyšly ani choreografka Litterová a představitelka hlavní role Eva Šeneklová. První z nich obdržela letos v září Cenu Sazky a Divadelních novin v kategorii Tanec a balet. Druhá pak získala prestižní ocenění Philip Morris Flower Award, jež se uděluje nejlepším tanečním umělcům.

V představení, jež pojednává o složitosti mezilidských vztahů, incestu, zoufalství, lásce i nenávisti, uvidí diváci na jevišti nejen baletní umělce, ale také hudebníky v čele se samotnou Lapčíkovou.

„Chceme, aby byl poměr mezi taneční a hudební složkou vyvážený. Obecenstvo uslyší muziku, ovlivněnou lidovou, ale také jazzovou a soudobou hudbou,“ uvedla skladatelka, která si v pondělí na prknech Městského divadla také zazpívá.