Ti předvedly své umění pod taktovkou dvou špičkových muzikantů a lektorů z Francie, kterými byli Roland Cham a Thierry Fred Francois.

Již od úvodní písně se velkým sálem Kongresového centra nesl pocit radosti a pozitivních emocí. Není tedy divu, že netrvalo dlouho a publikum se nechávalo strhnout k nadšenému tleskání do rytmu. „Gospel není jen záležitost, která patří do kostela," nechala se slyšet v průběhu koncertu jedna z jeho hlavních hvězd Thierry Fred Francois. „Je to něco, co dokáže lidi úžasným způsobem spojovat," dodal. A atmosféra v sále jeho slovům skutečně dodala váhu. Podobně se vyjádřila i ředitelka zlínské Naděje Kateřina Pivoňková. „Společným zpěvem gospelů mizí stíny z duše a všichni se cítíme líp. Oba lektoři jsou skvělí, plní pozitivní energie a radosti, která vás prostě strhne," řekla. Ostatně, jak se zpívalo v jedné z odehraných písní: „…vypadáš mnohem líp, kdy se směješ."

Matkou myšlenky, která umožnila zrod Letní prázdninové škole gospelů a spirituálů je předsedkyně občanského sdružení Duše zpívej Marta Urbanovská. „Před lety jsem si řekla, že Zlín by si o prázdninách zasloužil trochu rozezpívat a oživit. Dát mu nějakou energii a radost," popsala vznik celého nápadu. „Postupem času se naše akce rozrostla také o charitativní složku. Zkrátka jsme se rozhodli, že chceme udělat něco dobrého," doplnila.

Letní škola gospelů a spirituálů letos probíhá již po čtvrté. „Tento ročník je výjimečný tím, že vůbec poprvé jsme uspořádali koncert jako benefiční," vysvětlila Zuzana Šlúchová ze zlínské Naděje, která má na starosti získávání prostředků pro obecně prospěšnou činnost. Výtěžek celé akce má jít na podporu sociální práce se seniory a lidmi s Alzheimerovou nemocí. Celou tuto akci podpořilo také statutární město Zlín.

Autor: Roman Buček