Uvařila jsem pro tebe domácí marmeládu z malin sbíraných s láskou.

Upeču ti bábovku.

Umyji ti okna.

Doučím tě matematiku.

Zazpívám na rodinné oslavě.

Naučím tě vařit svíčkovou.

Nejen takové laskavosti mohou lidé darovat do benefiční akce, kterou pořádá zlínská Naděje. 2. ročník Tiché aukce laskavosti se koná v úterý 3. prosince 2019 od pěti do osmi hodin večer.

Své prostory akci opět nabídne Městské divadlo ve Zlíně. Výtěžek bude využit na podporu lidí s mentálním postižením.

DEN, KDY VLÁDNE SOLIDARITA

Více než padesát laskavostí se dražilo na loňském prvním ročníku. Lidé tak v tiché aukci získali například hlídání psů, prohlídku evangelického kostela, domácí dršťkovou, hnízdečko pro miminko, pivní lázně a další.

„Vydělali jsme 38 tisíc korun pro lidi s postižením,“ připomněla Zuzana Šlúchová.

Akci, díky které mohou lidé pomoci druhým, si nenechal ujít ani ředitel zlínského divadla Petr Michálek. Vydražil si gurmánský zážitek a naučil se tak vařit tuniský tajine.

„Paní přišla k nám domů, vařili jsme a tři hodiny si povídali o Tunisku. Jídlo jsem od té doby vařil již několikrát,“ vyprávěl s tím, že se už moc těší na druhý ročník.

Největší svátek dárcovství a nejštědřejší den v roce, který oslavuje celý svět, takzvaný Giving Tuesday, neboli dárcovské úterý letos připadá na úterý 3. prosince.

V tento den se Zlíňáci opět „utkají“ o darovanou laskavost. „Vydraží si ji,“ připomněla spolupořadatelka akce Jana Škývarová.

„Účastník si prohlédne laskavosti a pod vybranou akci napíše částku, za kterou by si ji chtěl koupit,“ doplnila Zuzana Šlúchová. Nejmenší přihozená částka je sto korun. Tichá aukce trvá hodinu a půl, pak přihazování peněz končí.

„Nabízenou laskavost získává účastník s nejvyšší uvedenou částkou,“ přiblížila Zuzana Šlúchová.

NAZOUT KRPCE A TANCOVAT

Na termínu splnění laskavosti se pak dvojice ten, který laskavost daroval, a ten, který si ji vydražil domluví. Vedoucí služeb pro seniory Naděje Jana Chovancová se tak například učila figurální valašské tance.

„Venku byla bouřka a my jsme statečně bojovali,“ uvedla. Kurz byl včetně rozcvičky a výuky vázání krpců. „Bylo to moc fajn a asi si nějakou další hodinu dokoupím, pokud bude v nabídce i letos,“ dodala.

Zážitky, služby, výrobky nebo vlastní čas zasílají dárci do aukce již od začátku září.

„Přijímáme je do 22. listopadu,“ sdělily organizátorky. Nabídky bude Naděje postupně zveřejňovat na webových stránkách a na Facebooku. Lidé se tak mohou dopředu podívat, o kterou laskavost by měli zájem.