„Obvykle slýcháváme o dětech, že rostou jako z vody. I festival roste jako děťátko,“ usmál se ředitel festivalu Miroslav Náplava.

Za roky, co Neznámá země existuje, Zlín navštívili mimořádní cestovatelé či lidé, kteří zasáhli do poznávání kultur.

A co že bude k vidění na letošním ročníku?

„Podařila se nám například domluvit společná beseda Miloslava Stingla a Miroslava Zikmunda. Interakce těchto dvou pánů může být absolutní perličkou festivalu,“ upozornil Náplava s tím, že právě on a jeho kolega Petr Horký byli v roce 1993 u seznámení těchto dvou osobností, etnografa Stingla a legendárního cestovatele Zikmunda. Beseda se koná ve středu od 18 hodin v kulturním institutu Alternativa.

I další přednášky a poprvé také soutěžní projekce asi tuctu cestovatelských filmů zvaná Motonomádi lákají k návštěvě. „Filmy se budou promítat v jurtě, která bude po dobu festivalu postavená na náměstí. Tam bude například také 27. dubna koncert kapely Čankišou,“ láká Náplava.

Pořadatelé zmínili, že cestování a poznávání kultur rozhodně není jen mužskou záležitostí. Za pozornost podle nich stojí například povídání televizní a rozhlasové moderátorky Lucie Výborné Terénním automobilem do Karélie nebo příběh Evy Palátové, která má za sebou cestu Jižní Amerikou od rovníku až po její jih.

Nechybí snímky ani obrazy z dalekých cest

Festival doprovázejí také výstavy fotografií a dokonce i obrazů. Autorem obrazů z Albánie vystavených v Alternativě je kreslíř, malíř, ilustrátor chystané Horkého a Náplavovy knihy o Albánii, romantik Roman Hudziec.

„Krajině se věnuju neustále. Všechny mé obrazy jsou věnovány jí. Ale nikdy jsem nemaloval obrazy konkrétní krajiny. V Albánii ale vznikla řada črt pastelkou, barvami. Zážitek z té země byl tak intenzivní, že jsem ho převedl na černá plátna a HDF desky. Nejsou kopií krajiny, jak tomu je třeba u fotografie, jsou otiskem toho, jak ji vnímám,“ poznamenal Hudziec.

Fotosafari z černého kontinentu WILDa AFRICA od Jana Williama Drnka je zase už od prvního festivalového dne k vidění ve 12. budově svitovského areálu v Galerii Art&Books.

„Fotografuji od svých šesti let, takže teprve svých prvních čtyřiačtyřicet let,“ usmál se Drnka. Po světě jezdí od roku 1998. Byl mimo jiné na Cejlonu, v Indii či v Africe, odkud jsou i vystavované snímky. I ony mají podle pořadatelů vyvolat u diváků emoce a vjemy.

Nedílnou součástí festivalu je také udělení ceny Kantuta pro žijící osobnost, která se významným způsobem zapsala v cestování a poznávání kultur.

„Tu první získal zlínský etnograf Karel Pavlištík. Bez něj by neexistovala expozice Hanzelky a Zikmunda ani jejich archiv v podobě, v jaké je,“ vyzdvihl Petr Horký. Letos cenu pořadatelé předají už podesáté. Komu to bude, ale zatím neprozradí. „Těšíme se, že to bude překvapení i pro něj,“ podotkl Horký. Program festivalu najdete na webových stránkách www.neznamazeme.cz.

ANNA NOVOTNÁ, DAGMAR PLAMPEROVÁ