„Protože se nechceme jen nostalgicky ohlížet zpět, ale dívat se směrem do budoucnosti, bude mottem příštího ročníku 2020: Návrat do budoucnosti,“ prozradila tisková mluvčí Kateřina Martykánová.

INSPIRACE U SCI-FI FILMŮ

Motto záměrně evokuje názvy dvou ikonických science fiction filmů. Jsou jimi 2001: Vesmírná odysea a Návrat do budoucnosti.

„Nejde jen o prvoplánový odkaz ke slavným filmům a žánru sci-fi. Hlavním důvodem užití motta je hravá symbolika nevšedního slovního spojení propojujícího minulost s ději budoucími,“ uvedl prezident festivalu Čestmír Vančura.

Struktura filmového programu prošla již v loňském roce mírnou proměnou. Cílem bylo zpřehlednění a zviditelnění základních programových bloků.

Mimo již tradiční SOUTĚŽE a sekci nazvanou FESTIVAL CLASSICS se dramaturgie zaměří na snímky ve speciální ročníkové edici s názvem 2020: NÁVRAT DO BUDOUCNOSTI.

„Tato sekce si klade za cíl rozšíření obzorů malých a mladých návštěvníků v oblasti vědy a techniky. Filmy v ní budou dramaturgicky rozděleny do tří skupin: dokumentární filmy o vědě a technice, hrané sci-fi filmy pro děti a mládež a sekce věnovaná speciálním efektům ve filmu,“ vysvětluje umělecká ředitelka Markéta Pášmová.

2020: Návrat do budoucnosti

Filmový festival se v roce 2020 uskuteční v termínu od 29. května do 6. června ve Zlíně a dalších městech ČR.

Své snímky mohou tvůrci přihlašovat od začátku října až do 1. března 2020 na www.zlinfest.cz.

V roce 2019 se přihlásilo na 3600 filmů, z nichž bylo vybráno a během festivalu promítáno 280 filmů.